Egészen elképesztő eredménnyel zárult egy kutatás, amelyet a Cambridge-i Egyetem szakemberi végeztek Indiában. Kiderült, hogy a vadállatok megfigyelésére kihelyezett kameracsapdákat és hangfelvevőket a helyi (falusi) férfiak és helyi hatóságok az ott élő nők megfigyelésére használják fel.
A kutatók a Corbett Nemzeti Park tigriseinek megfigyelésére kihelyezett eszközök hatását vizsgálták meg, a park környezetében lévő falvak lakói közt. 270 embert interjúvoltak meg részletesen, köztük sok nőt is. Ezekből az interjúkból kiderült, hogy a nemzeti park vadőrei drónokkal ijesztik el az erdőben tevékenykedő nőket, megakadályozva a gyűjtögetést, amelyhez egyébként joguk volna.
A nők korábban békére leltek az erdőben, kiszakadhattak a férfiak uralta falusi környezetből, ma úgy érzik, a vadkamerák segítségével őket figyelik, korlátozzák, és ezért például halkabban beszélgetnek vagy énekelnek – az éneklés a veszélyes vadállatok elriasztásának módja egyébként. Emiatt már egy nőt, aki a kutatók interjúalanya volt, meg is ölt egy tigris a közelmúltban.
A kutatók azt tárták fel, ami a lehető legrosszabb lehet egy ilyen helyzetben: szándékosan az emberek megfigyelésére és megfélemlítésére használják e kamerákat.
Bár a vadkamerák világszerte felveszik a természetben járó embereket (sőt, egy másik tigrisrezervátumban az orvvadászat ellen is használják ), az senkinek se jutott eszébe, hogy ez súlyos visszaélésekre teremt majd lehetőséget.
„Az eredményeink hatására felbolydultak a természetvédelmi közösség tagjai. Rendkívül gyakran használják e technológiát a vadállomány megfigyelésére, azonban most arra hívtuk fel a figyelmet: különösen körültekintően kell meggyőződni róla, hogy senkinek se ártsunk jóhiszeműen” – magyarázta Chris Sandbrook professzor, a kutatás egyik résztvevője. „A vadmegfigyelő technológia segítségével az állatok helyett könnyedén megfigyelhetők az emberek, akik a magánszférájuk sérelme miatt a viselkedésüket is megváltoztatják.”
A vadkamerák gyakran olyan helyen működnek, ahol az emberek is járnak, élnek. A szakemberek arra hívták fel a természetvédelemben dolgozó kollégáik figyelmét, hogy a hasonló eshetőségeket is vegyék számba, és ahol fennáll a veszély a visszaélésre, ott inkább más módszerrel gyűjtsenek adatokat.
A Corbett környékén élő nők a tigrisek lakta erdőkben tűzifát és gyógynövényeket gyűjtenek, naponta használják az erdőt a megélhetésük biztosítására, törvény adta lehetőségeikkel élve. Itt éneklik az élet megpróbáltatásairól szóló tradicionális dalaikat is. A térségben hatalmas mértékű az alkoholizmus és a családon belüli erőszak, rengeteg nő amiatt igyekszik minél több időt tölteni az erdőben, hogy ezek elől meneküljön.
A nők elmondták a kutatóknak, hogy a vadmegfigyelésre szánt kamerákat az ő megfigyelésükre és megfélemlítésére helyezik ki. Egy, az erdőben dolgát végző nőről egy ilyen „vadkamera” segítségével készült felvétel bejárta a közösségi médiát, ezzel megszégyenítette és zaklatta az illető nőt. Fontos tehát, hogy az állatvédelemben az emberi méltóságot is figyelembe vegyék.
The post A nők utáni kémkedésre használják a vadkamerákat Indiában first appeared on National Geographic.