Átírhatják a híres Sutton Hoo-i sisak történetét

Egy, a dániai Tåsinge szigetén nemrégiben feltárt lelet segíthet jobban megérteni a híres Sutton Hoo-i sisak történetét – számol be az Arkeonews. Úgy tűnik, az angolszász kultúra világhírű kincse a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem Svédországhoz köthető.

Egy dániai fémdetektoros a közelmúltban egy kis fémbélyegzőt fedezett fel, amely motívumaiban nagyon emlékeztet a sisakra.

Ez alapján lehetséges, hogy az angolszász tárgy valójában a mai Dánia területén készült.

Az 1939-ben, Angliában feltárt Sutton Hoo-i sisak a világ egyik legismertebb régészeti felfedezése. A lelet a 7. századra datálható, és egy előkelő hajósírból, egyes feltételezések szerint Raedwald kelet-angliai király nyughelyéből került elő. A kutatók évtizedek óta azt feltételezik, hogy a sisakot a svédországi Uppland területén kovácsolták, itt ugyanis ismertek hasonló díszítésű sisakok.

A legújabb felfedezés azonban átírhatja az elképzeléseket. A mindössze 5-ször 4 centiméteres bélyegző egy lovas harcost mutat, nagyon hasonló látható a Sutton Hoo-i leleten. Peter Pentz, a Dán Nemzeti Múzeum kurátora szerint az apró részletek, így a ló hámja, még jobban is illeszkedik a Sutton Hoo-i mintához, mint a svédországi motívumok.

„Amennyiben bebizonyosodik, hogy a Sutton Hoo-i sisak valóban Dániából származik, az jelentősen megváltoztathatja a 7. századi észak-európai hatalmi dinamikáról alkotott képünket” – nyilatkozta a szakértő. Ez megkérdőjelezheti azt a hagyományos nézetet, mely szerint Dánia a korszakban periférikus szerepet játszott. A tåsingei tárgy emellett a régió fémmegmunkálási tudásáról is árulkodik.

A kutatók célja most az, hogy alaposabb összehasonlító elemzést végezzenek.

The post Átírhatják a híres Sutton Hoo-i sisak történetét first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed