Rekkenő a hőség, a meleg enyhítésére pedig aki teheti, járatja a légköndícionálót – ez jelentős terhet rak a magyar villamosenergia-rendszerre. Idén nyáron folyamatosan dőlnek meg az előző napi fogyasztási csúcsok, és az időjárás-előrejelzés alapján minden esély megvan arra, hogy a korábbi, 2021-es történelmi csúcsot megdöntsük – nyilatkozta a MAVIR az Economxnak. Extrém meleg napokon gyakran rekordfogyasztásokat mérnek az áramszolgáltatók, ami a portál szerint felveti a kérdést, hogy van-e elegendő tartalék a rendszerben. Az elmúlt évek adatai szerint a fogyasztási csúcsok főként a déli és az esti órákban jelentkeznek. Csakhogy az esti órákban a megújuló források jelenléte már nem jelentős a rendszerben.
Általánosan és leegyszerűsítve 27 Celsius fokos napi átlag hőmérséklet felett minden további 1 Celsius fok emelkedés legalább 100–200 megawattal emelheti meg a napi rendszerterhelést, és ezáltal a napi csúcsértéket is. A MAVIR szerint azonban megvan a szükséges tartalékkapacitás.
Azt is írják, hogy a magyar villamosenergia-hálózat egyértelműen nagyszabású korszerűsítésre szorul, mivel a régi hálózati elemek nem mindig bírják a megnövekedett terhelést, a meghibásodások pedig akár hosszabb áramkimaradásokat is okozhatnak.
Pletser Tamás energiaszakértő szerint a magyar villamosenergia-rendszer rendkívül leterhelt, és a kapacitásai csúcsra vannak járatva, így
ám ezek első körben az ipari létesítményeket érnék el, és csak ezután a lakosságot. Amit még ennél is nagyobb problémának nevezett, az a nagy feszültségű távvezetékek meghibásodásának lehetősége.A cikkben arra is kitrének, hogy a jelenleg tapasztalható ellátási problémák részben annak is köszönhetőek, hogy nagyon gyorsan visszaállt a globális kereslet 2021-től kezdve, miközben a beruházások a Covid miatt 3–4 éves csúszásba kerültek.
The post Áramkimaradásokat hozhat a kánikula first appeared on 24.hu.