Egy új tanulmány cáfolja azt az elképzelést, amely szerint az ősi emberi paleolit étrend főként húsalapú volt – számol be a The Independent. Az eredmények azt mutatják, hogy az ősi vadászó-gyűjtögetők nagymértékben támaszkodtak sokféle, különösen a keményítőtartalmú növényi táplálékra.
A szakértők mintegy 780 ezer éves keményítőszemcséket vizsgáltak, amelyeket egy, a Hula-tó partján feltárt lelőhelyen találtak. Az ásatások során több mint 20 réteget, megkövesedett állati és növényi maradványokat fedeztek fel. A növényi anyagok olyan kőeszközökön kerültek elő, amelyeket a táplálék feltörésére és zúzására használtak.
Hadar Ahituv, a Bar-Ilan Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a felfedezés aláhúzza a növényi táplálék fontosságát őseink evolúciójában. Az eredmények ellentmondanak az uralkodó narratívának, miszerint eleink étrendje főként húsalapú volt, ahogy azt a népszerű paleolit étrend bizonyos verziói sugallják.
A kutatók szerint az ilyen diéták azon alapulnak, hogy a régészeti lelőhelyeken nagyszámú állati maradványt találtak, a növényi alapú ételek viszont ritkán konzerválódtak.
Most úgy tűnik, a növények, különösen a szénhidrátokban gazdag keményítőtartalmú gumók, diófélék és gyökerek kulcsszerepet játszottak az emberi agy energiaigényének kielégítésében. Az is kiderült, hogy eleink kifinomult módszerekkel dolgozták fel az élelmet. A szerszámokkal és táplálékokkal való munka szintű együttműködésre és társadalmi struktúrára utal.
The post Cáfolták a paleolit étrend egyik alapvetését first appeared on National Geographic.