A Crohn-betegség nem más, mint egy krónikus gyulladásos állapot. Ennél a betegségnél az egész bélrendszer gyulladásos állapotba kerülhet. A betegség ugyan nem gyógyítható, de a tünetek nagyon jól kordában tarthatók, akár még természetes módszerekkel, alternatív terápiákkal is. Cikkünkből megtudhatja, hogy melyek ezek a módszerek.
A Crohn-betegségnek sokféle jele és tünete lehet: hányinger, vérszegénység, hányás, rossz étvágy, fogyás, fáradtság, hasmenés, hasi fájdalom és puffadás. A Crohn-betegséghez más betegségek is társulhatnak: ízületi gyulladás, csontritkulás, vérrögök, szemfertőzések, bőrkiütések, májbetegségek.
A betegség kialakulásában sok minden szerepet játszhat. Egyes feltételezések szerint egyes baktériumok és vírusok által kiváltott hibás immunrendszeri válasz lehet az egyik oka. Más feltételezések szerint a genetika állhat a háttérben. Megint mások szerint pedig a telített zsírban és a feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend tehető felelőssé a betegség kialakulásáért.
A Crohn-betegség esetenként meg is előzhető, például megfelelő életmóddal és étrenddel sokat tehetünk a betegség megelőzése érdekében. A testmozgás segíthet a stressz és a depresszió csökkentésében, amely állapotok gyakran kísérik a Crohn-betegséget. A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend szintén sokat segíthet a Crohn-betegség tüneteinek enyhítésében.
A Crohn-betegség kezelésének elsődleges célja nem más, mint a tünetek fellángolásának megelőzése, azaz a remissziós állapot fenntartása. A Crohn-betegségben szenvedő emberek arról számolnak be, hogy a stressz jelentősen felerősíti a tüneteiket. Azonban a relaxációs technikák és az olyan elme- és testgyakorlatok, mint a meditáció és a tai chi nagyon hasznosak lehetnek a tünetek csökkentésében és megszüntetésében. A rendszeres relaxáció ugyanis javítja az immunrendszer működését, csökkenti a stresszt, és enyhíti a szorongást.
A testmozgásnak is nagy szerepe van a stressz csökkentésében, azonban kulcsfontosságú, hogy a betegek edzés előtt és alatt elegendő vizet fogyasszanak a kiszáradás és a dehidratáció elkerülése érdekében. Ügyelni kell a szélsőséges testhőmérséklet-változásokra is.
A dohányzás nemcsak hogy segíthet a betegség kialakulásában, de a már meglévő betegség tüneteit is rontja. Mindenképpen javasolt a dohányzásról való leszokás azoknak, akik Crohn-betegségben szenvednek.
Gyógyszeres terápiákat is alkalmazhatnak a Crohn-betegségben szenvedők, azonban ezek a gyógyszerek csak abban segítenek, hogy hatékonyan csökkentsék a tüneteket, és ne engedjék elhatalmasodni a betegséget.
A Crohn-betegségben szenvedő emberek egyik nagy problémája, hogy a szervezetük nem szívja fel és nem hasznosítja kellőképpen a táplálék útján felvett tápanyagokat. Ennek oka nem más, mint a bél nagyfokú károsodása, éppen ezért nagyon ügyelniük kell a megfelelő táplálékok bevitelére.
A gyümölcsök és zöldségek fogyasztása, a zsír és a cukor bevitelének minimalizálása sokat segíthet a betegség megelőzésében, de még a meglévő betegség tüneteinek csökkentésében is. Sok Crohn-beteg negatívan reagál a rostbevitelre. Ebben az esetben ne nyersen, hanem enyhén megpárolva fogyassza a zöldségeket.
Ha Crohn-betegségünk van, fogyasszunk antioxidánsokban gazdag táplálékokat (pl. áfonya, paradicsom, paprika). Fontos, hogy az étrendünk tartalmazzon B-vitamint, kalcium- és magnéziumtartalmú ételeket, mint például sötétzöld leveles zöldségeket, azaz spenótot és kelkáposztát.
Milyen vitaminokra, ásványi anyagokra és egyéb tápanyagokra lehet a szervezetnek szüksége? Például cinkre, D-vitaminra, kalciumra, omega-3 zsírsavakra, probiotikumokra és glutaminra. Gyógynövények, amely szintén hasznosak lehetnek: boswellia, macskakarom, kurkuma.

