Számos tanulmány szerint a meglévő szembetegségek és a látáskárosodás különösen negatív hatással van a mentális egészségre. Cikkünkben leírjuk, hogy miért is gondolják ezt a hozzáértők, és arról is beszámolunk, hogy milyen szembetegségek léteznek.
A kutatások szignifikáns összefüggést találtak egyes szembetegségek, illetve a depresszió és a szorongás között. A látássérült embereknél ugyanis gyakran alakul ki az állapotukkal való együttélés stressze miatt szorongás és depresszió; illetve ezt fordítva is igaznak találták a szakértők, akik úgy vélik, hogy a mentális egészségi zavarokkal küzdő személyeknél nagyobb valószínűséggel alakulhatnak ki látási problémák az életük későbbi szakaszában.
Miért játszik szerepet a látás csökkenése vagy annak elvesztése a mentális betegségek kialakulásában? A szemünk egy olyan szerv, amely kulcsszerepet játszik az emlékek kialakításában és a világgal való kapcsolat létrehozásában. Ha csökken a látásunk, akkor az életmódunk is változni fog, hiszen új stratégiákat kell kialakítani a mindennapi tevékenységekkel kapcsolatban. A látásvesztés nemcsak idősebb, de fiatalabb korban is kialakulhat. A kutatási eredmények pedig azt mutatják, hogy minél fiatalabb korban alakulnak ki a szemmel kapcsolatos problémák, ez annál jobban veszélyezteti a mentális állapotot.
Milyen látási problémák függenek össze a mentális egészségi problémák kialakulásával? Többek között ilyen szemprobléma a zöldhályog, az életkorral összefüggő makuladegeneráció vagy a diabéteszes retinopátia. A szürkehályog diagnózisa is sokkoló lehet az emberek számára, azonban nem olyan mértékben, mint a fent említett három szembetegség, mivel a szürkehályog kezelési prognózisa napjainkban igen jónak számít, illetve a betegség vissza is fordítható egy egyszerű beavatkozással.
A kutatási eredmények azt is mutatják, hogy azoknál az embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki valamilyen szembetegség, akik eleve valamilyen mentális zavarral küzdenek. A szakértők szerint a skizofréniában vagy a bipoláris zavarban szenvedő személyeknél nagyobb az esélye a glaukóma kialakulásának a későbbi életszakaszban. Azok esetében pedig, akik súlyos depresszióban szenvednek, nagy valószínűség szerint a glaukóma mellett kialakulhat még makuladegeneráció és szárazszem-szindróma is.
A kutatók ma még nem teljesen értik az összefüggéseket. A stressz számos szerv betegségének kialakulásában szerepet játszik, nagy valószínűség szerint ezért is lehet az oka számos időskori szembetegség létrejöttének. Más kutatók pedig úgy gondolják, hogy egyes szembetegségek és mentális betegségek ugyanazon neurológia gyökerekből származnak, így nem meglepő, hogy a szembetegségek mellett mentális problémák is kialakulhatnak, illetve a mentális betegségek mellett szemproblémák is létrejöhetnek.
Rendszeres szűrővizsgálattal sokféle szembetegség időben kiszűrhető, és a többségük nagyon jól kezelhető és gyógyítható. Szembetegségek, amelyek nem csak idősebb korban jelentkezhetnek: szárazszem-szindróma, szürkehályog, szemkönnyezés, életkorral összefüggő makuladegeneráció, a cukorbetegséggel összefüggő retinopátia, szemhéjproblémák, retinaleválás, szaruhártya-betegségek, kötőhártya-gyulladás.
A szem egészségét oly módon is megóvhatjuk, hogy egészségesen táplálkozunk. A kiegyensúlyozott étrend ugyanis biztosítja azokat a tápanyagokat, azaz vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyekre a szemnek szüksége van, hogy sokáig egészséges maradjon. A szem számára különösen előnyösek a zöld leveles zöldségek és az omega-3 zsírsavakat tartalmazó halak.
A fizikai aktivitás hangulatjavító agyi vegyi anyagokat termel, és csökkenti a látási problémákat okozó állapotok, például a cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulását.
A dohányzás károsíthatja a látóideget, és növelheti az olyan szemproblémák kialakulását, mint a szürkehályog vagy a makuladegeneráció.

