Legalább a bérnövekedéssel megegyező mértékű költségnövekedést várnak a vállalatok, erre a kisebb cégek azonnali áremeléssel reagálnak.
Mi történt? A Magyar Kereskedelmi Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetének (MKIK GVI) kutatása szerint költségnövekedést és válaszreakcióként hasonló mértékű áremelést okoz a minimálbér 10 százalékos növelése. A kutatás még azelőtt készült, hogy kiderült, jövőre 9 százalékkal emelkedik a minimálbér és 7 százalékkal a garantált bérminimum.
400 hazai vállalkozást kérdeztek meg, amelyeknek kétharmada úgy véli, hogy egy 10 százalékos minimálbér- és garantált bérminimum-emelés legalább ilyen mértékű költségnövekedést jelentene. A kisebb cégek általában azonnali áremeléssel reagálnak, míg a közép- és nagyvállalatok inkább költségcsökkentést, létszámstopot vagy technológiai beruházásokat terveznek.
Hogyan tovább? A cégek szerint a költségnövekedést ellensúlyozni legjobban adókedvezményekkel, illetve a hatékonyság növelésével lehetne. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a munkaadói adóterhek a következő években tovább csökkenhetnek. Ez utalhat arra, hogy a kormány kompenzálni akarja a munkáltatókat, hogy ne kelljen leépítésekbe kezdeniük, vagy növelni az árakat az erőltetett béremelés hatására.
A béremeléssel nem csak a munkavállalók járnak jól, az állam százmilliárd forintot kaszálhat vele.
The post Áremeléseket hoz magával a minimálbér emelése appeared first on Forbes.hu.