Az éjszakai tevékenységek hatással vannak a hangulatra és az egészségre

Talán nem is gondolnánk, de ha az éjszaka nagy részét nem alvással, hanem más tevékenységekkel töltjük, az sokféle egészségi problémát és akár még komolyabb betegségeket is okozhat.

Sokan azt gondolják, hogy a lefekvés előtti edzés az egyik legjobb tevékenység, amit csak tehetnek. Ez azonban nem egészen így van, hiszen testmozgás hatására a testünkben úgynevezett kortizol, azaz stresszhormon termelődik, ez a hormon pedig a kelleténél sokkal éberebbé tesz bennünket. Ha mindenképpen csak este van időnk edzeni, tegyük ezt meg lefekvés előtt legalább 3-4 órával.

Közvetlenül lefekvés előtt nem javasolt nagy vacsorát sem tartani, hiszen ezzel nemcsak extra kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, de a nyugodt éjszakai pihenésünket is megakadályozzuk. Amennyiben lefekvés előtt alaposan belakmározunk, akkor a testünk az emésztéssel lesz elfoglalva, nem pedig a testünk és a lelkünk regenerációjával. Ráadásul másnap sokkal fáradtabbnak is érezzük majd magunkat, hiszen az éjszakai emésztés energiát von el a szervezetünktől is.

A legrosszabb dolog, amit elkövethetünk a fogaink ellen, ha lefekvés előtt nem mossuk meg azokat. Sokan kihagyják ezt az esti rituálét, azonban tudnunk kell, hogy a fogmosás kihagyásával sok-sok baktérium szaporodik el a szájüregben, ami fokozza a fogszuvasodás és a fogínygyulladás kialakulását, ez pedig komoly betegségeket és egészségi problémákat is okozhat.

Ha sokáig maradunk fenn éjszakánként, ez energiát von el a szervezettől, nem mellesleg a szervezetben megemelkedik a kortizolszint is. Ennek hatására másnap sokkal jobban fogjuk kívánni a magas zsírtartalmú és magas cukortartalmú ételeket. A kevés alvás – kevesebb, mint 6 óra – megemeli a testzsírszázalékot is, ez pedig megnöveli az olyan betegségek esélyét, mint a cukorbetegség vagy a szívbetegség.

A lefekvés előtti alkoholfogyasztás sem javasolt. Az alkoholnak a kezdeti szakaszban ugyan álmosító tulajdonsága van, de aztán ellentétes lesz a hatása, és még az alvás minőségét is rontja. Ráadásul az alkohol hatására gyakrabban kell majd a mosdóba is ellátogatnunk. A vacsorához elfogyaszthatunk egy pohárnyi minőségi bort, de ezt semmiképpen se közvetlenül lefekvés előttre időzítsük.

Nemcsak a kávé, de a tea, a csokoládé és az energiaital is tartalmaz koffeint, ami nemcsak az elalvást nehezíti meg, de az alvás mennyiségét és minőségét is rontja. Nagyon lényeges, hogy lefekvés előtt 6-8 órával már ne fogyasszunk koffeint tartalmazó ételeket és italokat, mivel ezek nagyon megzavarják a cirkadián ritmust.

Az esti arcápolással – többek között az arcmosással – eltávolítjuk az arcbőrünkről a szennyeződéseket, az izzadtságot és a sminket. A rendszeres arcápolással elkerülhetnek bennünket a bőrbetegségek, a bőrirritációk, de sok esetben még a szembetegségek is, amelyek jelentős hányadát az arcról a szembe került szennyeződések és baktériumok okozzák.

A déli szunyókálás néha jól tud esni, azonban ha rendszeresen, mindennap alszunk ebédet követően, az megzavarja a normális alvási rutint, és megnehezíti az esti elalvást is.

A stressz is megnehezítheti az elalvást. Lefekvés előtt adhatunk magunknak 5-10 percet, hogy rendszerezzük a gondolatainkat, illetve hogy elkészítsük fejben a másnapi terveinket, de ha ennél többet agyalunk a napi gondjainkon, az negatív hatással lesz az elalvásra és így az éjszaki pihenésre és alvásra is.

A nyugtató esti rutin sokat segíthet az elalvásban és az éjszakai pihenésben. Olvassunk egy könyvet, vagy hallgassunk nyugtató zenét. A forró fürdő is sokat segíthet a nyugodt pihenésben, ellenben este már ne folytassunk senkivel komoly, stresszre okot adó beszélgetéseket.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed