Napjainkban nagyon sokan szenvednek Alzheimer-kórban. Sajnos nemcsak az idősebb korosztályt, hanem egyre fiatalabbakat is diagnosztizálnak ezzel a betegséggel. Cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen okai lehetnek az Alzheimer-kór kialakulásának, milyen tünetei vannak ennek a betegségnek, és a kezelésről is ejtünk néhány szót.
Az Alzheimer-kór egy olyan betegség, amikor is a fehérjék felhalmozódnak az agyban. Ezt a tudomány úgynevezett plakkoknak is nevezi. Ez az idegsejtek közötti kapcsolatok elvesztéséhez, ez pedig az idegsejtek pusztulásához vezethet, ami negatív hatással lesz az agyszövetre, illetve az agy működésére és egészségére is.
Az Alzheimer-kórban szenvedő betegek agyából hiányzik egy olyan vegyi anyag is, amely más, egészséges ember agyában jelen van. Ezek a kémiai hírvivők segítenek a jelek továbbításában az agyban. Ha ez nem történik meg, vagy nem olyan hatékony ezeknek az idegsejteknek a működése, akkor ez problémákat okozhat a memóriában, a gondolkodásban és a beteg viselkedésében is. A betegség korai stádiumában csak minimálisak lehetnek a tünetek, amelyek aztán egyre inkább súlyosbodnak.
Az Alzheimer-kór kialakulásában szerepet játszhatnak genetikai, környezeti és életmódbeli tényezők is. Ezen tényezők bármelyike egyénenként eltérő lehet, hiszen míg valaki genetikai tényezők miatt lesz beteg, másnál a nem megfelelő életmód hozza el ezt a betegséget.
Az Alzheimer-kór tünetei is változhatnak személyenként, azonban az elmondható, hogy szinte mindenkinél enyhébb memóriazavarokkal kezdődik a betegség. Az Alzheimer-kór nemcsak memóriavesztést, hanem sok más olyan tünetet is okoz, amely eleinte csak az életminőséget rontja, később azonban szinte lehetetlenné teszi az önmagukról való gondoskodást.
Tünetek, amelyek még jelentkeznek a betegség ideje alatt: az egykor könnyű feladatok elvégzésének nehézségei, a problémák megoldásának nehézségei, hangulatváltozások, személyiségváltozások, kommunikációs problémák mind írásban, mind szóban, vizuális változások, nehézségek a képek megértésében, változások a baráti és családi kapcsolatokban. Egy személy képességei napról napra változhatnak, sőt egy napon belül is ingadozó lehet. Stressz, fáradtság vagy rossz egészségi állapot esetén a tünetek sokat romolhatnak.
Jelenleg nincsenek kezelések az Alzheimer-kór előrehaladásának megakadályozására, azonban léteznek gyógyszerek a demencia tüneteinek kezelésére. Egyes gyógynövények is segíthetnek a demencia tüneteinek kezelésében, most ezek közül mutatunk be néhányat.
Kínában már évszázadok óta használják a Ginkgo biloba nevű gyógynövényt. Ez a gyógynövény antioxidáns, keringésserkentő és neuroprotektív hatásokkal rendelkezik. A klinikai vizsgálatok pozitív hatást mutattak a figyelemre és a végrehajtó funkcióra Alzheimer-kórban és demenciában szenvedő betegeknél. A vizsgálatok kimutatták, hogy a gyógynövény javíthatja az Alzheimer-kór viselkedési tüneteit, és csökkentheti az apátiát, a szorongást, az ingerlékenységet, illetve javíthatja az alvást.
A zöld tea antioxidánsként és gyulladáscsökkentőként segíthet a neurodegeneratív betegségekre jellemző oxidatív stressz és ideggyulladás leküzdésében. A zöld tea tartalmaz egy L-teanin nevű vegyületet, amely javítja a memóriát és a figyelmet. Rendszeres fogyasztásával mintegy 29%-kal csökkenthető a demencia kockázata.
A citromfű vírusellenes, görcsoldó, szorongásoldó és antidepresszáns hatásokkal rendelkezik. A kutatások szerint a citromfű is javítja a memóriát, növeli a kognitív funkciókat, és csökkenti a szorongást. Az Alzheimer-kórban szenvedő személyeknél pedig a gyógynövény csökkenti, lassítja a további kognitív károsodást.
A zsálya szintén segíthet azokon a személyeken, akik Alzheimer -kórban vagy demenciában szenvednek. Esetükben ugyanis a klinikai vizsgálatok során javult a memória és a figyelem, illetve ezek a személyek csökkent mentális fáradtságot és fokozott éberséget mutattak.

