Az egészségért tenni is kell. Ahhoz, hogy sokáig egészségesek maradjunk, nekünk is áldozatokat kell hozni és lépéseket kell tenni. Az egészséges életmódnak 5 alappillérre létezik. Ha ezek szerint élünk, akkor sokkal kisebb lesz az esélyünk a testi és a lelki megbetegedésekre. Mutatjuk is, melyek ezek a pillérek!
Az első és legfontosabb pillér nem más, mint az étrend. Voltaképpen itt nemcsak az egészséges és tápanyagokban bővelkedő táplálékokról van szó. Mindenképpen figyelembe kell vennünk az ételek mennyiségét, azt is jó szem előtt tartani, hogy mikor eszünk, és milyen ételeket milyen ételekkel kombinálunk. Mivel este már lassabb az emésztés, így lefekvés előtt nem ajánlatos enni. Még az évszakok is meghatározzák, hogy mikor milyen ételt veszünk magunkhoz. Télen lehetünk kicsit engedékenyebbek magunkkal, azonban nyáron a nagy melegben mindig könnyű, salátákban bővelkedő táplálékokat fogyasszunk. Étkezés közben ne igyunk folyadékot, és ami a legfontosabb, ha tudjuk, hogy valamilyen ételt nem vagy csak nehezen tolerál a szervezetünk, azt mindenképpen iktassuk ki az étrendünkből.
Az életmód második nagyon lényeges pillére nem más, mint a testmozgás. A testmozgás során izzadunk, és ilyenkor nagyon sok méreganyag ürül ki a szervezetből. A testmozgás pozitív hatásai szintén kiemelkedőek: fokozza a vérkeringést, jót tesz a csontoknak, az immunrendszernek, és segít a betegségek megelőzésében.
Az alvás a harmadik pillér. Azok, akik nem alszanak eleget, vagy gond van az alvásuk minőségével, sokkal hamarabb megbetegszenek, hiszen éjjel, alvás közben regenerálódik igazán a szervezet. A jó alvás kulcsfontosságú a fizikai fáradtság, a szorongás és a stressz elleni küzdelemben is.
A stresszkezelés az életmód negyedik pillére. A stresszt nem mindig kerülhetjük el, azonban mindenképpen meg kell tanulnunk kezelni, hiszen számtalan betegség okozója lehet. Nemcsak testi, hanem lelki betegek is lehetünk, ha folyamatosan és sok stressz ér bennünket.
Az életmód ötödik pillére nem más, mint a szórakozás. Mit is jelent ez? Néha muszáj kikapcsolódnunk, és időt szánni a barátainkra, a családunkra és természetesen önmagunkra. Találjunk egy hobbit, amely feltölt és boldoggá tesz bennünket, hiszen az élet nehézségei is sokkal könnyebben elviselhetők, ha nem mindig csak dolgozunk és idegeskedünk.
Igaz, hogy 5 alappillérről írtunk, de azért nyilván több is van. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy mit illeszt még be az egészséges életmódjába. Az egyik ilyen lehet a természet gyakori felkeresése, a közeli erdőben történő séta, a túrázás, az úszás. Az embereknek veleszületett vágyuk van például arra, hogy kölcsönhatásba lépjenek a természettel. A szabadban való tartózkodás és a természet megfigyelése nagyszerű stresszoldás, erősíti az immunrendszert, és a természeti élet megfigyelése a stressz-szintet is csökkenti. Bizonyíték van arra is, hogy a természeti környezetben végzett fizikai aktivitás előnyösebb, mint a beltéri tevékenység.
Az egészséges életmódba még nagyon sok minden beletartozhat, de az egyik legfontosabb, hogy a felszíni légzés helyett sajátítsuk el a mélylégzési technikát. Ez a fajta légzés ugyanis csökkenti a vérnyomást, ösztönzi a relaxációt, és felhasználható a stressz kezelésére a paraszimpatikus idegrendszer erősítésével.