A testünk jelez, ha keveset mozgunk

A testünk folyamatosan jelzéseket küld nekünk. Még abban az esetben is jelez nekünk, ha a nap folyamán nem mozogtunk eleget. Ha ilyen vagy ehhez hasonló jeleket és tüneteket tapasztal, akkor kicsit több mozgást szükséges beiktatni a hétköznapokba. Mutatjuk is, melyek ezek a jelek!

Ha ülő életmódot folytatunk, vagy egész nap sokat vagyunk ülő pozícióban, akkor a beleink nem kapják meg azt a mozgásmennyiséget, amelyre mindenképpen szükségük van. Ilyenkor a belek renyhék lesznek, és ez oka lehet a székrekedés kialakulásának.

A mozgásszegény életmód az ízületekre is negatív hatást gyakorol. Ha nem mozgunk eleget, akkor nem termelődik elegendő szinoviális folyadék, amely voltaképpen kenőanyagként szolgál a térd, a vállak, a boka ízületei számára. A mozgás hiánya azonban csökkenti ezt a folyadéktermelést, ezért is érezhetjük merevnek az ízületeinket.

A kevés mozgás még a szorongás kialakulásában is kulcsszerepet játszik. Erre nagyon jó hatással van a testmozgás, ugyanis hatására endorfin, azaz boldogsághormon termelődik a szervezetünkben, ami csökkenti a szorongás tüneteit.

Az egész napos ülés és munka nagyon negatívan hat a hangulatra. Ha még egy irodában is dolgozunk, legalább óránként álljunk fel, és alaposan mozgassuk meg a végtagjainkat. Ez még a keringésnek is nagyon jót tesz.

A sok ülés az ödéma kialakulásának egyik rizikótényezője. Ilyenkor ugyanis a szervezet visszatartja a vizet, ami oka lehet a szem alatti táskák, puffadás megjelenésének is.

Az ülőmunka nemcsak fizikailag fárasztó, szellemileg is nagyon megterhelő. Ha a nap végére úgy érezzük, hogy szinte semmi erőnk sincs, akkor is ideje egy életmódváltásnak.

Ha mozgunk, ha rendszeresen sportolunk, akkor a szervezetünk kalóriát éget. Ha azonban sokat ülünk és nem mozgunk egyáltalán, ennek ellenére nem csökkentjük az ételadagunkat, akkor megnő a veszélye a folyamatos hízásnak.

Ha nem mozgunk eleget, akkor nemcsak azt tapasztaljuk meg, hogy állandóan fáradtak és álmosak vagyunk, hanem olyan betegségek is kialakulhatnak, mint szívbetegség vagy cukorbetegség, de a magas vérnyomásnak is megnő az esélye, illetve ha már alapból megvannak ezek a betegségeink, akkor súlyosbodhatnak is a tüneteink.

Amennyiben sokat mozgunk, úgy esélye sincs a depressziónak. Ha azonban nem mozgunk eleget, akkor akár még depressziósak is lehetünk, ami pedig megnövelheti a cukor utáni sóvárgásunkat.

Ha nem mozgunk eleget, akkor ez a mentális egészségükön is nyomot hagy. Kevésbé lesz jó a memóriánk, és még a koncentrációs képességünk is sokat romolhat.

Idősebb emberek számára is nagyon lényeges a rendszeres testmozgás, ugyanis a fizikai aktivitás javíthatja az egyensúlyt, növelheti az erőt, fokozhatja a hangulatot, és segíthet az olyan állapotok kezelésében, mint cukorbetegség, szívbetegség, csontritkulás és depresszió.

Milyen testmozgási formák javasoltak idősebb embereknek? Az állóképességi gyakorlatok, mint a séta vagy a tánc. Ezek javítják a szív, a tüdő és a keringési rendszer egészségét.

Az erősítő gyakorlatok, mint a súlyemelés vagy az ellenállási szalagok használata növelheti az izomerőt, amelyre szükség van az olyan tevékenységhez, mint például emelés.

Az egyensúlygyakorlatok segítenek megelőzni az eleséseket. A tai chi segít az egyensúly fokozásában.

A nyújtó vagy a rugalmasságot fokozó gyakorlatok, mint például a jóga, nagyobb mozgásszabadságot biztosítanak, például sokkal könnyebben megy majd az olyan tevékenységek végzése, amelyekhez hajolni kell.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed