Érdemes lenne európai katonai egységeket is állomásoztatni Grönlandon – erről az EU Katonai Bizottságának elnöke, Robert Brieger beszélt a Welt am Sonntag című német lapnak adott interjújában.
Az Euronews szemléje Brieger mondandójából azt emeli ki, hogy:
Teljesen érthető lenne, ha nemcsak az Egyesült Államok lenne jelen csapatokkal Grönlandon, hanem megfontolnánk az uniós tagországok katonáinak az állomásoztatását is a szigeten, de ezt politikai döntésnek kell megelőznie. A lépés hozzájárulna a térség stabilitásához.
Grönland noha Dánia tengerentúli területe, nem része az EU-nak, a NATO-nak viszont igen.
Grönland azért válik egyre inkább stratégiai területté, mert a globális felmelegedés miatt olvad a jégtakaró, és a korábbinál könnyebben kitermelhetőek az ásványkincsek, ráadásul az eddig fagyott tenger egyre inkább hajózhatóvá válik.
Brieger azt is megjegyezte: „Remélem, hogy az Egyesült Államok az ENSZ egyik tagországaként tiszteletben tartja a határok sérthetetlenségéről szóló elvet, melyet a világszervezet az alapokmányában is lefektetett.”
Az Euronews tudósítása megjegyzi: a katonai bizottságról tudni kell, hogy az Európai Tanács legfelsőbb katonai hivatala, de csupán konzultatív testületként működik, az EU-nak ugyanis nincs külön hadserege, csak a tagországoknak van.
Hogy maguk a grönlandiak mit gondolnak a történtekről, arról itt számoltunk be: „Ez nem megvehető ország” – így fogadták Trump ajánlatát a grönlandiak.
Hogy mit mond a tartomány miniszterelnöke, arról pedig emitt: Grönlandi miniszterelnök: Nem akarunk amerikaiak lenni.
Papp Attila kollélgánk remek elemzése a tárgyban pedig imhol olvasható: Grönland, Kanada és Panama lerohanásával írná be magát a történelembe Donald Trump?
The post Európai uniós katonai egységek védhetnék Grönlandot Trump ellen first appeared on 24.hu.