Felnőttként is tanulnak a csimpánzok

A csimpánzok nagyjából 6 évesen már elsajátítják azokat a főbb mozdulatokat, fogásokat, amelyekre az eszközhasználathoz szükségük van. Azonban a mozdulatokat még igen sokáig tovább finomítják, megtanulják alkalmazni különféle feladatok esetén.

Ez, az emberhez hasonlatos tulajdonság teszi lehetővé a komplex eszközhasználatot, vagyis az élethosszig tartó tanulás fontos része a főemlősök kognitív fejlődésének. A saját fajunk esetében e képességünket tartják a szakemberek a legfontosabbnak abban, hogy kellően rugalmassá válva létrehozhattuk az emberi kultúrát.

Az elefántcsontparti Taï Nemzeti Park területén létesült Taï Csimpánz Projekt szakemberei végeztek megfigyeléseket, 70 vadon élő állat életét követték szorosan. A megfigyelések során 1460 egyedi eszközhasználat esetét figyelték meg, és elemezték az ezekről készült videókat.

Azt látták, hogy a majmok 6 évesen már birtokában voltak azoknak a motoros képességeknek, amelyek szükségesek voltak az eszközök használatához (az ember esetében is nagyjából erre az életkorra válik elég ügyessé a kéz ahhoz, hogy például írni tanulhassunk). Ez azt jelenti, hogy meg tudják fogni, illetve képesek mozgatni az eszközként használt botot, ám ahhoz, hogy ezt az adott célnak megfelelően tegyék, még tovább kell tanulniuk.

A különböző típusú feladathoz eltérő módon kell fogni a botot.
Forrás: PLOS Biology

Más mozdulat kell ahhoz, ha például a csontvelőt akarják kiszedni egy csont belsejéből, mézet egy faodúból, rovarlárvát a faágból, diót a héjából, és más ahhoz, ha a hangyákat a fészkükből, hiába azonos az eszköz mindegyikhez. Ezeket a kifinomultabb mozdulatokat majd csak 15 éves korukra, vagyis már felnőtt korukban tudják teljesen tökélyre fejleszteni a csimpánzok.

The post Felnőttként is tanulnak a csimpánzok first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed