Egy cambridge-i múzeumban beszélgetni lehet a kihalt állatokkal

A múzeumok ma már nem azok az unalmas, poros helyszínek, ahol egy elsuttogott szóért is rászólt az emberre a teremőr, hanem számos helyen egyre inkább igyekeznek a modern technikai vívmányokat kihasználni. Néhol virtuális- vagy kiterjesztett valósággal hozzák közelebb az élményt az emberekhez, 2024. október 15-től november 15-ig, kísérleti jelleggel a Cambridge-i Egyetem Zoológiai Múzeuma a mesterséges intelligencia segítségével igyekszik felejthetetlenné tenni a múzeumlátogatást. 

A Nature Perspectives nevű, cambridge-i hallgatók alapította vállalat és generatív MI segítségével a kiválasztott 13 állat – köztük a dodó, egy bálna csontváza, egy preparált csótány és egy kitömött vörös panda elevenedik meg. A kiállított állat előtti QR-kódot telefonnal beolvasva érheti el a múzeumlátogató azt MI-vel készült beszélgető programot. Akár hang alapon, akár írásban lefolytathatja a beszélgetést, az állatok úgy válaszolnak majd, mintha csak élnének.

Ez a világon az első alkalom, amelyben egy múzeum generatív MI segítségével nyújt a látogatói számára komplexebb múzeumélményt.

Az egy hónap alatt lefolytatott beszélgetéseket a múzeum szakemberei arra fogják felhasználni, hogy feltárják, mi módon segíthetné a múzeumokat a mesterséges intelligencia. Emellett arról is képet kaphatnak, hogy voltaképp mire is kíváncsi a múzeum közönsége.

A tesztidőszakra minden lehetséges és elérhető információt összegyűjtöttek a kiválasztott állatokról, amelyek alapján az MI megválaszolhatja a látogatói kérdéseket, így az adott múzeumi példány egyedi történetétől kezdve az állatfaj általános jellemzőivel bezárólag számtalan kérdésre választ kap a látogató. A válaszokat az állatok saját nézőpontjukból adják majd meg, ami szintén egyedivé teszi a lehetőséget.

Több mint 20 nyelven lehet elbeszélgetni az állatokkal, amelyek a hangjukat, hanghordozásukat a beszélgető partnerükhöz igazítják. A következő állatok szerepelnek a listán: dodó , narvál , barázdásbálna , agykorall, amerikai csótány, kacsacsőrű emlős , huia (egy nemrég kihalt új-zélandi madár), vörös panda, tőkés réce, óriásszarvas, óriáslajhár, valamint minden négylábú állat őse, az Ichthyostega.

A Nature Perspective fiatal kutatói azért találták ki azt, hogy az MI segítségét veszik igénybe az élőlényekkel való kommunikációban, mert az emberek sokkal könnyebben kapcsolódnak érzelmileg valamihez, ha beszélgethetnek vele. A kísérlet eredményeit alapos elemzésnek vetik majd alá, beleértve a látogatók élményeit is.

A Nature Perspective egyik célja az, hogy a módszerük segítségével az átlagembereket közelebb tudják hozni a természethez. A másik, nem kevésbé fontos céljuk pedig az, hogy például jogi eljárások vagy politikai döntéshozatali folyamatok során a természet felszólalhasson önmaga érdekében.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Egy cambridge-i múzeumban beszélgetni lehet a kihalt állatokkal first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed