A rendszeres testmozgás kulcsszerepet játszik az egészség megőrzésében és javításában. Voltaképpen mindegy, hogy mit sportolunk, a lényeg, hogy mozogjunk rendszeresen. Különösen nagyon fontos ez, ha ülőmunkát végzünk. A kocogás is egy rendkívül jó választás, hiszen számtalan előnye és pozitív hatása ismeretes, mutatunk is most néhányat!
A kocogásnak nagyon sok kardiovaszkuláris előnye létezik. Pozitívan hat a szív- és érrendszerre, hiszen edzés közben megemelkedik a pulzusszám és a légzésszám, aminek hatására oxigén jut a test összes sejtjéhez és szövetéhez, és ennek következtében sok-sok energiához jut hozzá a szervezet. Ennek hatására pedig még a méreganyagok is sokkal könnyebben ürülnek ki a szervezetből.
A rendszeres kocogás még az izomerőre is jótékonyan hat, az izmok erejének növelése pedig pozitív hatással lesz a mozgásra. Ezáltal fejlődik a mozgáskoordináció, és csökken az elesések és balesetek kialakulásának a kockázata.
A rendszeres kocogás még a csontokra is rendkívül pozitívan hat, hiszen nemcsak az izomerőt és az állóképességet javítja, hanem a csontsűrűséget is megnöveli. Minél magasabb lesz a csontok ásványianyag-sűrűsége, annál szilárdabb lesz, azaz jelentősen lecsökken a csonttörések kockázata.
A kocogás az immunrendszer hatékonyságát is fokozni tudja. Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy soha nem leszünk betegek, de az tény, hogy minél erősebb az immunrendszer, annál nagyobb az esély arra, hogy könnyebben lábaljunk ki egy-egy betegségből.
A fogyás nem könnyű, főleg a kor előrehaladtával van egyre nehezebb dolgunk, hiszen ilyenkor már az anyagcsere is lelassul. A kocogással azonban sok-sok kalóriát is égethetünk, ami aktívan hozzájárul a fogyáshoz is.
A rendszeres kocogás pozitív hatással van a szív- és érrendszer egészségére, ezen kívül a csontok és az izmok erejét is fejleszti. A kutatási eredmények azt igazolják, hogy azok esetében alacsonyabb a szívinfarktus és stroke kockázata, akik rendszeresen mozognak, és tesznek az egészségük megőrzése érdekében lépéseket.
A kocogás nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségre is pozitív hatással van, hiszen számottevően csökkenti a depresszió és a szorongás tüneteit.
Tanulmányok szerint a rendszeres futás csökkentheti a vérnyomást, a pulzusszámot, elősegíti a vércukorszint szabályozását, csökkenti a trigliceridszintet és a koleszterinszintet is. Ezen kívül a derék kerületét és a testzsírszázalékot is nagyon eredményesen és hatékonyan minimalizálja. Ezeknek az egészségügyi markereknek a javítása csökkentheti a betegségek kockázatait, és sokkal egészségesebbnek érezhetjük magunkat.
A futás egy nagyszerű módja a stressz és a szorongás oldásának és a feszültség csökkentésének, ugyanis csökkenti a stresszhormon, a kortizol szintjét, aminek hatására sokkal nyugodtabbnak érezhetjük magunkat.