Csodák és csalódások nélkül: ezt tudja a legolcsóbb OLED tévé

Az LG B4 képviseli Magyarországon a belépő szintet az OLED tévék csodálatos világában. Megnéztük és megmértük, hogy megtudjuk, mit kaphatunk a pénzünkért, ha ilyen kategóriás készülékre váltanánk.

Az OLED tévék elterjedése megállíthatatlan, köszönhetően annak is, hogy a választék folyamatosan bővül. Míg korábban egy-két modell közül lehetett válogatni, mára a gyártók nagyon széthúzták a horizontálisan a portfóliót.

A skála a minden földi jóval, azaz extrém technológiai újításokkal teletömött, ám méregdrága csodatermékektől a kevésbé nagy tudású, viszont minden korábbinál megfizethetőbb darabokig terjed. A legolcsóbb modell Magyarországon 2024-ben az LG B4 lett, amely pont a kedvező ára miatt lehet olyan sikeres, mint elődei.

Több ebből

10 dolog, amit figyelembe kell venned mielőtt új tévét veszel
Olcsótól a drágáig: 5 tévé, amivel nem hibázhatsz az akciós és ünnepi időszakban

Ez egy olyan tv, amely még hosszú ideig tarolhat a boltokban. Ezért azt néztük meg, hogy a magasabb kategóriás rokonaihoz képest milyen kompromisszumok megkötésére késztet, miben látszódik-érződik a költséghatékonyságra való törekvés. Ahogy megvizsgáltuk azt is, hogyan teljesít a hasonló árú, ám konkurens eljárásra épülő termékekkel szemben, és úgy általában, hogy megéri-e megvenni.

Unalmas külső

A dolgon nincs mit szépíteni, az LG B4-et első látásra simán össze lehetne keverni a belépő kategóriás LCD tévékkel is. A két kis tappancs a lehető legolcsóbb és legegyszerűbb megoldás ugyanis. A készülékház forgatására és döntögetésére nincs mód, viszont legalább a kávák vékonyak. És mivel egy síkban vannak magával a kijelzővel, így kikapcsolt állapotban láthatatlanok, ami jól mutat.

Hát nem egy dizájnbomba. Kép: LG

A csatlakozókínálatra nem lehet panasz, van rajta minden, amire ma szükség lehet. Természetesen a WiFi-t sem spórolták ki belőle, és a Bluetooth eljárás használatát is támogatja. Ez utóbbi is fontos, hiszen így vezeték nélkül csatlakoztatható hozzá fülhallgató, hangszóró vagy akár billentyűzet és egér is.

Nagyon okos

Ugyanúgy megkapta a vállalat saját okos rendszerét, mint a drágább rokonai. Ez a webOS 24, amely jelenleg az egyik legjobb ilyen megoldás a piacon. Kellően gyors, és stabil, azaz idegesítő fagyásokat nem produkál. Nevetséges, hogy ezt 2024 végén még ki kell emelni, de hát sajnos ez a helyzet.

Az okostévé rendszer nagy erőssége.

Az alkalmazások úgy tölthetőek rá, akár egy telefonra, és nagyjából annyira komplikált a használatuk is.

A hagyományos tévézést szép lassan nyugdíjba küldő, igen népszerű, megkerülhetetlen online streaming appok nem hiányoznak, és több riválistól eltérően a kínálat e téren teljes körű.

Tehát elérhető a Netflix, az Amazon Prime Video, a Max, a Disney+, az RTL+ vagy a YouTube óriási választéka, hogy tényleg csak néhány fontos példát említsünk.

A weboldalak meglátogatására is módot ad.

A filmek, sorozatok mellett ráadásul már egyre több sportközvetítés is nézhető a streaming platformokon. Sőt, a tévében van böngésző, így a weboldalak is felkereshetőek, de tény, hogy netezésre nem ez a készülék a legalkalmasabb.

Hang: kötelező minimum

A beépített audió rendszeren érződik, hogy spórolni akartak. Mindössze két darab, rejtett, 10 wattos hangszóróval látták el, az ezek által produkált megszólalás pedig meglehetősen steril. A hasonló áron adott, LCD alapú QLED vagy Mini LED tévék többsége pedig már rendelkezik saját basszushangszóróval, és így azokban a hangminőség jobb, mint itt.

Hibákba, problémákba nem futottunk bele, és az is tény, hogy a hangerőre sem lehet panasz. Szóval azért nagy tragédia nincs.

De ettől még igaz, hogy ebben a versenyszámban csak a kötelező minimumot hozza az LG B4.

Képminőség

Ma már többféle OLED kijelző létezik, és a B4-be a legalapszintűbbnek számító WOLED technológiát használó panel került. Ennek fényereje kisebb, mint a fejlettebb rokonaié. Emiatt egy világos szobában nem olyan jó megoldás, valamint az úgynevezett nagy dinamikatartományú (HDR) tartalmak sem jelennek meg rajta olyan szépen.

A mérések alapján a kontraszt tökéletes, a színgazdagság közepes.

Emellett a méréseim alapján a színgazdagság és színpontosság terén is elmarad az OLED evo, kvantumpontos QD-OLED vagy mikrolencsés OLED tévéktől.

A működési elve viszont ugyanaz, tehát minden egyes pixelben egyedileg vezérelhető a fény. Így a B4 is képes a tökéletes fekete, és a végtelen kontraszt megteremtésére.

És az is igaz, hogy a tónusok egyébként szemre szépek, ragyogóak és fátyolosságtól mentesek.A készülék másodpercenként 120 képkocka megjelenítésére képes, tehát 120 Hz-es. A késleltetése és válaszideje alacsony, így játékra is alkalmas.

A modell játékra kiválóan alkalmas.

A mozgások visszaadása rendben van, és saját fejlesztésű képvezérlő chip tartalmaz jó pár olyan képmódósító algoritmust, amelyek segítenek, ha akadozás jelentkezne. A készülék betekintési szöge kiváló. Azaz, ha valaki nagyon kiszorított szögből bámulja, akkor sem fogja tapasztalni az árnyalatok torzulását, fakulását. Ez akkor fontos igazán, ha nagyobb társaság ülné körbe a terméket.

Ennyi pénzért már lehet kapni LCD alapú, Mini LED QLED televíziókat is. Azok fényereje nagyobb, ami világos helyiségben fontos, és a HDR anyagok is látványosabbak. Viszont a kontrasztjuk minden esetben gyengébb, a színeik fátyolosabbnak tűnnek, és a betekintési szögük sem olyan jó.

Na de: megéri?

350 000 forintba kerül a nálunk járt 139 centiméteres, azaz 55 hüvelykes LG B4 OLED tévé. Ennyi pénzért pedig jelenleg ez az egyik legjobb elérhető készülék. Nagyon magasan volt a léc a B-széria korábbi tagjainak ismeretében, de a legifjabb rokon simán megugrotta, amit meg kellett.

Az LG B4 az árát megéri, de távolról sem tökéletes. Fotó: LG

Nyilván messze van a mai csúcsmodellektől, az LG-nek is vannak ennél nagyobb tudású, jobb képű és szebben szóló, dizájnosabb termékei, ám ezek a különbségek az árcédulán is megjelennek. Az LG B4 egy abszolút korrekt tévé, így a teszt eredményeképp kijelenthetjük: aki 300-400 000 forint között költene, az mindenképp gondoljon erre a termékre is!

The post Csodák és csalódások nélkül: ezt tudja a legolcsóbb OLED tévé appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed