Amerika magánya és megosztottsága a politikai erőszak sötét évtizedét hozta el

Szombat este negyed hétkor több lövés hallatszott a pennsylvaniai Butler központjában, ahol Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke és leendő republikánus elnökjelöltje éppen beszédet tartott. Butler Pennsylvania állam egyik republikánus központja, Pittsburghtől északra, az állam nyugati felében fekszik. Itt kezdődik a Rust Belt, a rozsdaövezet, az északi nagy tavak vidékének elszegényedett, valaha jelentős ipari központja. Nem véletlen, hogy Trump pont itt tartott beszédet.

A volt elnök épp arról beszélt, hogy szerinte Joe Biden, az Egyesült Államok jelenlegi elnöke egyben a valaha volt legrosszabb vezetője is az országnak. A beszéd hatodik percénél az látható, ahogy Trump a füléhez kap, felkiált, majd a Secret Service, a titkosszolgálat munkatársai a földre viszik. Trump szinte azonnal felállt, majd az őt védő biztonságiak gyűrűjében feltartotta az öklét. A füléből csorgó vér pirosra festette az arca egy részét, és hangosan azt kiáltotta a tömegnek, hogy

Harcoljatok! Harcoljatok! Harcoljatok!

Addigra az a néző, aki a Trump mögötti pódiumon ült, s találat érte, valószínűleg meghalt. A támadó több lövést adott le, egyikük a fején találta el a férfit, akit már a gyorsan megérkező segítség sem tudott megmenteni. Két másik néző is megsérült, egyikük a nyakán, őt súlyos állapotban vitték őket kórházba. A videók egy részén látszik, hogy a pódiumtól nem messze a lövés pillanata után nem sokkal egy mesterlövész céloz, majd lő. Valószínűleg ő volt a Secret Service embere, aki fejbe lőtte az elkövetőt.

Footage of Donald Trump’s shooter Thomas Matthew Crooks opening fire and then getting killed seconds later surfaces pic.twitter.com/2ctMtIkwUs

— Kollege Kidd Media (@KKMediaTingz) July 14, 2024

Az elkövetőről egyelőre annyit lehet tudni, hogy Thomas Matthew Crooks-nak hívták, húsz éves volt. Körülbelül egy órányit autózhatott a gyűlésre Bethel Parkból, Pittsburgh egyik déli elővárosából. Crooks egy szinte bárhol elérhető AR-15-ös félautomata gépkarabéllyal, az amerikai hadseregben használt M16-os piaci változatával tüzelt. Az indítékról egyelőre nem tudni. Crooksnál nem volt semmilyen igazolvány, DNS alapján azonosították. A fiatal férfi most szavazott volna életében először. Republikánusként regisztrálták, ami csak annyit jelent, hogy a jobboldali párt előválasztásán szavazhatott. Életében egyszer adott támogatást politikai pártnak, 15 dollárt a demokratáknak. A merénylő családja nem nyilatkozott, a rendőrség a lakhelyükhöz vezető utakat lezárta.

Crooks körülbelül 120-150 méterről tüzelt Trumpra, egy alacsonyabb épület tetejéről. A nagy kérdés az, hogyan juthatott fel ide. A kiszivárgott képeken látszik, hogy a holtteste egy olyan épületen hever, amelyre a gyűlésen kívülről, biztonsági ellenőrzés nélkül is könnyedén fel lehetett mászni. A Secret Service munkájának minőségét hamarosan kongresszusi vizsgálat elemzi majd, de nagyon úgy tűnik, valaki hibázott. Az egyik szemtanú arról beszélt, percekig próbálta jelezni a hatóságoknak, hogy egy fegyveres férfi áll az egyik épület tetején.

Egyelőre azt nem erősítették meg véglegesen, hogy Trumpot valóban golyó sebezte meg. Az elnök és elnökjelöltek ezeken a gyűléseken is biztosítva vannak, szinte mindig átlátszó plexiből készült falak védik őket. Voltak olyan hírek is, amelyek szerint a súgógépet találta el egy lövedék, amelynek szilánkja sebezte meg Trumpot. Ugyanakkor Trump egyértelműen tudatta, hogy golyó sebezte meg.

A volt elnököt kórházba vitték, ahol megvizsgálták. Hamar közölték, hogy jól van, szombat este már látszott, ahogyan lesétál a repülőgépéről.

Strong and resilient. He will never stop fighting for America. pic.twitter.com/B9yR3SLQJV

— Margo Martin (@margommartin) July 14, 2024

A támadás nagyon szokatlan időben történt. Butlerben körülbeül 13 ezer ember volt kint Trump gyűlésén, ez volt az utolsó alkalom, hogy a republikánusok jelölő kongresszusa előtt valaki megnézhette Trumpot beszélni. A kongresszus hétfőn kezdődik Milawukeeban, itt döntenek majd arról, hivatalosan is Donald Trump legyen-e a republikánusok jelöltje a választáson. Sok kérdés ezzel kapcsolatban eddig sem volt, Trump magabiztosan nyerte meg az előválasztásokat.

2024 a választások éve. Rekordmennyiségű választást tartanak és tartottak idén, az európai parlamentitől kezdve Indián át Belgiumig, Csehországig, Ausztriáig. A legfontosabb ezek közül egyértelműen az Egyesült Államokban lesz november elején. A politikai hangulat ehhez mérten feszült, a politikai színtér pedig nem szerencsés.

Joe Biden jelenlegi amerikai elnök nem népszerű. Sok kritikusa régóta mondja, hogy Biden túl öreg, hogy újra elinduljon, és eddig ezt ugyan a Fehér Ház cáfolta, a két jelölt között tartott, a szokásosnál sokkal korábbi vita nagyrészt megerősítette a problémáiról szóló véleményeket. Biden a vitán nagyon rosszul szerepelt, az azóta eltelt két hétben szinte folyamatosak a kérdések azzal kapcsolatban, hogy egy ilyen idős ember alkalmas-e elnöknek. A demokrata szavazók háromnegyede azt szeretné, hogy Biden félreálljon, és a Demokrata Párt vezetése is erre hajlik.

Bidenen ugyanakkor egyelőre nem jelentős a nyomás, hogy visszalépjen a jelöltségtől. A kapcsolata a demokrata pártelittel soha nem volt felhőtlen, a középosztálybeli Biden mindig elitizmussal vádolta a vele szemben szkeptikus vezetést. Biden ráadásul ismerten makacs ember, akit nehéz meggyőzni a váltásról, miközben a hírek szerint a legszűkebb környezete nem is ezt teszi. Izolálják az elnököt a szélesebb demokrata nyilvánosság kritikáitól. A 81 éves Biden soha nem vesztett el választást, most is saját magát tartja legalkalmasabbnak Donald Trump legyőzésére, és nem fog könnyen engedni a kritikáknak. De ezek a kritikák és a nyomás a mostani támadás után jelentősen fokozódhatnak.

Donald Trump szintén nem népszerű. A 78 éves New York-i üzletember csak három évvel fiatalabb Bidennél, de sokkal megosztóbb személyiség. Trump a Republikánus pártot szinte teljesen maga alá gyűrte, de a teljes republikánus bázis és a bizonytalan szavazók szkeptikusak vele szemben. A legtöbb kritika mindkét politikussal szemben a kort érinti, az amerikai szavazók nagy része azt szeretné, ha a mostaninál fiatalabb jelöltek indulnának a választáson.

Donald Trumpról a támadás pillanatai után készült egy kép. A dacos Trump véres arccal tartja fel öklét, körülötte a Secret Service emberei fonnak csokrot, felette az amerikai zászló lebeg. Ez a kép valószínűleg a történelemkönyvekben is helyet kap majd, ezt támasztja alá az is, hogy vasárnap éjjelre már készen is álltak a pólók, amelyeken a kép szerepel. A kérdés csak az, milyen hatása lesz, és mi következik a mostani támadás után.

This is China speed! pic.twitter.com/Z31TdbfhhK

— Carl Zha (@CarlZha) July 14, 2024

A legtöbb demokrata politikus, ahogyan a világ vezetőienek nagy része is, részvétét fejezte ki és közölte, imádkozik Donald Trumpért. Kollektíven utasították el a politikai erőszakot. A kiadott közlemények között viszont fel lehet fedezni egy trendszerű kérdést: egyszeri alkalom volt ez, vagy egy új sztenderd?

Az Egyesült Államok nagy része az erőszak eszkalálódásától tart. Amerika soha nem volt magányosabb és megosztottabb, mint most. A két oldal közötti politikai szakadék egyre szélesebb, és a párbeszédet a közös kapcsolódási pontok hiánya ellehetetleníti. Ezzel párhuzamosan a politikai erőszak egyre gyakoribb.

Sokan attól tartanak, hogy a politikai erőszak mostani szintje a harmincas éveket idézi, amit hasonló világégés követhet. Az eddigi mintákból azonban sokkal inkább tűnik úgy, hogy a hetvenes évek tér vissza a világban.

A Reuters nagy kutatása szerint az Egyesült Államokban legutóbb a hetvenes években volt ilyen magas a politikai erőszak szintje. Ez John F. Kennedy elnök 1963-as meggyilkolásával kezdődött, és nagyjából a Ronald Reagan elleni 1981-es sikertelen merénylettel ért véget. Az Egyesült államokban 2016-ban kezdődött a politikai erőszak szintjének növekedése, és valószínűleg még mindig nem ért véget.

A hetvenes évek gazdaságilag is hasonló időszak volt a mostanihoz. Magas kamatok, magas infláció, de a növekedés sokkal alacsonyabb volt. Az Egyesült Államok gazdasági teljesítménye most erősebb. Akkor a politikai erőszak nagy része a baloldalról jött, és jellemzően vagyontárgyakat, ingatlanokat, épületeket érintett. A 2016 óta növekvő politikai erőszak a Reuters szerint a jobboldalon jelentősebb, és sokkal inkább személyeket támadnak.

A hetvenes évek közepén a politikai erőszak csúcsát két sikertelen merénylet jelentette egy amerikai elnök ellen. Gerald Fordot egy hónapon belül kétszer próbálták megölni, mindkétszer sikertelenül, és mindkétszer csak a szerencse segített életben maradnia. Az a szerencse, ami Trumpnak is segíthetett, hiszen ha néhány centivel arrébb találja el a golyó, egészen másról beszélnének ma a világon.

A republikánus és demokrata politikusok és szavazók ma nagyon megosztottak. Mindkét oldal a másikat vádolja azzal, hogy rontanak a helyzeten. A republikánusok szerint az, hogy a demokraták az Egyesült Államok és a demokrácia végét látják előre Trump megválasztásában, egyenesen vezetett oda, hogy egyesek szerint bármit meg kell tenni ennek elkerüléséért. A demokraták egy része eleve megrendezettnek tartotta a támadást, a Twitteren a támadás estéjén a Staged, azaz a megrendezett hashtag volt az egyik legtöbbet használt.

Egyelőre nem látszik, hogyan és mitől enyhülne ez a feszültség abban az országban, amelyben hamarosan a földkerekség legfontosabb választását rendezik meg.

The post Amerika magánya és megosztottsága a politikai erőszak sötét évtizedét hozta el first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed