A Magyar Nemzeti Múzeum és a Móra Ferenc Múzeum közösen dolgozik a 300 hektáros területen, ahol a kínai elektromosautó-gyár épül.
Mi történt? Arany fülbevalót és a Bizánci Birodalomból származó csengőt is találtak a régészek abban az 152 síros avar temetőben, amelyet a BYD építési területén tártak fel, derült ki a Szegedi Televízió múlt heti riportjából. A Magyar Nemzeti Múzeum és a Móra Ferenc Múzeum közösen dolgozik a 300 hektáros területen, ahol a kínai elektromosautó-gyártó első európai üzeme épül. A 152 avar kori sír feltárása során arany fülbevalót és a Bizánci Birodalomból származó csengőt is találtak a régészek.
Mennyi idősek a sírok? Sztankovászki Tibor, a Móra Ferenc Múzeum régésze elmondta, hogy meglepetésként érte őket felfedezés.
„Az előzetes kutatások során, a próbaszondákkal nem került elő a temető. Sikerült a teljes temetőt feltárni, ami nem túl gyakori. A temető keletkezése 6. század vége, 7. század második fele közé tehető”
– fogalmazott.
A temető mellett településnyomokra is bukkantak a régészek, egészen az őskortól kezdve. A helyszínen késő középkori és népvándorláskori emlékeket, tárolóvermeket, kutakat és állattartáshoz köthető nyomokat is találtak.
A régészek most nagyjából a megvizsgálandó terület felénél járnak, a munkálataik a BYD-gyár építésével együtt haladnak. A kutatók ezt követően a környéken folytatják a feltárásokat, ahol további településnyomokra számítanak – adta hírül a Szegedi Televízió.
Kontextus. A mintegy 500 méter hosszú és 200 méter széles gyárépület mellett egy hasonlóan gigantikus méretű festőüzem is létesül, és csaknem 300 hektáros területen folyik az építkezés.
A BYD üzemben kezdetben évi 150 ezres, majd 300 ezres lesz az évi gyártási kapacitás, a világ legnagyobb autógyártója négy modelljét hozza Magyarországra.
A teljes riport itt tekinthető meg.
The post Emberi maradványokat, bizánci arany fülbevalókat és csengőt is találtak az épülő BYD gyár alatt appeared first on Forbes.hu.

