Égi jelenségek 2024. július második felében

Hold-Antares együttállás 17-én

Égi kísérőnk 85 százalékos megvilágításban jár ezen az estén, és kevesebb mint fél fokra felette találjuk a fényesen ragyogó vörös óriáscsillagot. A páros 22 óra felé 15 fok magasan jár a déli égen, vagyis elég alacsonyan kell keresni, ám ez lehetőséget ad arra, hogy tájba foglalva fotózzuk őket. Majd csak fél 2 felé megy le a Hold, így bőven lesz idő megörökíteni a párost. Azonban a Hold nagy fényessége miatt nem lesz annyira látványos a felvétel.

Telihold 21-én

Szerencsés helyzetben figyelhetjük meg a júliusi teliholdat, ugyanis napnyugta után mintegy háromnegyed órával kel csak fel, vagyis meglehetősen szép sötét horizonton. Ha tiszta az ég, és az idei évben szinte folyamatosan érkező szaharai por sem rontja a látványt, akkor igen szép holdkeltét fotózhatunk ezen az estén.

A szaharai porban szóródó telihold fénye a Balaton felett. Ezen az estén a holdkelte igen „homályos” volt, csak kb, 2 fokos magasságban lehetett szabad szemmel is látni a holdkorongot.
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Ahogy a tapasztaltabb megfigyelők már tudják, a nyári teliholdak mindig alacsonyan járnak a déli égen, és még az éjszaka közepén sem nagyon érik el útjukon a 20 fokos magasságot. Ha ismét a szaharai „ajándékkal” kell megbirkózni, akkor arra is készüljünk fel, hogy a Hold csak lassan válik láthatóvá, akár 1-2 fokos magasságig is rejtve maradhat a sűrű porrétegben. Ezért, ha valami tájképi elemmel fotózzuk a holdkeltét, ezt érdemes beleszámítani az aktuális helyzet alapján.

A holdkelte ideje keleti határainknál 20:58, Budapesten 21:10, a nyugati országrészben pedig 21:19 lesz.

Hold-Szaturnusz együttállás 24-én

A páros késő este, 22 óra után kel fel, és egymástól egy picit több mint fél fokra láthatók ekkor. A Hold 84 százalékos megvilágításban lesz, így elég erős fénye miatt – hasonlóan a korábbi Antares együttállásához – most sem lesz túl feltűnő a kettős. A Szaturnusz ugyan egy picivel fényesebb jelenleg az Antaresnél, de a különbség kicsi. A két égitest hajnalra már 3 fokos távolságra lesz egymástól, így érdemesebb az esti időszakban fotózni őket.

Hold-Fiastyúk együttállás 30-án, extrákkal

30-án hajnal előtt érdemes lesz kicsit rácsodálkozni az égbolt szépségeire!
Forrás: Stellarium

A 29 százalékos Hold és a Fiastyúk alig fél fokra lesznek egymástól, a páros éjfél után picivel kel fel. Ez az együttállás önmagában is szép lesz, azonban kissé nagyobb égrészre is érdemes figyelni. A Hold alatt 5,5 fokkal a Mars ragyog, tőle 7 fokra balra, kissé alacsonyabban pedig az egyre korábban kelő, igen fényes Jupiter. A Holdról 6 fokra jobbra az Uránuszt is fotózhatjuk (szabad szemmel nem látható, vagyis csak igen tiszta, sötét égen és kiváló szeműek számára az). A horizont felett nem sokkal a Bika legfényesebb csillaga, az Antares is felragyog majd.

Az együttállást 2 óra körül már érdemes fotózni, ekkor még sötét égen, teljes szépségében látható az egész égitest-csoport

Ha meteorokat szeretnénk nézni, 30-án éjjel a legjobb

A július végén aktív rajok radiánspontjai
Forrás: Stellarium

Július végén már előfordul néhány Perseida (gyors) meteor is, de ekkor tetőzik a Déli Delta Aquaridák (közepes sebességű) és a Capricornidák (lassú) raja is. Mivel nem sok holdfény zavarja a megfigyelést, érdemes lehet a 30-ára virradó éjjelt – megfelelő időjárás esetén – a szabadban tölteni.

Az ezen az éjjelen a maximumukat élő rajok nem adnak túl sok meteort, és ráadásul alacsonyan áll a radiánsuk is, így ebből még kevesebb jut a mi égboltunkra. Azonban az, hogy több raj is aktív ilyenkor, ráadásul ezek gyakran adnak fényes meteorokat, érdemessé teszi őket a megfigyelésre. Kellően sötét égboltú helyen óránként 6-7 meteort biztosan láthatunk, de szerencsés esetben ennél többet is. E három nagyobb rajon felül is vannak még továbbiak, amelyekből 1-2 meteor érkezhet.

Egyik sem produkál szűk maximumot, ami azt jelenti, hogy akár az előző, akár a rá következő éjszaka is hasonló számban láthatunk szép hullócsillagokat. Ami miatt a 30-ára virradó éjjelt érdemes kiszemelni, az az, hogy hajnalban a szép együttállás is tovább fokozza a csillagászati élvezeteket.

Holdsarló-Jupiter együttállás 31-én

Kelő Jupiter  (jobbra, a fák tetejénél) július 7-én – a hó végére jó egy órával hamarabb kel már, így még viszonylag sötét égen tudjuk fotózni az együttállásban.
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

A 30-án látottakhoz eléggé hasonló helyzetre számíthatunk, ám a Hold már csak 20 százalékos megvilágítású lesz. Ez még szebbé teheti a látványt, a tőle jó 4 fokra jobbra, lefelé ragyogó Jupiterrel együtt.

A hónap utolsó hajnalát is érdemes lehet tehát a szabadban tölteni. A Hold éjjel 1 felé kel fel, a Jupiter jó fél órával később, így ezt követően fordítsuk tekintetünket vagy fényképezőgépünket a keleti-északkeleti ég felé. Ekkora holdfényben már szépen láthatjuk a Tejút szalagját is, ami így hajnal felé a zeniten keresztül szeli át az eget.

The post Égi jelenségek 2024. július második felében first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed