Számos új tárggyal, relikviával gazdagodott a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum, számolt be róla az MTI. Közülük többet be is mutattak egy sajtótájékoztató alkalmával, amelyen Bácsmegi Gábor múzeumigazgató elmondta, sok tárgy adományozás útján került a birtokukba, többet pedig vásároltak.
Egy budapesti hölgy például 13 Mazán László-karikatúrát adományozott a múzeumnak, amelyeket egy hagyatékban talált. A rajzokat a művész a főiskolai évei alatt készíthette, több közülük az 1918-1920-as évek forradalmi hangulatát viszi át az iskolába, de szerepelnek köztük Mazán László első világháborúban, az olasz fronton szerzett élményeit felelevenítő darabok is. Ilyen például, amelyen néhány katona varjúlevest főz a sisakjában.
Bemutattak egy Magyarbánhegyes határában, fémdetektorral talált pápai ólombullát is, amelyet II. Pál pápa adott ki. A bulla feltehetőleg egy búcsúengedélyen lóghatott. Magyarországon régészeti feltárásból csupán még egy II. Pál pápa által kiadott bulla ismert, amelyet 1991-ben, a pécsi székesegyház feltárásakor találtak meg Janus Pannonius sírjában.
Fémkeresők találták meg azt a 19. század végéről származó zsebpisztolyt is, amely szintén a múzeumhoz került egy 1860-as évekből származó Kossuth-fotó, egy 1877-es patikakönyv és egy Békéscsabát egy 1944-es légiriadó után ábrázoló fotó társaságában. A fényképen jól látszik, hogy milyen ideiglenes, sír formájú óvóhelyeket alakítottak ki a Kossuth téren.
Nem nagyon tudtunk eddig ilyen óvóhelyekről
– jegyezte meg az igazgató.
<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>
Gyarapodott a Munkácsy-gyűjtemény is a francia Le Monde Illustré 1900. májusi számával és egy, a Magyar Képzőművészek Egyesülete által 1927-ben kiadott albummal. Előbbiről az igazgató elmondta, a lap kétoldalas cikkben emlékezett meg Munkácsyról, de az írás igazán a fotók miatt érdekes. Az egyiken a festő Krisztusként megfeszítve lóg egy kereszten, Munkácsy így tanulmányozta a Krisztus-trilógia alkotásakor az izmok feszülését.
A bajai Türr István Múzeumtól 19. század végi, 20. század eleji szőtteseket kaptak, amelyeket Mészáros Gábor keramikus nagymamája készített, túlélték az árvizet, néhányat az iszapból emeltek ki. Továbbá hozzájuk került 245 levelezőlap is, amely a méhkeréki Száva Tivadar 1940 és 1944 júliusa közti levelezését követi nyomom. A férfi 26 évesen tűnt el a fronton, a levelekben beszámolt családjának a háborús körülményekről, a hidegről, betegségekről és arról is írt, hogy hiába kérvényezte, hogy az időközben megszületett három gyermekére tekintettel mentsék fel a katonai szolgálat alól.
Bácsmegi Gábor elmondta, az új szerzemények közül néhányat restauráltatni kell, de februárban egy kamarakiállításon más tárgyakkal együtt bemutatják őket a látogatóknak.
The post Fantasztikus relikviák érkeztek Békéscsabára first appeared on National Geographic.