Érdekességek a pajzsmirigyről – a nőket sújtja elsősorban

Napjainkban egyre többen szenvednek valamilyen pajzsmirigybetegségben. Míg egyeseknek alulműködik ez a szerve, másoknál túlműködést mutat a pajzsmirigy, illetve nagyon sokan szenvednek pajzsmirigygyulladástól is. A pajzsmirigy és az immunrendszer szorosan összefügg egymással. A pajzsmirigy egy roppant sérülékeny szerv. Lehet, hogy hosszú évtizedekig nincs vele gondunk, majd egyszer csak pajzsmirigybetegek leszünk. Mutatunk is néhány érdekességet a pajzsmiriggyel kapcsolatban!

A pajzsmirigy úgy néz ki, mint egy pillangó. A nyakunk elején található. Egy elég kicsi szervről van szó, mindössze 4-6 cm. A pajzsmirigy hormonokat termel, amelyek befolyásolják az anyagcserét, illetve azt, hogy mennyire gyorsan vagy lassan működik az agy, a szív, az izmok, a máj és a test más részei.

Léteznek olyan egészségi problémák, mint amilyen a pajzsmirigyrák is, amikor szükségessé válhat a pajzsmirigy eltávolítása. Valójában élhetünk pajzsmirigy nélkül is, ilyenkor pajzsmirigyhormon-tablettát szükséges szedni, amely betölti a pajzsmirigy funkcióit.

A nők nagyobb valószínűséggel szenvednek pajzsmirigyproblémától, mint a férfiak. Becslések szerint minden nyolcadik nőnél alakulnak ki pajzsmirigyproblémák az élete során, különösen a terhesség után és a menopauza alatt.

Milyen tünetekkel kell számolnunk, ha a pajzsmirigy diszfunkcionálisan működik? Ilyen például a hajhullás, az izmok gyengesége, az agyi köd, a fáradtság, az emésztési problémák, a heves szívdobogás, a hidegintolerancia, a fogyás vagy a hízékonyság.

Az egyes pajzsmirigybetegségek hátterében általában a jódhiány áll. A jód pótlásával csökkenthetők a tünetek, illetve a betegség akár vissza is fordítható. Ha Önnek valamilyen pajzsmirigybetegsége van, mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával a jódpótlással kapcsolatban, illetve a dózissal összefüggésben. Azonban nem minden pajzsmirigybetegség esetén szabad plusz jódot fogyasztani. Krónikus pajzsmirigygyulladás esetén egyáltalán nem javasolják, ilyenkor a D-vitamin- és a szelénpótlásra szükséges gondosan odafigyelni.

Az autoimmun pajzsmirigybetegségek kialakulásában nagy szerepe van a bélproblémáknak. Az élelmiszer-intoleranciák ugyanis zavart okozhatnak a táplálékok emésztésében és felszívódási képességében, ami pedig további immunrendszeri zavarokhoz és autoimmun betegségekhez vezethet.

A kutatások azt mutatják, hogy azok a személyek, akik cinkhiányban szenvednek, általában rendellenes pajzsmirigyfunkcióval is rendelkeznek. A pajzsmirigy ugyanis hatással van a cink normális kiválasztására, illetve felszívódására.

A szelén szintén egy nagyon fontos tápanyag és antioxidáns a szervezet számára többek között segít a pajzsmirigyhormonok termelődésében is. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy azok esetében, akik pajzsmirigygyulladásban szenednek és szelénkiegészítést kapnak, jelentősen lecsökken a magas anti-TPO szint. Amennyiben a pajzsmirigybetegek gyógyszeres kezelést kapnak, továbbá ezt kiegészítik szelénpótlással, akkor a betegek jelentős javulást mutatnak.

A kutatási eredmények szerint azokat, akik autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvednek, általában a cöliákia nevű betegség is gyötri.

Az elhízás és a szívbetegség gyakran kapcsolódik a pajzsmirigybetegséghez, és mindkét betegség erősen kötődik mind az oxidatív stresszhez, mind a gyulladáshoz.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed