321 darab, remek állapotú középkori ezüstpénzt tártak fel Angliában, egy atomerőmű építése közben – számol be a Live Science. Az érméket ruhába és ólomba csomagolták, eredeti tulajdonosuk talán azért rejtette el a kincset, hogy ne kobozzák el.
A pénzek egy része ritka, kis, vidéki verdékből származnak, és az 1036 és 1044 közötti periódusra datálhatók. A leletek Hitvalló Eduárd angolszász király uralkodásának idejéből maradtak fenn, a periódus igen mozgalmas volt, a király számos előkelőt száműzött, illetve megfosztott vagyonától.
Alexander Bliss, a feltárást végző Oxford Cotswold Archaeology munkatársa szerint a kincs a korszakban tekintélyes összeget képviselt, elegendő lehetett 16 tehén megvásárlásához. A szakértő elképzelhetőnek tartja, hogy az érmék tulajdonosa tartott a társadalmi instabilitástól, ezért ásta el vagyonát.
Az angolszász érmeegyüttesek viszonylag ritkák. Az új felfedezés különlegessége, hogy a leletek eredeti régészeti kontextusukból kerültek elő, még az őket őrző textilzacskó, illetve az ólomcsomagolás egy része is konzerválódott. Utóbbit hajtogatott lemezekből készítették, ami igen gondos eljárásról tanúskodik.
A kutatók azt feltételezik, hogy a kincs tulajdonosa nem az elit, hanem a középréteg tagja volt. Elképzelhető, hogy helyi befolyással bírt, ezért féltette vagyonát. Hogy végül miért nem ásta ki a pénzeket, az rejtély.
The post Ezer éve elásott kincset találtak first appeared on National Geographic.