Depresszió, klimax, vérszegénység, pajzsmirigybetegség is okozhat fáradtságot

Ha nem alszunk eleget éjjel, akkor nyilvánvaló, hogy fáradtak leszünk másnap. Azonban az állandó fáradtság egy nagyon összetett dolog, hiszen sok minden más is megbújhat a hátterében. Az alváshiány, kevés alvás, az egészségtelen táplálékok és az inaktív életmód mind-mind hozzájárulnak az állandó fáradtságérzéshez. Azonban ha változtatunk az életmódunkon, akkor a folyamatosan jelenlevő fáradtság is megszűnik, és sokkal energikusabbak leszünk. Ha változtatunk az életmódunkon, azonban még mindig fáradtak és álmosak vagyunk, akkor más okok is meghúzódhatnak a háttérben. Mutatunk is ezek közül néhányat!

Az állandó fáradtságot az anémia is okozhatja, amely egy olyan rendellenesség, amikor is a vér képtelen elegendő oxigént szállítani a sejtekhez és a szövetekhez. Gyakori típusa a vashiányos vérszegénység. A vérszegénység tünetei lehetnek a fáradtság, a szédülés, az agyi köd és a heves szívdobogás.

Előfordulhat, hogy azért fáradt valaki, mert a vércukorszintje folyamatosan ingadozik, azaz hol kiugróan magas, hol pedig nagyon alacsony. A fáradtság a cukorbetegség egyik vezető tünete, és ez gyakorta a vércukorszint-ingadozás miatt következik be. Ha emellett gyakran szomjas, és sokat jár a mosdóba, akkor elképzelhető, hogy cukorbetegsége vagy inzulinrezisztenciája van.

A pajzsmirigy egy olyan hormont termel, amely segít szabályozni a szervezet energiafelhasználását. Amikor a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, akkor az energia is csökkenhet, ami pedig fáradtságot eredményez. Az alulműködő pajzsmirigy okozhatja ezt a problémát. A sejtek sem működnek ilyenkor megfelelően. Akiknek pajzsmirigy-alulműködésük van, gyakran számolnak be arról, hogy minden olyan nehéz számukra, azaz csak nagyon lassan tudják elvégezni a feladataikat.

Pangásos szívelégtelenség is lehet a háttérben, amennyiben gyakran küzdünk fáradtsággal. Testmozgást követően még intenzívebben jelentkezik a fáradtság. A tünetek között szerepel még a légszomj és a végtagok duzzanata is.

Az alvási apnoe során a szervezet nem jut elegendő oxigénhez, és ez meggátolja a nyugodt éjszakai pihenést, ami másnap fáradtságot eredményez. Ráadásul az alvási apnoe az alvás legmélyebb szakaszát, a REM-szakaszt szakítja meg, amely alvási fázisra mindenképpen szükségünk van, hogy másnap kipihenten ébredjünk fel.

A menopauza egy olyan mérföldkő a nők életében, amikor is sok tünettel kell a szembenézniük. Az izzadás és a hőhullámok általában éjszaka jelentkeznek, ami megzavarja a nyugodt éjszakai pihenést, és ez szintén oka lehet a fáradtság kialakulásának.

A depresszió során nem termelődik elegendő szerotoninhormon az agyban, pedig ez is segít szabályozni a test belső óráját. Nem beszélve arról, hogy a depresszió is jelentősen csökkenti az energiaszintet.

Ha szeretnénk leküzdeni a fáradtságot, akkor fogyasszunk olyan táplálékokat, amelyek energiát szolgáltatnak a szervezetünk számára. Ilyen táplálék például a banán. Ez a gyümölcs nagy mennyiségű káliumot tartalmaz, amelyre a szervezetnek szüksége van ahhoz, hogy a cukrot energiává alakítsa. A banánban olyan természetes cukrok vannak, mint szacharóz, fruktóz és glükóz, amelyek elengedhetetlenek az energia növeléséhez.

A tökmag is jóbarátunk lehet, ha energiahiányban szenvedünk. A következő tápanyagokban bővelkedik: omega-3 zsírsavak, B-vitaminok, foszfor, vas, réz, mangán, magnézium. Ezek a tápanyagok erősítik az immunrendszert, és segítenek leküzdeni a fáradtságot.

A görögdinnye nemcsak vízben, hanem elektrolitokban is bővelkedik. Az elektrolitok segítik fenntartani az energiaszintünket és leküzdeni a fáradtság tüneteit.

A spenót egy szintén nagyszerű fáradtság elleni táplálék. Vasat is tartalmaz, amely szükséges ahhoz, hogy a vérsejtek oxigént szállítsanak a szervezet sejtjeihez. Ez viszont segít az energiatermelésben és a fáradtság tüneteinek csökkentésében.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed