Ezt tegyük, hogy biztosan visszavegye a palackokat az automata

Idén ünnepli fennállásnak 15. évfordulóját az Every Can Counts nemzetközi kezdeményezés, amelynek célja, hogy megváltoztassa az alumínium italos dobozok újrahasznosításával kapcsolatos szemléletet világszerte. A szervezet három kontinensen és 21 országban van jelen, Magyarországon a Minden Doboz Visszajár program révén. A hazai képviselet fontos küldetése az új, kötelező visszaváltási rendszer népszerűsítése is.

Magyarországon idén január 1-jén indult el az úgynevezett DRS (Deposit Return System), amely a 0,1 és 3 liter közötti egyutas fém-, PET-, és üveg italcsomagolások visszaváltását teszi lehetővé kötelezett és önkéntesen csatlakozott visszaváltó pontokon.

Jelenleg már több mint 3200 automata áll rendelkezésre országszerte 2000 helyen és 2000, a rendszerhez önként csatlakozott üzlet kézi visszaváltó pontként biztosítja a visszaváltást.

Létezik néhány alapszabály, amelyeket hasznos betartani annak érdekében, hogy a visszaváltás sikeres legyen

– mondta Pusztai Márk, a Minden Doboz Visszajár program képviselője.

Fontos, hogy a dobozok és palackok üresek és tiszták legyenek, de nincs szükség azok külön elmosására.
Hagyjuk a palackokon a kupakokat, de csak lazán rácsavarva, hogy a levegő áramolni tudjon, ez segít megőrizni a palackok épségét, és elkerülhető a hőmérséklet-különbség miatti deformálódás.
A palackok és a dobozok maradjanak épek, nem szabad azokat összegyűrni, taposni, a sérült, összegyűrt csomagolások ugyanis nem válthatók vissza.
Fontos, hogy a csomagolásokon lévő vonalkód is ép maradjon, mert az automata és az applikáció is az alapján azonosítja a csomagolásokat elsősorban.

A Minden Doboz Visszajár program képviselője arra is felhívta a figyelmet, hogy az egyutas palackok bármely REpont Partnernél visszaválthatók, a visszaváltás díja egységesen 50 Ft palackonként.

MTI/Hegedüs Róbert

A többutas jelöléssel ellátott palackok visszaváltása azokon a REpontokon lehetséges, amelyeken az adott termék a bolt kínálatában elérhető. Vagyis, ha az adott terméket a kereskedő nem forgalmazza, úgy nem köteles az üres palackot visszaváltani. A többutas palackok visszaváltásának díját a gyártó határozza meg, így terméktípusonként eltérő lehet.

Nem csak maguk az üzletek, hanem a vásárlók is kezdeményezhetik a boltok, büfék, akár benzinkutak tulajdonosainál, hogy éljenek a lehetőséggel, és visszaváltó pontként csatlakozzanak a rendszerhez. A csatlakozók a MOHU-tól kezelési díjat kapnak a visszaváltott csomagolások után, illetve a begyűjtést segítő eszközöket; az elszállítás pedig ingyenes

– hangsúlyozta Puszta Márk.

A fém örök – 15 év a szemléletformálás jegyében

Az Every Can Counts elsődleges küldetése, hogy a fém italcsomagolások újrahasznosításának fontosságára hívja fel a figyelmet. A szervezet által Magyarországon összegyűjtött alupalackok száma mára bőven meghaladta az egymilliárdot.

Napjainkban évente 250 milliárd aludobozt gyártanak a világ országaiban, ezek a csomagolások végtelenszer újrahasznosíthatók. Egyetlen aludoboz újrafeldolgozásával annyi energiát takarítunk meg, amivel egy TV vagy laptop 3 órán keresztül működhet. Az újrahasznosított doboz semmiben sem különbözik az eredeti nyersanyagból készített doboztól

– magyarázta a Minden Doboz Visszajár program képviselője.

Pusztai Márk hangsúlyozta, hogy az egész folyamat hihetetlenül gyors – a régi italosdobozok az összegyűjtéstől számított 60 napon belül újra dobozzá válnak.

A Minden Doboz Visszajár 2012-ben csatlakozott az idén 15 éves születésnapját ünneplő nemzetközi szervezethez, amely továbbra is azon dolgozik, hogy forradalmasítsa az italdobozok újrahasznosítását innovatív, hatékony megoldásokkal, egyre közelebb kerülve a 100 százalékos globális italdoboz-újrahasznosítási célhoz.

Kapcsolódó
Palackvisszaváltás: egy 248 fős vasi falu feltalálta magát
Az ötven forint, az ötven forint, mondják a helyi lakosok.

The post Ezt tegyük, hogy biztosan visszavegye a palackokat az automata first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed