A probiotikumok, a borsmentaolaj és az árpafű is jó IBS-re – narancsos-banános-almás-árpafüves turmix

Az IBS kialakulásában nagy szerepet játszhat a depresszió és a szorongás is, de alapvetően a rosszul működő emésztőrendszer az oka a tünetetek megjelenésének.

Nagyon sokan szenvednek ebben a betegségben nemcsak hazánkban, hanem világszerte is. Az IBS tünetei között szerepel a hasi fájdalom és görcs, a gyakori bélmozgások, az állandó fáradtság, a fejfájás, a hasmenés, a hányinger, a székrekedés, a puffadás, a fokozott bélgázképződés.

Az IBS tünetei csökkenthetők, mégpedig rendszeres probiotikum-fogyasztással. A probiotikumok olyan jó baktériumok, amelyek az emésztőrendszerben élnek. Az IBS-ben szenvedő betegeknél gyakran alacsony a szintje ezeknek a jó bélbaktériumoknak, így azokat mindenképpen pótolni szükséges, hogy a bélflóra egyensúlya ismét helyreálljon. A probiotikumok csökkentik az olyan tüneteket, mint hasi fájdalom, fokozott bélgázképződés, puffadás és rendellenes bélmozgások.

Az árpafű is sokat segíthet a tünetek enyhítésében, hiszen fokozza a probiotikumok elszaporodását a bélrendszerben. Klorofillban is rendkívül gazdag, amelynek szintén nagy szerepe van a súlyos és kevésbé súlyos tünetek csökkentésében. Ezen kívül a klorofill elősegíti a rendszeres bélmozgásokat és csökkenti a fájdalmat, illetve a gyulladást is enyhíteni tudja.

A borsmentaolaj és a borsmentatea is megkönnyebbülés lehet azok számára, akik IBS-ben szenvednek. A borsmenta ugyanis segít ellazítani a vastagbél és a gyomor izmait, ezen kívül segít csökkenteni az IBS-szel összefüggő izomgörcsöket is. A borsmentaolaj segít megszabadulni a belekben felhalmozódó gázoktól, így nagyon hatékony a fokozott bélgázképződés és a puffadás kezelésében.

Amennyiben IBS-ben szenvedünk, úgy a gyömbérre is számíthatunk. Nemcsak a fokozott bélgázképződést csökkenti, de még a puffadást is enyhíti.

A gyömbér egyik aktív vegyülete nem más, mint a gingerol, amelynek kiemelkedő a gyulladáscsökkentő, hányinger-csillapító, antibakteriális és görcsoldó hatása. Ezen kívül segít csökkenteni a fájdalmat, és még a bélműködést is helyreállítja.

A kamillára is számíthatunk, amennyiben IBS-ben szenvedünk. Nagyon hatékonyan csillapítja a fájdalmat, illetve a belekben kialakuló görcsöktől is segít bennünket megszabadítani.

Teát is készíthetünk málna-, szeder – és áfonyalevelekből. Ez a tea tanninokat tartalmaz, amelyek nagyon eredményesen csökkentik a szervezetben kialakuló gyulladást. Ezen kívül hasmenés esetén is kiváló.

Az IBS fellángolása során a tünetek növekedése fájdalmat és kényelmetlenséget, valamint hányingert is okozhat. Ezeknek a tüneteknek a kombinációja csökkentheti az átvágyat. A FODMAP-diéta azonban jelentősen enyhíti a tüneteket. A FODMAP-diéta ezeket a gyümölcsöket tartalmazza: banán, áfonya, sárgadinnye, kivi, citrom, lime, mandarin, papaja, ananász, málna, eper. Zöldségek, amelyeket az IBS fellángolásakor is fogyaszthatunk: padlizsán, paprika, sárgarépa, metélőhagyma, cukkini, uborka, zöldbab, kelkáposzta, saláta, paszternák, mángold, paradicsom.

Gabonafélék, amelyek nem okoznak panaszokat: zab, rizs, cirok, quinoa, köles és lenmag.

Narancsos-banános-almás-árpafüves turmix hozzávalói:

• 1 nagyobb narancs,
• 1 alma,
• 1 banán,
• friss árpafűlé (1- 2 dl),
• méz.

Elkészítése:

Turmixoljuk le a hozzávalókat, majd mézzel ízesítve fogyasszuk.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed