Beköltöztek az első lakók a 30 százalékkal olcsóbb budapesti albérletekbe

Az indulás óta eltelt szűk fél év alatt 200 lakástulajdonos jelezte a bérbeadói szándékát a Fővárosi Lakásügynökségnél, és ezek közül mostanáig körülbelül 25 esetben történt meg a regisztrációs adatlap kitöltése, ami a programban való részvételhez szükséges – közölte a 24.hu megkeresésére Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes.

Mint ismert, a március közepén felállított Fővárosi Lakásügynökség első körben a megfizethető, bérbe vehető lakások számának növelésére összpontosít, ennek keretében a piaci árakhoz képest 30 százalékkal lehet olcsóbban albérletekhez jutni. A tulajdonosok 15 százalékkal alacsonyabb összeget kapnak kézhez, a másik 15 százalékot a lakásügynökség adja a bérlőknek támogatásként.

Kiss Ambrus kérdésünkre válaszolva elmondta: három lakásügynökségi lakásba már be is költöztek az arra jogosultak. Megerősítette, hogy továbbra is azoknak a jelentkezését várják, akik a közszolgáltatásban dolgoznak, de nem kizárólag csak fővárosi fenntartású intézmények munkavállalói, hanem például a budapesti kórházak dolgozói is eséllyel pályázhatnak. Megjegyezte, az eddigi jelentkezők között vegyesen vannak családosok és egyedülállók is.

Kétségtelen, hogy visszafogott egyelőre a kereslet, de alig pár hónap telt el eddig a program kezdete óta, és nyáron egyébként is pang az ingatlanpiac. Az elmondható, hogy bérbeadónak főként azok jelentkeznek, akiknek elsődleges szándéka, hogy valamit kezdjenek az ingatlanjukkal. Ugyanakkor jellemzően egyszobás garzonokat adnának bérbe a lakásügynökségen keresztül, ami a célcsoportunk, a fiatal családosok számára nem releváns

– mondta a főpolgármester-helyettes.

Farkas Norbert / 24.hu Kiss Ambrus

Kitért arra is, hogy Budapest egész területéről, szinte minden kerületből érkeztek már érdeklődések bérlői oldalról. Arra nem tudott válaszolni, hogy a bérbeadói oldalon hányan jelentkeztek olyanok, akik külföldön élnek, és hányan, akik kettő vagy annál több lakással rendelkeznek a városban, mert erre vonatkozóan nem vezetnek statisztikát. Azt viszont kijelentette, hogy a drága lakásokat elvből visszautasítják, hiszen egy havi sok százezres albérlet kifizethetetlen a lakásügynökségen keresztül bérlésre jogosultak számára.

Emlékeztetett, hogy a bérlők nem konkrét lakásra jelentkeznek, hanem bekerülnek a rendszerbe, és, ha akad olyan lakás, ami számukra megfelelhet, akkor értesítik őket.

A főpolgármester-helyettes egy dologgal elégedetlen a lakásügynökséggel kapcsolatban, ami szerinte a kormány hibájából fakad.

Lenne a programra uniós forrás, amit le tudnánk hívni, de a kabinet mostanáig a felhívást sem tudta kiírni. Ebből az összegből kiegészítő programokat, lakásfelújítási akciókat is tudnánk indítani, de a kormányzat részéről erre egyelőre nem mutatkozik semmilyen hajlandóság

– magyarázta.

Kiss Ambrus közölte, az ősszel kampánnyal és erősebb kommunikációval készülnek annak érdekében, hogy elérjék a potenciális bérbeadókat, és ösztönözzék őket a Fővárosi Lakásügynökséghez való csatlakozásra. A távlati tervek között említette a politikus azt is, hogy önálló céggé formálódjon a Fővárosi Lakásügynökség, ez viszont szerinte csak akkor jöhet szóba, ha már legalább 50–100 ingatlant kiadtak rajtuk keresztül.

A Fővárosi Lakásügynökség indításának cselekvési terve egyébként már 2021-ben elkészült, akkor úgy számoltak, hogy hét év alatt a lakásszám elérné a 2500-at, amelyből 2000 lenne önkormányzati tulajdonú, 500 pedig a magánszektorból bevont lakás.

Kapcsolódó
Sok turista elkerülheti Budapestet, ha teljesen betiltják az Airbnb-t
Szűk többséggel a tiltáspártiak nyertek a VI. kerületi Airbnb-népszavazáson, aminek, úgy tűnik, nem csak Terézvárosban lehet következménye.

The post Beköltöztek az első lakók a 30 százalékkal olcsóbb budapesti albérletekbe first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed