Csúcsborok, amiknél jobban (sokkal jobban) járhatsz, ha nem iszod meg őket

Az ünnepek alatt sokan bontanak egy-egy palack bort, gyakran ilyenkor kerülnek elő a drágább, féltve őrzött különlegességek is. Vannak azonban olyan igazán drága és különleges borok, amelyeket még ilyenkor sem bontanak fel. A fine wine piacon ugyanis sokan egyáltalán nem azért vásárolnak, hogy aztán meg is igyák, amit vettek.

(A szerző befektetési szakember.)

Bizonyos borok nem csak az ünnepi vacsora fénypontját jelenthetik, de befektetési eszközként is funkcionálnak. A fine wine a teljes borpiac legkiválóbb minőségű szegmense, többnyire hosszan érlelt, limitált szériás italokkal, a piac mérete jelenleg nagyjából 5 milliárd dollárra tehető.

Ez a globális borpiac mindössze 1,5 százalékát jelenti, de még így is körülbelül félmilliárd palackról beszélhetünk, ami évente a piacra kerül.

Ezek a borok tipikusan olyan híres borvidékekről kerülnek ki, mint Bordeaux, Burgundia vagy a Champagne régiók Franciaországon belül – csak hogy a legnagyobbakat említsük. Olaszország is szép számban képviselteti magát a piemonti barolókon vagy a méltán híres szupertoszkán borain keresztül. Rioja híres bortermő vidéke és a tokaji Oremus pincészetet is tulajdonló – a Duero folyó partján elhelyezkedő – Vega Sicilia pincészet Spanyolországot is felhelyezi a térképre. Európa mellett az Újvilágban is találunk ikonikus borokat, melyek a gyűjtők kiemelt célpontjaivá váltak. Többek között ilyen a kaliforniai Opus One, vagy az ausztráliai Barossa-völgyből származó shirazok, illetve az argentin malbec-ek és chilei cabernet-k.

A befektetők számára több lehetőség is nyílik arra, hogy kitettséget szerezzenek ezen a piacon

A legkézenfekvőbb, ha közvetlenül az eladótól, termelőtől veszi meg valaki a borokat, ugyanakkor a megfelelő tárolásnak kellő figyelmet kell szentelni. Léteznek már befektetési alapok is, amelyek a fine wine piacra, vagy csupán egyes régiókra fókuszálnak. Ezek előnye, hogy gondoskodnak mindenről, a tárolástól a szállításig.

A londoni Liv-ex tőzsdén keresztül akár indexekkel vagy egyedi termékekkel is kereskedhetünk, míg léteznek olyan platformok, ahol akár résztermékekbe is fektethetünk, így akár kisbefektetők számára is elérhető.

A szegmens vezető indexe, a 100 legkeresettebb minőségi bor áralakulását mérő Liv-ex 100 index értéke az elmúlt 20 év alatt több mint háromszorosára emelkedett. Az index komponenseit vizsgálva – csak hogy néhányat említsünk – olyan kiváló borokkal találkozhatunk, mint a legendás Petrus 2010-es évjárata, aminek másodpiaci ára 1,5 millió forinttól indul, vagy Bordeaux egyik első kategóriás birtokáról származó 2015-ös Chateau Margaux 350 ezer forint körüli árával. Természetesen megtalálható benne burgundia ikonikus és a világ legdrágább borának mondható Romanee-Conti a maga 8 millió forint feletti legalacsonyabb árával. Az utóbbi két év gazdasági lassulása, az infláció növekedése és a globális piacokon tapasztalható bizonytalanságok mind a befektetők kiáramlásához vezettek.

A piac gyenge teljesítményét a luxustermékek szempontjából fontos kínai gazdaság visszaesése is tovább sújtotta. A harmadik negyedévben tovább folytatódott a piac esése, mértéke ugyanakkor csökkent. Ha a régiókat nézzük, a legnagyobb áresést a bordói és olasz boroknál lehetett látni, ezek a borok több mint 4 százalékkal lettek olcsóbbak negyedéves szinten.

A legjobban a burgundiai és rhône-völgyi borok tartották magukat, 1 százalék körüli esést felmutatva.

Részvény, kötvény, bor

Szakértők szerint a befektetők kezdenek visszatérni a piacra abban a reményben, hogy a jelenlegi árszintek kiváló beszállási lehetőségeket tartogatnak a hosszú távú felértékelődésre. Az amerikai választást követően egy újabb bizonytalansági faktor árazódott ki a piacokról, a kínai stimulus és fogyasztás élénkítés ismételten az árak emelkedéséhez vezethet a luxusipar ezen szegmensében is. Az amerikai és európai jegybankok kamatvágásai pedig a hitelköltségek csökkenése révén további likviditást szabadíthatnak fel.

Számos tanulmány rámutat arra, hogy a tradicionális 60/40 százalékban részvényt és kötvényt tartó portfólióknál jobb teljesítményt lehet elérni azokkal, amelyek valamilyen alternatív eszközt is tartalmaznak. Ezeknek az eszközöknek a mozgása más fundamentumok által vezérelt, mint a kötvényeké vagy részvényeké. Ebből fakadóan gyakran nagyon alacsony vagy akár negatív korrelációt is lehet tapasztalni a tradicionális eszközökkel szemben, ami kiváló diverzifikációs előnyöket biztosíthat.

A fine wine ugyanakkor alapvetően egy magasabb kockázatú, spekulatív befektetés, ahol az alacsony likviditás mellett kockázatot jelenthet a piac éretlensége és szabályozatlansága is. Mindenesetre azoknak a befektetőknek, akik kedvelik az alternatív, luxus befektetési eszközöket, a fine wine egy izgalmas terület.

Karikás Krisztián,
részvényelemző, Concorde Értékpapír Zrt.

The post Csúcsborok, amiknél jobban (sokkal jobban) járhatsz, ha nem iszod meg őket appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed