A világon egyedülálló, ilyen máshol nincsen
– Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár így méltatta a 2015 óta hungarikumnak számító védőnői ellátást azon a november eleji eseményen, amelyen a védőnői szolgálatról készült filmet mutatták be. Az eseményen Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára hangsúlyozta: akik a családokat segítik, azokat a kormány is támogatja, márpedig a védőnők a magyar családok segítésére vannak, így a kormány segíti a bővülésüket, növekedésüket.
Ám egy újpesti rendelő több mint egy éve nem kap segítséget, jogi helyzete pedig tavaly nyár óta rendezetlen. Egy olvasónk kereste meg lapunkat azzal, hogy a IV. kerületi Galopp utcában található védőnői szolgálathoz viszi a gyerekeit, és az ellátással teljesen elégedett ugyan, de annak körülményeivel az utóbbi időben nagyon nem. Azt írta, hogy bár nagyon kedvesek és professzionálisak a védőnők, a rendelőben egy ideje nem működik egyetlen vécé sem, és a takarítás sem megoldott. A problémákat és az áldatlan állapotot az ellátásért felelős kórház és az ingatlant tulajdonló önkormányzati vagyonkezelő is megerősítette lapunknak, dűlőre azonban nem jutottak,
Farkas Norbert / 24.hu
Érdemes felidézni, hogy tavaly július 1-től az önkormányzatok által végzett és irányított védőnői ellátást az állam vette át. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a megyei irányító kórházak felelőssége lett a védőnői ellátás biztosítása. A szóban forgó Galopp utcai rendelő a Honvédkórházhoz került, amelyet meg is kerestünk mint a védőnői körzet tekintetében illetékes irányító vármegyei intézményt. Azt válaszolták, hogy az ingatlan nem a kórház tulajdona: „Az ÉPC-Honvédkórház kizárólag a védőnőket és a feladataikat vette át az önkormányzatoktól, a védőnők által használt ingatlanok nem az ÉPC-Honvédkórház tulajdonában vannak”.
Ez igaz is, mert az Újpesti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában áll az ingatlan, viszont annak használatára a kórháznak szerződést kell kötnie a társasággal, ami hónapok óta nem történt meg.
A Galopp utcai rendelő méltatlan kálváriája tehát tavaly nyáron, a szolgáltatás állami körbe vonásával kezdődött. A szóban forgó ingatlan, amelyben a védőnői szolgálat működik, az Újpesti Vagyonkezelő Zrt. (UV Zrt.) tulajdonában van.
A cég érdeklődésünkre azt írta, hogy a vagyonkezelő az ingatlannal kapcsolatban tavaly június 30-ig jogviszonyban állt az újpesti önkormányzattal. Az ingatlan használatára vonatkozó új szerződést az UV Zrt.-nek július 1-től a Honvédkórházzal kellett volna megkötnie, de ez nem sikerült, a társaság szerint nem ők, és nem is az önkormányzat hibájából. Mint írták:
Azt a tényt, hogy az ingatlan társaságunk tulajdona – ezért a Honvédkórháznak az UV Zrt.-vel kell szerződést kötnie annak használatára –, az önkormányzat a jogszabály kihirdetésétől kezdve folyamatosan kommunikálta a Honvédkórház felé, ezért már az előkészítési fázisban elkülönítve kezelte az ingatlannal kapcsolatos adatszolgáltatást az egyéb újpesti védőnői szolgálatoktól.
A társaság azt állítja, feléjük a kórháztól semmilyen szerződéskötésre irányuló megkeresés, szándék nem érkezett. Az UV Zrt. vezérigazgatója, Hock Zoltán tavaly november 13-án levelet írt a Honvédkórház főigazgatójának, amelyben felhívta a figyelmet arra, hogy a kórház jogcím nélkül használja az ingatlant. Hock Zoltán november 30-ig adott határidőt a jogviszony rendezésére.
Farkas Norbert / 24.hu
Ez azonban nem történt meg, ennek ellenére december 20-án elküldték a Honvédkórháznak a 2023. III. negyedévben az ingatlan üzemeltetésével kapcsolatban felmerült költségekre (víz, csatorna, távhő, áram, internet, szemétszállítás, karbantartási munkák, takarítás, rovarirtás) vonatkozó valamennyi számla másolatát és a használati díj számláját. Ezeket a Honvédkórház 2024. január 10-én kelt levelével teljesítés nélkül visszaküldte, arra való hivatkozással, hogy az UV Zrt. és a Honvédkórház között nincs érvényes szerződés. Hasonló módon — az idén március 21-én — elküldték a 2023. IV. negyedévre vonatkozó számlákat is, amelyeket 2024. április 5-én kelt levelükben a szerződés hiányára való hivatkozással szintén visszaküldött a kórház.
A kórház és a társaság pingpong-mérkőzése közben a Galopp utcai védőnői szolgálat folyamatosan működött, viszont az UV Zrt.-nek elege lett abból, hogy a kórház több, mint egy éven keresztül az ingatlant térítés nélkül használta. Az UV Zrt. állítása szerint a fennálló helyzet rendezését többszöri kérésük ellenére sem mozdította elő a kórház. Hock Zoltán idén augusztus 28-án újabb levelet küldött a Honvédkórház főigazgatójának, amelyben tájékoztatta, hogy
– Kértem, hogy a védőnői ellátás zavartalan biztosítása érdekében ezeket a szolgáltatásokat a Honvédkórház oldja meg saját hatáskörben. Mindezekről tájékoztattuk a védőnői szolgálatot is, hogy a Honvédkórházzal közösen találjanak erre megoldást. Ezen levelemben ismételten felhívtam a Honvédkórház főigazgatóját, hogy haladéktalanul kössenek az UV Zrt.-vel bérleti szerződést az ingatlanra, illetve amennyiben nem kívánják rendezni a jogviszonyt, úgy felszólítottam őket, hogy 30 napon belül hagyják el az ingatlant, és az ingatlan birtokát ruházzák át az UV Zrt.-re – írta lapunknak Hock Zoltán, hozzátéve, érdemi választ nem kapott a kórháztól, „ugyanakkor az ingatlan térítés és jogcím nélküli, rosszhiszemű használata tovább folytatódott.”
Az UV vezetője szerint mindent megpróbáltak a helyzet rendezése érdekében, még személyes egyeztetésen is voltak az önkormányzat képviselőivel a Honvédkórházban. „Ez nem vezetett semmilyen eredményre, mert olyan személy fogadott minket, akinek semmiféle döntési jogköre nem volt az ügyben” – írta.
Az UV Zrt. tehát a sikertelen egyeztetések miatt október 1-től a takarítási és karbantartási feladatokat már nem végzi el a védőnői rendelőben, de ha nem történik semmi, akkor nem áll itt meg: „Amennyiben a helyzet rendezése a Honvédkórház részéről nem történik meg, az UV Zrt. további lépéseket lesz kénytelen foganatosítani az üzemeltetés korlátozásával kapcsolatosan” – közölte Hock Zoltán, aki hozzátette,
az UV Zrt.-nek, mint önkormányzati tulajdonban álló gazdasági társaságnak nem áll módjában az állam, illetve az irányító vármegyei intézmény helyett finanszírozni a jogszabály szerinti kötelezettségükbe tartozó feladatellátást,
miközben a Honvédkórház nyilvánvalóan megkapja a költségvetési forrásokat, csak egyéb fennálló adóssága megfizetésére fordítja.”
A társaság a levelében részletesen leírta, hogy a Honvédkórház 2023. július 1. óta semmilyen érdemi kísérletet nem tett arra, hogy rendezze a jogellenes állapotot, hogy jogcím nélkül használja az UV Zrt. tulajdonát képező ingatlant, továbbá nem fizeti meg az üzemeltetési költségeket. Ez az UV Zrt. által a védőnői szolgálat üzemeltetésére fordított költség — a bérleti/használati díj követelés nélkül — 2023. július 1-től 2024. június 30. közötti időszakban
„Mi magunk is kerületben élünk, így őszinte sajnálattal és a védőnőkkel való mély együttérzéssel vesszük tudomásul a kialakult helyzetet. Azonban álláspontom szerint nem elvárható, hogy egy gazdasági társaság fizesse a védőnői szolgálat fenntartásának költségeit az egyébként arra jogszabály szerint kötelezett Honvédkórház helyett” – zárta lapunknak küldött levelét az ügyet részletesen taglaló Hock Zoltán, az UV Zrt. vezérigazgatója.
Farkas Norbert / 24.hu
A védőnők takarítanak
A Honvédkórház azon túl, hogy megkeresésünkre közölte, a rendelő nem az ő tulajdonuk, azt is írta, hogy tudnak az említett problémákról és kapcsolatban állnak az újpesti önkormányzattal, az ingatlan tulajdonosával a helyzet megoldása érdekében.
Emellett
Elismerték, hogy október 1. óta az ingatlan önkormányzati tulajdonosa helyett átmenetileg valóban az ÉPC-Honvédkórház felelős a takarításért. „Az ÉPC-Honvédkórház törekszik a mihamarabbi gördülékeny együttműködésre az ingatlan tulajdonosával” – zárták rövid válaszukat.A jogvita ellenére a Galopp utcai védőnői szolgálat folyamatosan működik. Bár az ott dolgozó védőnők nem szerettek volna nyilatkozni a 24.hu-nak, mert féltik állásukat,
Úgy tűnik, hogy lapunk és néhány szülő érdeklődése felgyorsította a probléma megoldását. A kórházat és az UV Zrt.-t is november 5-én kérdeztük meg. Úgy tudjuk, három nappal később, november 8-án a rendelőben karbantartók jelentek meg, hogy felmérjék a helyzetet.
Farkas Norbert / 24.hu
Májusban az RTL híradója számolt be arról, hogy közel sem zajlik zökkenőmentesen a védőnői hálózat államosítása. Több védőnő is eszközhiányról szóló posztot tett ki Facebookra. Ezekből kiderült, hogy
van védőnői iroda Magyarországon, ahol a kismamákat kérik, hozzanak saját pohárban vizeletmintát a várandósgondozásra, mert nincsen pohár.
Volt, aki arról írt, nem tudnak vécépapírt tenni a mosdóba,
máshol azt kérték, mindenki nyomtassa ki otthon a szükséges nyomtatványokat, mert az ő nyomtatójukban nincs papír, és lassan a toner is kifogy.
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár ehhez képest júniusban arról beszélt, hogy a hungarikumnak számító magyar védőnői szolgálatot érdemes bemutatni Európának, ezért az egészségügyi kormányzat lehetőséget fog biztosítani erre a magyar soros EU-elnökség alatt.
The post Átvette az állam a védőnői ellátást: íme a budapesti védőnői szolgálat, ahol nem működik a vécé és nincs takarítás first appeared on 24.hu.