Átlátszó, széthúzható, feltekerhető: megnéztük, milyenek lesznek a jövő kijelzői

A világ egyik legnagyobb, leginnovatívabb és legfontosabb kijelző gyártója mutatta meg nekünk a jövőt. Azaz azokat a feltekerhető, átlátszó, széthúzható, szupervilágos, ultranagy felbontású vagy épp mikroméretű képernyőket, amelyek csak később kerülnek be konkrét, boltokban is megvásárolható termékekbe.

A Samsung Display a gigantikus konszern egyik rejtett koronagyémántja. Ez a leányvállalat felel ugyanis a telefonokba, tévékbe, laptopokba, viselhető eszközökbe, autókba és háztartási eszközökre szánt képernyők fejlesztéséért és gyártásáért.

Így azért is, hogy a márka megtartsa innovatív, vezető szerepét az egyes szektorokban, hiszen sok termékcsaládban a kijelzőkön rengeteg minden múlik. Aki pedig e téren elő tud rukkolni valamilyen tényleg hasznos, trendteremtő technológiával, az hosszú időre bebetonozhatja magát az élbolyba.

A Samsung Display hatalmas kijelző flottával rendelkezik

Ebből fakadóan a Samsung Display is elképesztő erőforrásokat fordít az innovációra. De mivel egy háttérben tevékenykedő szervezetről van szó, ezek az erőfeszítések a nagyközönség számára jórészt láthatatlanok maradnak.

Épp ezért volt óriási dolog, hogy bejuthattam egy, az Egyesült Államokban megrendezett eseményre, ahol a vállalat egy szűk körnek mutatta meg, hogy min is munkálkodik.

Azaz azokat a fejlesztéseit, amelyek árulkodnak arról, hogy milyen termékek és trendek uralhatják majd a jövőt. Mik azok az irányok, amelyeket fontosnak tart, milyen területen számíthatunk formabontó újdonságokra hamarosan.

Samsung Display

Jelenleg a Samsung Display az egyik legnagyobb és legbefolyásosabb kijelző gyártó vállalata a világon. Az éves bevétele átlagosan 24-25 milliárd dollár körül alakult az elmúlt években. A vállalat uralja a telefonokba gyártott OLED kijelzők piacát mintegy 70 százalékos részesedéssel. Emellett a televíziókba, monitorokba és laptopokba épített megjelenítők szegmensében is ott van az élvonalban. A legnagyobb vetélytársai jelenleg a szintén dél-koreai LG Display, valamint az olyan kínai vállalatok, mint a BOE, a CSOT (TCL) és a TP Display. A Samsung Display elsődleges partnere a fogyasztóknak szánt termékek gyártásáért felelős Samsung Electronics. Ám olyan más vállalatokkal is szerződésben áll beszállítóként, mint az Apple, a Google, a Sony, a Philips, a Xiaomi, az Asus, a Dell, az MSI, a Philips vagy az AOC.

 

Mindent kibíró telefonok

A hajlítható telefonok iránti kereslet egyre nő. Viszont e modelleknek van egy nagy hátránya a hagyományos társaikhoz képest, és az pont a képernyő. Egészen pontosan, hogy a hajtogathatóság miatt a kijelző érzékenyebb, nem annyira ellenálló, hiszen például nem lehet elé merev üveglapot vagy fóliát tenni. Ez pedig potenciális felhasználók tömegeit rettentheti el, amit valahogy muszáj megoldani.

Kutyák kínozták a kijelzőket.

Erre nagyon komoly hangsúlyt fektetnek, legalábbis erre utal, hogy egy igen látványos produkció keretein belül robotkutyákat küldtek, hogy zenére táncoljanak, bukfencezzenek és ugráljanak a mobilokon.

A műsor akár egy kortárs művészeti fesztiválon is megállta volna a helyét, de talán ennél is fontosabb, hogy a képernyőknek sem lett semmi bajuk.

A jelek szerint strapabírás terén jó eredményeket értek már most el, és nem lenne meglepő, ha ezek az ellenálló képernyők akár már a nyáron bevezetésre kerülő új Flip és Fold modellekbe is bekerülnének.

3D – szemüveg nélkül

A 3D megjelenítés feltámasztását a jelek szerint tényleg komolyan gondolja a Samsung. Ha minden igaz idén érkezik a boltokba az első ilyen monitorjuk, amit nagyon meggyőző lett élőben.

A szemüveg nélküli 3D megérkezik a laptopokba is.

Épp úgy, mint az itt bemutatott laptop kijelző, amelynek beépített kamerái folyamatosan figyelik, hogy hova nézünk, és ennek függvényében változtatja az elektronika a megjelenített képet. Mindenesetre a végeredmény meglepően jó. Innen pedig már csak egy lépés a mobilokba szerelhető változat…

Kidudorodó képernyő

A demonstráció kétségkívül legnagyobb sztárja a kidudorodó képernyő volt. Ez tulajdonképpen egy nyújtható megjelenítő, ami ennek köszönhetően olyan hatást kelt, mintha belefújnának egy lufiba.

A dolog elképesztően látványos, pláne akkor, amikor a mögötte futó tartalommal összhangba hozták az effektet. Tehát például, amikor a néző felé úszó cápa orra „kinyomta” a képernyőt. Az eszköz jelenleg még jó eséllyel nem nagyon érett a kereskedelmi forgalomba. Hatalmas acél lemezbe ágyazták, és tapogatni sem lehetett ugyanis.

Mindent verő laptop

A játékosoknak szánt funkciókkal, tulajdonságokkal felturbózott eszközök piaca is markánsan bővül jó ideje. Az úgynevezett gamer laptopoknál a teljesítmény mellett kulcsfontosságú a kijelző által produkált képminőség is értelemszerűen. Tehát, hogy milyen a színpontosság, a kontraszt, a fényerő, és nem utolsó sorban a képfrissítési frekvencia. Ez utóbbi, hertzben (Hz) megadott érték azt mutatja meg, hogy másodpercenként hány képkocka megjelenítése biztosított.

A képfrissítés hatalmas.

Értelemszerűen ez a szám minél nagyobb, annál jobb a termék, hiszen egyrészt annál folyamatosabbnak érződik a mozgás, másrészt pedig annál korábban kerülhetnek a létfontosságú képi információk a játékos szeme elé. Ez pedig például az egymás ellen vívott online összecsapások során döntő tényező lehet.

Emiatt nagy szám, hogy az eseményen bemutatták a világ első 500 Hz-es, QD-OLED technológiára épülő laptop képernyőjét.

Egyelőre még prototípus fázisban van, de a potenciális partnerek, azaz a PC-gyártó cégek már most óriási érdeklődést mutatnak iránta.

Háromba hajtható kijelző

A Huawei tavaly év végén dobta piacra erősen limitált példányszámban a világ első háromba hajlítható telefonját, amihez a BOE készítette a képernyőt. A koreai konszern e téren picit lemaradt, de már behozták a hátrányt.

Én már meg is szemlélhettem a Samsung ilyen típusú képernyőjét, amely állítólag a nyáron a boltokba kerülő csúcstelefonokban debütál majd.

Széthúzható tabletmobil

Egyetlen eszközben egyesítenék a tabletek és a telefonok erősségeit egy széthúzható érintőképernyőben! Nagyon látványos, ahogy megnyúlik, azaz a valóságban láthatatlanul kitekeredik a képernyő, és ha minden igaz, akkor akár már jövőre érkezhet egy ilyen készülék.

Mint a papír

Bemutattak egy rendkívül, alig egy milliméter vékony, viszonylag nagy méretű, és igen rugalmas OLED megjelenítőt is.

Előnye, hogy bárhova felragasztható poszterként vagy tárgyakat lehet vele körbe tekerni, mintha egy csomagolóanyagot használnánk. Ez pedig új távlatokat nyithat a belső építészet, lakberendezés és a marketingkommunikáció terén.

Autó: Mindenhol képernyő

A vállalat az autók belsejét teleszórná kisebb-nagyobb OLED kijelzőkkel. Nem csak a műszerfal hagyományos részeire, hanem még a kormányra és kesztyűtartóra is pakolna ilyen képernyőket. E technológia egyik előnye, hogy igen vékony, bizonyos keretek között szabadon méretezhető és formálható, tehát az autógyártók dizájnereinek is szabadságot biztosít.

Az okosszemüveg feltámasztása

Bár a VR, AR és okosszemüvegek kora valahogy nem akar soha eljönni, de még vannak, akik látják az ilyen eszközökben a fantáziát. Ennek érdekében fejlesztettek ki egy egészen elképesztő képernyőt. Annyira pici, hogy csak nagyítón keresztül látható, viszont a felbontása kellően nagy, a fényereje pedig konkrétan óriási. Ennek köszönhetően egyszerűen beépíthető egy átlagos kialakítású szemüvegbe is, amely akár fényes nappal is használható lehetne.

A mikrokijelző csak nagyító alatt látszódik

Mindez jól hangzik, de a jelek szerint a dolog azért még sem ennyire egyszerű, hiszen például ilyen viselhető eszköznek még a prototípusát sem állították ki, csak magát a kijelzőt.

A világ legfényesebb OLED tévéje

Az OLED tévék háborújában egy ideje már a fényerő játssza a központi szerepet. Mindenki hajszolja a lehető legmagasabb értéket, és ebből a küzdelemből az alapanyagot nyújtó panelgyártók is kiveszik a részüket. A nagy rivális LG Display idén az RGB Tandem fantázianevű kijelzőjével emelte minden eddiginél magasabbra a lécet. Amelyet viszont a Samsung Display kész átugrani.

A világ legfényesebb OLED tévéje.

A cég legalábbis megmutatta az a televíziókba szánt panelt, amely állításuk szerint a világon elsőként produkál 4000 nitnél nagyobb fényerőt. Mérőműszert nem vittem magammal, de szemre tényleg elég vakítónak tűnt, szóval az nem is kérdés, hogy sikerült előre lépni e téren. Ha minden jól megy, akkor 2025 második felében érkezhetnek az első olyan készülékek, jó eséllyel Samsung és Sony modellek, amelyek így a világ valaha volt legfényesebb OLED televíziói lehetnek.

The post Átlátszó, széthúzható, feltekerhető: megnéztük, milyenek lesznek a jövő kijelzői appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed