Egy friss tanulmány alapján nagy általánosságban a szülők a lányaikat, az idősebb gyermekeiket, illetve a lelkiismeretesebbnek vagy szimpatikusabbnak tűnő gyermekeiket részesítik előnyben – írja a The Guardian. A szakértők úgy vélik, ennek jelentős következményei lehetnek, mivel a korábbi vizsgálatok szerint testvéreket érintő eltérő bánásmód negatív következményekkel járhat a gyermekek fejlődésére nézve, különösen a nem kivételezettek esetében.
A kutatók úgy látják, a szülőknek és a szakembereknek tisztában kell lenniük azzal, hogy egy családban mely gyermekek részesülnek előnyben, mivel így felismerhetők a potenciálisan káros minták. Alexander Jensen, az amerikai Brigham Young Egyetem munkatársa, illetve McKell Jorgensen-Wells, a kanadai Western University kutatója számos forrás, köztük 30 lektorált folyóiratcikk adatait elemezték, így több mint 20 ezer amerikai, kanadai és nyugat-európai személy információihoz fértek hozzá.
A páros figyelembe vette a testvérek születési sorrendjét, nemét, temperamentumát és személyiségét – utóbbi két faktorról jellemzően a szülők nyilatkoztak. Az irodalom többségében a kivételezésről a gyermekek számoltak be, bár egyes esetekben a szülőktől is származtak vonatkozó adatok.
A szakértők szerint ez a kevésbé kivételezett testvéreknél alacsonyabb önértékeléssel és több problémás viselkedéssel hozható összefüggésbe gyermek- és serdülőkorban.
Az is kiderült, hogy a szülők általában a lányokat részesítik előnyben, igaz, ezt maguk a gyermekek nem vették észre. A jelenség magyarázata az lehet, hogy a lányokat átlagosan könnyebb nevelni. Az eredmények alapján emellett a szülők által lelkiismeretesebbnek vagy szimpatikusabbnak ítélt testvérek szintén jobb helyzetben vannak.
Nagyon fontos hozzátenni, hogy a vizsgálatnak megvannak a maga korlátai, a szülői különbségekkel például nem számoltak, emellett problémás, hogy a bevont adatok nem egységesek. Az sem derült ki, hogy a tanulmány által sugallt minták azonosak-e az eltérő életszakaszokban.
A kutatók is elismerték, hogy a változatos szülői bánásmód okai valószínűleg összetettebbek annál, mint amit most elemeztek. „A szülők különbséget tesznek a gyermekeik között, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy egyiket jobban kedvelik vagy szeretik a másiknál” – emelte ki Karl Pillemer, a Cornell Egyetem munkatársa, aki nem vett részt a vizsgálatban.
Mint hozzátette, saját munkája során azt tapasztalta, hogy a szülők igyekeznek nem kimutatni preferenciáikat, illetve nem azok alapján cselekedni. „Nem tehetünk arról, hogy mit érzünk, de határozottan tehetünk azért, hogy miként viselkedünk a gyermekeinkkel szemben” – nyilatkozta.
The post A lányoknak és az idősebb gyerekeknek kedveznek inkább a szülők first appeared on 24.hu.