Az irodai munkát végzők számára az egyik legfontosabb tanács, hogy rendszeresen álljanak fel a székükből és mozgassák meg a végtagjaikat. Igaz, hogy nem lehet napközben, munka közben nekiállni tornázni, azonban az irodákban lépcső is van, így mindenképpen használjuk ki a lépcsőzés előnyeit. A legújabb kutatások szerint a rendszeres lépcsőzésnek nagyon sok szívegészségügyi előnye létezik, azonban nemcsak a szív profitál a lépcsőzésből, hiszen más betegségek megelőzésében is segíthet ez a tevékenység. Cikkünkben leírjuk, hogy milyen előnyei is vannak a rendszeres lépcsőzésnek.
A testmozgás, így a lépcsőzés is csökkenti a szív- és érrendszerre nehezedő stresszt. Ez javítja keringést, és csökkenti a szívinfarktus és a stroke kockázatait.
A megnövekedett aktivitás nagyon sokféle krónikus betegség csökkentésében segít, például ilyen a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, az elhízás és bizonyos rákos megbetegedések.
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a fizikailag aktív emberek esetében alacsonyabb az olyan egészségi állapotok és betegségek kockázata, mint a demencia és az Alzheimer-kór. A testmozgás segít a stressz és a szorongás csökkentésében is.
A rendszeres lépcsőzés tehát fokozza a kardiovaszkuláris fitneszt. Azért is jár szív- és érrendszeri előnyökkel, mert nagyobb erőfeszítést igényel, mint például a talajon való gyaloglás vagy a futás.
A lépcsőzés rengeteg energiát igényel és ezzel sok-sok kalóriát égethetünk el. Nagyon sok előnye van, többek között az az egyik, hogy nem igényel speciális öltözetet és felszerelést sem.
A lépcsőmászás az izmokat is fejleszti, például sokkal erősebbé válhatnak a lábizmok, a farizmok, a combhajlító izmok, a vádli, de még a törzs izmai is, ez pedig egészséges mozgásszervi rendszert eredményez. Az erősebb vázizom segít megnövelni az anyagcserét is. Ez hosszútávon segít a kalóriaégetésben, és tónusos izomzatot is eredményez. A vázizomzat erősödése még a vércukorszintet is javítja, ami hatással van a cukorbetegség megelőzésére és természetes kezelésére. A jó mozgásszervi egészség segíthet az ízületi gyulladás megelőzésében, illetve a már kialakult betegség tüneteinek a csökkentésében. És mivel a lépcsőzéshez az ízületek mozgatására van szükség, így erősíti a csípő és a térd ízületeit, ez pedig tovább erősíti a csontokat, növeli a csontsűrűséget és az ízületek rugalmasságát.
Egy kutatásba mintegy tízezer embert vontak be, akiknek rendszeresen lépcsőzniük kellett. A kutatás során megállapították, hogy a rendszeres lépcsőzés még a stroke kockázatait is csökkenti.
A fizikai aktivitásnak ez a formája segít ellazulni, és nagyszerű stresszcsökkentő is lehet. Oldja a szorongást, és mivel testmozgásnak számít, így endorfinhormonokat szabadít fel, ami pedig csökkenti a depresszió kockázatait.
A sportolást csak kisebb adagokban kezdjük. A szakértők szerint kezdjük 10 perces gyakorlatokkal az életmódváltást, amit fokozatosan emelhetünk. A gyakorlatok kiválasztásakor mindenképpen vegyük figyelembe az edzettségi szintünket. Hallgassunk a testünkre, adjunk magunknak időt, hogy alkalmazkodni tudjunk a megváltozott életformánkhoz, azaz a sporthoz. Fokozatosan növeljük az edzési ütemet, majd idővel törekedjünk arra, hogy a megfelelő pulzusszámon dolgozzunk.

