A testszag egy teljesen normális dolog. Mindenkinek van valamilyen, valamennyi testszaga, azonban a hormonok, egyes egészségi állapotok, illetve egyes ételek erős testszagot is okozhatnak. Nézzük is meg, hogy milyen betegségek és állapotok lehetnek az okai az erős testszagnak, és mit is tehetünk a probléma megoldása érdekében.
Tudnunk kell, hogy normál esetben az izzadtságnak nincs szaga. A testszagot azok a baktériumok okozzák, amelyek a hajlatokban, például a hónaljban élnek. Ezek a baktériumok savakká bontják le a fehérjéket a verejtékben, és ez bizony már jár kellemetlen szagokkal.
Az izzadtságnak csak akkor lesz kellemetlen szaga, ha maga az izzadtság az úgynevezett apokrin mirigyekből származik. Ezek ugyanis a hónaljban, az ágyékban lévő szőrtüszőkből felszabadítják az izzadtságot. Az ezekből a mirigyekből származó verejtékcseppek stresszes állapotokban keletkeznek. Zsírokat és más vegyületeket tartalmaznak, amelyeket ezek a baktériumok lebontanak. Vannak azonban ekkrin nevű mirigyek is, amelyek az egész bőrön megtalálhatók. Ezek a mirigyek szabályozzák a testhőmérsékletet, és elnyomják az izzadtságot. Itt hiányoznak azok a zsírok és vegyületeket, amelyek szagot képeznek.
A stressz megnöveli a pulzusszámot, és jelet küld a verejtékmirigyeknek, miszerint kezdjenek izzadtságot termelni, hogy segítsenek szabályozni a testhőmérsékletet és kiegyensúlyozni a testfolyadékokat.
A genetika is meghatározó lehet ilyen szempontból. Ha a családban többen is küzdenek ezzel a gonddal, akkor nagy valószínűség szerint nekünk is lesznek ilyen problémáink.
A túlzott izzadást hiperhidrózisnak is nevezzük. Akik ebben a betegségben szenvednek, akkor is izzadnak, ha nincs túlzottan meleg, vagy nem kerülnek szorongó, stresszes helyzetbe. A menopauza is okozhatja a túlzott izzadást, mégpedig a hormonszintek változása miatt, hiszen a hormonváltozások befolyásolják a szervezet hőmérséklet-szabályozó képességét. A terhesség alatti hormonváltozások is megnövelhetik a testhőmérsékletet. A test „megzavarodik”, hiszen azt hiszi, hogy melegebb van, mint valójában, és erre izzadással reagál. A túlzott izzadás pedig testszaggal járhat együtt.
Vannak módszerek, amelyeket alkalmazhatunk, ha túlzott izzadástól szenvedünk. A rendszeres zuhanyozás alap, különösen oda kell figyelni a testhajlatokra a tisztálkodás során. Edzés után vagy fokozott izzadást okozó helyzetekben, ha csak teheti, azonnal álljon a zuhany alá. Az antibakteriális szappan vagy tusfürdő is segíthet a probléma kiküszöbölésében.
Nagyon fontos, hogy a megfelelő bőrápolási termékeket válasszuk. Nemcsak a helyes tusfürdő és szappan megválasztása és használata segíthet, hanem egy jó dezodor és stift is. De ezek csak akkor lehetnek hasznosak, ha tisztálkodás után használjuk azokat.
Kulcsfontosságú, hogy módosítsunk az étrendünkön. Csökkentsük a csípős és fűszeres ételek fogyasztását, mivel ezek is fokozott izzadást váltanak ki. Kerüljük a következőket: curry, chili, hagyma, brokkoli, kelbimbó, fokhagyma.
Ha pedig semmi sem válik be, mindenképpen szakorvosi segítséget kell igénybe venni, hiszen a lézeres kezelés, a botox vagy a vényköteles izzadásgátlók, dezodorok is sokat segíthetnek a probléma orvoslásában.