Csillagászati módszer segíthet felismerni a hamisított felvételeket

A Királyi Csillagászati Társaság mutatta be azt a friss kutatást, amely segíthet az igen veszélyes hamisított felvételek, a deepfake leleplezésében. Egy konferencián számoltak be a módszerről, amely szerint a hamisított arcokat olyan vizsgálattal lehet azonosítani, amilyennel a csillagászok a távoli galaxisokat vizsgálják.

A deepfake-kel bárkinek az arcát behelyettesíthetik egy eredeti felvételen szereplő személy arca helyére, amellyel azt a látszatot lehet kelteni, hogy például egy ismert személy elkövetett valamit. A módszert súlyos visszaélésekre használhatja például a politikai propaganda.

Az új technika a Hulli Egyetem hallgatója, Adejumoke Owolabi ötletén alapul, és a szemben látható csillogást, tükröződést vizsgálja. Ha a két szem csillanásai-tükröződései megegyeznek, akkor jó eséllyel valódi felvétel látunk, ha viszont eltérnek, akkor igen valószínű, hogy deepfake. A csillagászatban alkalmazott összehasonlítási módszer segített eldönteni, egyeznek-e a fényfoltok a két szemben.

A deepfake felvételeknek elég a szemébe nézni – megfelelő módszerrel. Kérdés persze, hogy meddig marad ez így, hiszen az MI folyamatosan fejlődik.
Forrás: Adejumoke Owolabi

„A galaxisok alakjának mérése során azt elemezzük, hogy kompakt központúak-e, szimmetrikus-e az alakjuk, és mennyire egyenletesek. A fény eloszlását elemezzük” – mondta Kevin Pimbblet professzor, a kutatás résztvevője.

Az eloszlás vizsgálatára a galaxisoknál is alkalmazzák a közgazdaságból ismert, vagyoni eloszlást jelző Gini-együtthatót. A csillagászatban ezzel azt mérik, miként oszlik el a galaxis fénye az egyes pixelek közt.

Valós személyek felvételeinél így festenek a szemben tükröződő csillanások.
Forrás: Adejumoke Owolabi

Ezt, a fény eloszlásának méréséhez használt módszert a szemek fényléseire alkalmazva meglehetősen jól el tudták dönteni a kutatók, hogy valódi vagy hamis volt-e a felvétel. Természetesen ez sem minden esetben ad 100 százalékos biztonságú választ, azonban így is fontos lépést jelent a hamisítványok leleplezéséhez.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Csillagászati módszer segíthet felismerni a hamisított felvételeket first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed