„Elpocsékoltátok Navalnij örökségét!” – újabb és újabb törésvonalak szabdalják az emigráns orosz ellenzéket

Alekszej Navalnij halálával felszínre törtek az orosz emigráns ellenzéken belüli törésvonalak. A közelmúltban ismeretlenek kalapáccsal támadtak az ellenzéki vezető egyik volt munkatársára. Mivel mindenki a Kremlt sejtette a támadás mögött, sokakat sokkolt, hogy valószínűleg egy rivális ellenzéki csoport tagjai követték el azt. Az emigrációba kényszerített rendszerellenzék egyes csoportjai ugyanis régóta rivalizálnak a tavaly elhunyt vezető híveivel. Előbbiek úgy gondolják, hogy Navalnijék maguknak vindikálták a jogot az ellenzék vezetésére, és mindenki mást ki akartak szorítani. Emellett pedig az orosz ellenzék egyáltalán nem egységes, jószerével csak abban értenek egyet, hogy Vlagyimir Putyinnak mennie kell. Milyen esélyei lehetnek egy belülről is megosztott emigránscsoportnak, és mennyiben játszik mindez Moszkva kezére?

A The New York Times nemrégiben arról írt, hogy Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető halála után néhány hónappal az orosz rendszerellenzék, pontosabban annak emigráns része, megosztottabb, mint valaha. A lap szerint mindez nemcsak az ellenzéki munkát nehezíti meg, de árnyékot vet Navalnij örökségére is. A dolgot tovább bonyolítja Donald Trump elnökké választása, ő ugyanis többször is dicsérte Putyint, és arról beszélt, hogy nem támogatná tovább Ukrajnát. Ráadásul Navalnij családja jó viszonyt ápolt a leköszönő amerikai elnökkel, Joe Bidennel.

Leonyid Volkov, Navalnij egyik aktivistatársa azonban igyekezett eloszlatni a Trumppal kapcsolatos aggodalmakat.

Sosem fogadtunk el szívességeket, ajándékokat vagy hasonló segítséget a demokratáktól, és nem várunk ilyet a republikánus adminisztrációtól sem

– fogalmazott Navalnij stábjának korábbi vezetője.

Akad viszont egy, az amerikai elnökválasztásnál is égetőbb probléma, ami valódi veszélyt jelent az emigránsokra: a saját megosztottságuk.

A helység kalapácsa

Szeptemberben Navalnij csapata sokkoló vádakkal állt elő. Az történt ugyanis – még 2024 márciusában –, hogy az említett Volkovot ismeretlenek egy kalapáccsal megtámadták, és komoly fejsérülést okoztak neki. Volkov, aki korábban szoftverfejlesztőként dolgozott, Navalnij csapatának régiós koordinátora volt, ő szervezte össze az antikorrupciós szervezet helyi sejtjeit, ám 2019-ben el kellett menekülnie az orosz hatóságok elől, és ekkor költözött Litvániába.

Az aktivistát valaki vagy valakik könnygázzal és kalapáccsal támadták meg a litvániai otthona bejáratánál. Éppen az autójába ült be, amikor a támadók betörték az ablakot, könnygázt fújtak be, majd Volkovot is elkezdték ütlegelni. Az áldozat túlélte a támadást, de súlyosan megsérült.

A litván hatóságok megerősítették a támadás tényét, a politikai vezetés pedig támogatását fejezte ki az áldozat felé:

A hírek, amelyek a Leonyid elleni támadásról szólnak, sokkolóak. A hatóságok nyomoznak, az elkövetőknek felelniük kell a bűneikért

– írta az X-en Gabrielus Landsbergis litván külügyminiszter.

News about Leonid’s assault are shocking. Relevant authorities are at work. Perpetrators will have to answer for their crime.

— Gabrielius Landsbergis (@GLandsbergis) March 12, 2024

Elsőre érthető módon mindenki az FSZB-re, azaz az orosz titkosszolgálatra vagy Putyin embereire gyanakodott, Volkov azonban az ősz elején egy rivális orosz ellenzéki emigráns csoportot vádolt meg a támadással.

Ez a fejlemény az orosz ellenzék belső viszonyait ismerőket azonban nem lepte meg, mivel az emigráns ellenzéki csoportok között egyre nyíltabb rivalizálás folyik. Sokan úgy vélik, hogy Navalnijék az egész rendszerellenes térfelet le akarják uralni, és innen erednek Volkov vádjai. Szerintük az aktivista csak a riválisait akarja befeketíteni és elhallgattatni, vagyis nem mond igazat.

Navalnijék ugyanakkor azt állítják, hogy a  támadást egy Leonyid Nevzlin nevű üzletember rendelte el. A csoport információi alapján erről chat- és hangüzenetek is tanúskodnak. Ráadásul Nevzlint azzal is megvádolták, hogy köze lehet Mihail Hodorkovszkij orosz oligarchához. A Putyin által bebörtönzött, majd emigrációba kényszerített Hodorkovszkij ugyanis a Navalnij riválisának tartott ellenzéki csoportok egyik fő finanszírozója.

Senki ellen nem rendeltem el semmiféle támadást. Bízom benne, hogy az igazságszolgáltatás majd bizonyítja, hogy az ellenem felhozott vádak abszurdak és alaptalanok

– írta Nevzlin az X-en.

A vádak hetekig uralták az orosz emigráns közbeszédet. Ez az incidens azt is megmutatta, hogy a rendszerellenzék nem képes összefogni, hiszen a különböző csoportok inkább az elsőségért versenyeznek egymás között. Ahogyan Alekszej A. Venediktov, a Kreml által betiltott Ekho Moskvy rádióadó volt szerkesztője a New York Timesnak az ellenzék megosztottsága kapcsán elmondta:

Ez egy házi verseny: ki tudja magát nyugaton úgy eladni, mint az orosz ellenzék valódi vezetője. (…) Egy ketrecben vannak, és ennek az irányításán harcolnak, miközben nem veszik észre  a külvilágot.

Ráadásul nemcsak Navalnij támogatóit érik ilyen vádak, hiszen a gyanúsítgatás oda-vissza megy. Maxim Katz, egy korábban Navalnijnak dolgozó, de a szervezetet később elhagyó aktivista nemrégiben kétórás videót tett közzé a YouTube-on. Ebben arról beszélt, hogy Navalnijék gyanús forrásokból származó, nagy eséllyel pénzügyi csalásokkal szerzett támogatásokat is elfogadtak. A vádakra reagálva Navalnij özvegye elismerte, egyúttal hibának nevezte, hogy „gyanús alakoktól” is elfogadtak pénzeket. Hozzátette ugyanakkor, hogy az alapítványuknak az utóbbi időben elapadtak a forrásai.

„Az FBK (Navalnijék egyik szervezete – a szerk.) úgy adja el magát, mint a politikai és erkölcsi tisztaság, valamint az őszinteség példája, akik a korrupcióellenes harc mércéjét megszabják. Valójában azonban ők is elbuktak ezen a mércén. Ez pedig az FBK minden nyomozásának hitelességét megkérdőjelezi” – mondta erről Mikhail Fishman emigráns orosz tévés személyiség, de hasonlóan nyilatkozott Borisz Zimin emigráns orosz üzletember is:

Elpocsékoltátok Navalnij örökségét!

– fogalmazott Navalnijék egyik legnagyobb korábbi pénzügyi támogatója, aki szerint a csoport mára hiteltelenné vált.

De hogyan lett az orosz ellenzéki az orosz ellenzékinek farkasa?

The post „Elpocsékoltátok Navalnij örökségét!” – újabb és újabb törésvonalak szabdalják az emigráns orosz ellenzéket first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed