A kiváló hadvezér, Julis Caesar karrierje Kr.e. 60-ban vett új lendületet, amikor sikerült kibékítenie Crassust és Pompeiust, majd a három politikus titokban kiegyezett, megalakítva az első triumvirátust. A birodalom három erős emberének szövetsége remekül működött, kedvező egyensúlyi állapotot tartott fenn, a stabilitás azonban Kr. e. 54-ben, Crassus halálával örökre elveszett – írja a Rubicon.hu.
Egymás ellen fordultak
Caesar és Pompeius útjai hamarosan elváltak, előbbi Gallia meghódításával szerzett magának hatalmat és dicsőséget, addig utóbbi a senatusszal lépett szövetségre. Viszonyuk egyre inkább megromlott, Caesar ideje pedig vészesen fogyott, mert a Crassus és Pompeius consulsága idején elnyert ötéves galliai impérium a végéhez közeledett.
Julius Caesar átkel a Rubiconon.
Ekkor pedig el kellett volna bocsátania seregét, és politikai pozíciója megtartása – például a consuli tisztség megpályázása – érdekében Rómába kellett volna utaznia. Caesar ugyanakkor tisztában volt azzal, hogy hazatérése óriási kockázatot rejt magában, hiszen senatusbéli ellenségei minden bizonnyal perek tömkelegét zúdították volna a nyakába, nem is beszélve az esetleges gyilkossági kísérletekről.
Egyetlen lehetősége volt, hogy távollétében jelölteti magát a Kr.e. 48-as év konzuljának, így hazatérésekor immunitást élvezett volna. Ehhez azonban Pompeius támogatása is szükségeltetett, aki azonban szembefordult vele, a senatusszal összefogva seregei elbocsátását és azonnali Rómába utazását követelte.
A kocka el van vetve
Julius Caesar az Itáliát és Gallia Cisalpinát elválasztó Rubicon folyónál a szó összes értelmében válaszúthoz érkezett: ha engedelmeskedik, befolyását, de akár életét is elveszítheti, ellenkező esetben viszont fegyveresen lép fel az állam megdöntésére. A döntő pillanat Kr. e. 49. január 10-én érkezett el, amikor Julius Caesar állítólag ezt mondta:
Menjünk hát, amerre az istenek jeladása és ellenségeim igazságtalansága vezérel. A kocka el van vetve.
Ezzel átkelt a Rubiconon és katonái élén Róma ellen indult. Lépése a senatust és Pompeiust is váratlanul érte, a szélsebesen mozgó Caesar pedig villámgyorsan hatalmába kerítette Rómát, kiűzte a félszigetről egykori szövetségesét, majd villámgyorsan Hispániában termett, és megsemmisítette riválisa készületlen legióit. Megkezdődött a polgárháború utolsó előtti szakasza, mely során Pompeius sorsa már a Kr. e. 48-as pharszaloszi csata után megpecsételődött, három éven belül pedig az összes ellenfél vereséget szenvedett az állam megszervezésében is jeleskedő Caesar ellen.
The post Ezért mondta Caesar, hogy a kocka el van vetve first appeared on 24.hu.