Egy vaskori törzsfőnök házai alatt eltemetett leletegyüttest fedeztek fel Dániában, a helyszínen több mint száz fegyver került elő – számol be a Live Science. A mintegy 1500 éves, áldozatként elhelyezett gyűjtemény elég lett volna egy kisebb hadsereg felfegyverzéséhez.
„A fegyverek puszta száma megdöbbentő, de ami a leginkább lenyűgöz, az a betekintés, amelyet a vaskori társadalmi struktúrába és mindennapi életbe nyújtanak” – mondta Elias Witte Thomasen, a Vejle Múzeumok régésze és a feltárást végző csapat tagja.
Az i. sz. 1. és 4. század között a mai Dánia a Római Birodalom perifériáján feküdt. A térség lakóinak többsége egyszerű földműves volt, igaz, a római kori források többsége igyekezett erőszakos harcosokként beállítani a helyieket. Egyes kutatók ma már úgy vélik, épp a rómaiak fegyverezték fel az itteni törzseket, hogy fenntartsák a békét.
A most bemutatott lelőhelyet augusztusban találták meg egy autópálya-bővítési projekt során a Løsning Søndermark nevű helyszínen. A fegyverek két, az 5. század elején emelt házak alatt feküdtek, és feltételezhetően egy olyan személyhez tartoztak, aki elég befolyásos volt egy hadsereg felállításához.
A tárgyakat szándékosan temették be, a szakértők feltételezése szerint egy sikeres háború után. A helyszínen 119 darab lándzsa, nyolc kard, öt kés, egy fejsze és egy ritka láncing került elő. Utóbbi az első ilyen típusú vaskori lelet Dániában, amelyet nem temetéshez kapcsolódóan fedeztek fel.
A drága és bonyolult előállítás miatt feltételezhető, hogy a páncél magához a törzsfőnökhöz tartozott.
A fegyvereken kívül a régészek két bronz nyakgyűrű töredékeit is feltárták, ezek a vaskorban a hatalom szimbólumai voltak. Ezek mellett egy lószerszám és egy kürt töredékeire, valamint számos vas- és bronztárgyra bukkantak.
Az egyelőre nem tisztázott, hogy a fegyverek helyi harcosokhoz tartoztak-e, vagy hadizsákmányból származnak. Egy, mintegy 16 kilométerre feltárt hasonló leletegyüttes mindenesetre azt mutatja, hogy a régióban befolyásos törzsfőnökök éltek.
The post Egy törzsfőnök elásott kincsére bukkantak first appeared on National Geographic.