Vannak családok, akik buliznak szilveszter éjszaka, és vannak családok, akik azért rettegnek szilveszterkor, hogy vajon lesz-e bevételük a következő évben
– írja Facebook-posztjában Boros Tibor méhrajbefogó.
A szilveszteri ünneplés évek óta a fényes tűzijátékok és hangos petárdák jegyében zajlik, azonban ezek a látványos események nemcsak az emberek számára jelenthetnek szórakozást, hanem a természet élőlényeire, köztük a méhekre is komoly hatással lehetnek. Bár a méhek télen általában a kaptárban pihennek, a hirtelen zaj és fényzavar megzavarhatja őket, hosszú távú hatással lehetve egész kolóniájukra.
Miért veszélyes a zaj és a fény?
A méhek, bár télen inaktívabbak, érzékenyek a környezetük változásaira. A szilveszteri tűzijáték és petárdázás által okozott zaj- és fényhatások a következő problémákat idézhetik elő:
Stresszhatás: A kaptár belsejében lévő méhek érzékenyen reagálnak a környezeti vibrációkra és zajokra. A robbanások és villanások stresszhormont válthatnak ki bennük, ami megzavarhatja pihenési ciklusukat.
Kaptár elhagyása: A fény- és zajhatások miatt egyes méhek elhagyhatják a kaptárt, keresve a veszély elől való menekülés lehetőségét. Ez különösen télen veszélyes, hiszen a hideg időjárásban gyorsan elpusztulhatnak.
Energiaveszteség: A zavarás miatt a méhek mozgásba lendülhetnek, miközben testükben tárolt energiatartalékokat fogyasztják. Ez a tél végére súlyos következményekkel járhat, hiszen kevesebb tartalékuk marad a hideg hónapokra.
Sokan azt gondolják, hogy a méhek télen alszanak. Hát nem. A méhek egész évben gyűjtögetnek, készülnek a téli pihenőre. Ahogy bejön az ősz vége, nyugovóra térnek.
Ez nem azt jelenti, hogy elalszanak, mint a maci. Ez azt jelenti, hogy a kaptárakban egy jó nagy fürtöt alkotnak. A fürt közepén tartózkodik a királynő, őt körülveszi családja. A fürt közepét képesek a testükkel felfűteni 25-30 fokra, így védekezve a megfagyástól. A kaptárban előfordul az is, hogy fagypont alá esik a hőmérséklet, így igencsak vigyázni kell egymásra. Nem tehetik meg azt, hogy aki belül van a melegben, nem törődik azzal, aki kívül tartózkodik. Ha a külső méhek átfáznak, helyet cserélnek a belsőkkel. A belső kijön a külső helyére (fagyoskodni), a külső bemegy belülre melegedni. Kis idő múlva újra helyet cserélnek, és ez így megy mindaddig, míg a kaptáron kívüli hőmérséklet el nem éri a +15 fokot.
Ha a fürt kihűl, az a méhcsalád számára a biztos halált jelenti
– magyarázta Boros Tibor.
Hosszú távú következmények
A méhek életében a szilveszteri ünneplés nemcsak az adott éjszaka lehet zavaró, hanem az egész kolónia fennmaradását veszélyeztetheti:
Az energiatartalékok kimerülése miatt több méh pusztulhat el a téli hónapokban, ami gyengébb rajhoz vezethet tavasszal.
A stresszhatás csökkentheti a méhek immunitását, növelve a betegségekkel és kártevőkkel szembeni sérülékenységet.
Az elhagyott kaptárak és szétszóródott méhek miatt a méhészek is jelentős veszteségeket szenvedhetnek.
A hatalmas hangra felbomlik a nyugodtan telelő fürt élete. Megijednek, elkezdenek szép lassan szétszéledni. Azt hiszik veszélyben van a család biztonsága, beindul a természetes ösztön, hogy meg kell védeni valamitől a családot. Attól, hogy megbomlott a fürt, az idáig tartott óvott meleg, ami a családot védte, elillan. Szép lassan mindenki átfázik, és nincs, akivel helyet cseréljenek, hogy fel tudjanak melegedni. A körülbelől 35-40 ezer méh megdermed, és elpusztul. Odavan egy komplett méhcsalád. Nem csak a méhcsalád, hanem a méhész élete is, hisz az ő bevétele a szakmájából ered, a szakmája meg ugye a méhészet. Az anyagi kár 35-50.000 Ft-ig terjedhet egy méhcsaládnál. A méhek elvesztése meg felbecsülhetetlen kár.
Mind ez azért, mert kb. 20-30 percig alkoholmámor közepette öröm van azért, mert szilveszter van
– fakadt ki a szakember.
Hogyan lehetne csökkenteni a károkat?
A méhek és más állatok védelme érdekében néhány egyszerű lépést lehetne tenni:
Zaj- és fénymentes zónák kijelölése: A természetvédelmi területek és mezőgazdasági területek közelében korlátozni kellene a tűzijáték és petárdázás használatát.
Csendes alternatívák: A hagyományos tűzijáték helyett csendesebb, környezetbarát alternatívák alkalmazása, például drónfény-show, kíméletesebb az élővilág számára.
Tudatosság növelése: A lakosság tájékoztatása a tűzijáték természetre gyakorolt hatásairól hozzájárulhat a felelős ünnepléshez.
Ünneplés harmóniában a természettel
A szilveszteri tűzijáték és petárdázás lehet látványos és szórakoztató, de fontos szem előtt tartani, hogy ennek ára lehet a természet élőlényeinek életében. Ha tudatosabban ünneplünk, a jövőben csökkenthetjük a méhekre és más érzékeny fajokra gyakorolt káros hatásokat, ezzel is elősegítve bolygónk ökológiai egyensúlyának megőrzését.
The post A szilveszteri tűzijáték hatása a méhekre: csendes áldozatok az ünneplés árnyékában first appeared on Sokszínű vidék.