Ez a madártoll az aranynál is többet ér

46 521 új-zélandi dollárért (mintegy 10 millió forintért) kelt el egy huja tolla – számol be a The Guardian. A mára kihalt madárfaj egykor Új-Zélandon élt, a mostani toll a legdrágább, amelyet árverésen valaha eladtak.

A szakértők eredetileg 2000-3000 amerikai dollár közé becsülték a tétel értékét. A május 20-án megtartott aukcióig a rekorder egy másik hujatoll volt, amelyet 2010-ben értékesítettek 8400 dollárért.

A mostani toll nagyjából 9 grammos, így grammonként 5169 dollárt ér.

Ez azt jelenti, hogy az aranynál is értékesebb, amelynek grammonkénti ára a Gold Broker legfrissebb adatai alapján 127 dollár.

A huja gyönyörű énekéről, túlnyomórészt fekete, fényes tollazatáról, valamint hosszú, fehérrel ékesített faroktollairól volt ismer. A faj utolsó megerősített észlelése 1907-ben történt, de a feltételezések szerint még az 1920-as években is létezett.

A huja szent volt a maori őslakosok számára, alakja számos dalban és mondában feltűnik, tollait pedig előkelők viselték. Amikor az európaiak megérkeztek a régióba, a madár már ritkaságnak számított, ám hirtelen megugrott a tollak iránti kereslet, ami a faj kihalásához vezetett.

A hujákért továbbra is rajonganak a gyűjtők. 2023-ban egy brit árverésen kelt el egy kitömött példány a nyilvánosság felháborodása dacára.

Leah Morris, a tollat értékesítő, aucklandi székhelyű Webb’s aukciósház szakembere szerint a toll kiváló állapota, archív dokumentációja, illetve UV-üveggel való védelme hajtotta fel az árat. A példány az egyik legjobb hujatoll volt, amelyet a Webb’s valaha látott a piacon.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Webb’s (@webbsauctions) által megosztott bejegyzés

Mivel a tollat védi a kulturális és örökségvédelmi minisztérium, nem hagyhatja el Új-Zélandot, és csak regisztrált gyűjtők vásárolhatják meg. A példány eredetéről nem sokat tudni, ahogy az eladóról és a vásárlóról sem.

The post Ez a madártoll az aranynál is többet ér first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed