Az idegesség még a magnézium és más tápanyagok szintjét is csökkenti

Amikor nem érezzük azt a bizonyos egyensúlyt az életünkben, amikor sokszor vagyunk idegesek és feszültek, amikor azt érezzük, hogy semmi sem úgy jön össze, ahogyan kellene, elképzelhető, hogy csak kevés magnéziumot fogyasztunk, azaz nagyon alacsony a szervezetünkben a magnéziumszint, amit mindenképpen pótolnunk szükséges, hiszen ez az ásványi anyag nagyon sokféle biokémiai funkció kialakításában és fenntartásában vesz aktívan részt.

Ha folyamatosan idegeskedünk, azaz a stressz állandóan jelen van az életünkben, akkor ez az állapot hormonális egyensúlyhiányhoz vezethet, illetve jelentősen lecsökkenti a szervezet magnéziumkészletét is.

A magnéziumra nagyon sok feladat hárul, például az egészséges idegrendszer fenntartása, az izmok megfelelő működése, a minőségi alvás, a hormonális egyensúly és az energiatermelés. Ha állandóan fáradtak vagyunk és sokat idegeskedünk, elképzelhető, hogy ennek az ásványi anyagnak lecsökkent a szintje a szervezetünkben.

Nemcsak a stressz, hanem más dolgok is csökkenhetik a szervezetben a magnéziumszintet. A kávé és az alkohol is jelentősen lecsökkenti a szervezetben a magnéziumszintet, amelyet mindenképpen pótolnunk kell, ha nem szeretnénk állandóan idegeskedni és idegrendszeri problémákkal küzdeni.

A stresszt néha érzékeljük, néha pedig nem. Nemcsak az a stressz, amikor idegesek vagyunk, hanem az egész napi munka, a pihenés hiánya, a késői lefekvés is nagy stresszt ró a szervezetre. Ilyenkor észrevétlen a stressz, de ettől függetlenül megteszi a maga romboló hatását. Ilyenkor olyan stresszválasz alakul ki, amikor is a mellékvesék hormonokat szabadítanak fel. Ennek hatására magnézium szabadul fel a sejtekből, majd kiválasztódik, azaz csökken a szintje, és jelentősen felerősíti a stresszválaszt.

Hogyha szeretnénk több magnéziumot bevinni a szervezetünkbe, akkor nincs is más dolgunk, mint ebben a tápanyagban bővelkedő táplálékokat fogyasztani. Mit együnk? Például spenótot, mandulát, quinoát, zöld leveles zöldségeket és hüvelyeseket.

A magnézium a nők egészségére is nagyon jó hatással van, hiszen enyhíti a PMS, azaz a premenstruációs szindróma tüneteit. Milyen gyógynövények és egyéb táplálékok segítenek még a PMS tüneteinek enyhítésében? Ilyen például a tömjén, a króm, a kamilla és a brokkoli.

A stressz nagyon gyorsan kiüríti a tápanyagraktárainkat. Azonban nemcsak a magnézium szintje csökkenhet le drasztikusan, hanem más tápanyagok szintje is. A leginkább immuntámogató tulajdonságairól ismert C-vitamin nagyobb mennyiségben megtalálható a mellékvesékben, azaz itt szabadul fel. Stressz idején nagyon sok C-vitamin ürül ki a szervezetből. Egyébként sem tudjuk szintetizálni, így naponta fel kell töltenünk a C-vitamin-raktárunkat.

A B5-vitamin egy vízben oldódó vitamin, és a B-vitamin-komplex család tagja. Ez egy fontos tápanyag (kofaktor), amelyre szükség van a stresszválasz során, így amikor a stressz szintje növekszik, a szervezet B5-vitamin-igénye is megnő.

A B6-vitamin is a B-vitamin-család szerves részét képezi, és fontos kofaktor a mellékvese-stresszválasz számos biokémiai útvonalában. A B6-vitamin fontos a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengely megfelelő működéséhez, így segít fenntartani az egyensúlyt és a harmóniát.

A cink egy létfontosságú tápanyag, amelynek stressz idején jelentősen csökken a szintje. A cink fontos szerepet játszik az agy és a test stresszre adott válaszának modulálásában. Nagy mennyiségben megtalálható a szervhúsokban, a májban, az osztrigában.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed