A Pride betiltása, egy sokmilliós elérésű poszt, trollok garmadája és automatikus moderálás is kellett ahhoz, hogy a magyar LinkedIn egyik leghitelesebb arcát törölje kis időre a platform.
Tanulságos utótörténet a Forbes első LinkedIn-listájához.
Felkerült a Forbes.hu első LinkedIn-listájára, majd megjárta a poklok poklát Paróczay Balázs, a The Source Code Agency alapítója.
A LinkedIn leghitelesebb magyar arcai című listánkon összegyűjtöttük a magyar üzleti élet huszonöt legaktívabb, leghitelesebb tartalomgyártóját, akiket mindenképp érdemes követni. Vállalkozókat, cégvezetőket, szakembereket, akik valódi tartalmat, hasznosítható tudást osztanak meg az üzleti közösségi médiás platformon.
Paróczay Balázs tizennyolcadik lett a listán, ahol azt írtuk róla: „Több mint húsz év nemzetközi tapasztalatát sűríti profiljába a toborzási szakember. Butik tanácsadócégét képviselve a világ legfontosabb szakmai konferenciáinak visszatérő előadója, a HR-piac egyik hiteles arca.”
Csakhogy Balázs április 5–6-i hétvégéje azzal telt, hogy miután előtte háromszor is ideiglenes korlátozást kapott, negyedjére szó nélkül törölték a profilját, és már nem tudott visszalépni.
„Elbuktam húsz év professional networking munkáját. Az összes kontaktomat, 28 ezer követőt. Valamiért, amit nem is tettem”
– írta nekem a törlés után.
Itt nemcsak a szólásszabadságról van szó, hanem Balázs 2006 óta épített szakmai profiljáról, kapcsolati hálójáról. Szemvillanás alatt tépte ki őket a LinkedIn a markából, kockára téve vállalkozása renoméját, működését. Elvégre a kkv-k erősen kiszolgáltatottak a közösségi médiás jelenlétnek, marketingnek annak olcsósága, hatékonysága miatt.
„A dolog fontos és belefér”
Balázs szerint az eset azután történt, hogy pár hete kitett a LinkedInre egy LMBTQ-témájú posztot a Budapest Pride betiltásáról. A magyar kormány a gyülekezési törvény és – később – az alaptörvény módosításával igyekszik ugyanis ellehetetleníteni az esemény megtartását.
Az ügy miatt Balázs a profilképét is szivárványosra cserélte, a posztban pedig olyanokat írt, mint például: „Magyarország szorosan követi az orosz politikát. Még több rendszabály jön, és még több szenvedés.” Vagy hogy: „Meleg vagyok. Magyar. Szabad és jó ember. Semmit nem tettem, amivel ezt érdemlem. Semmi sem indokolja, hogy a kormány korlátozza a szabadságomat és fenyegetésként tüntessen fel a társadalomra nézve. Harcolni fogok a végsőkig.”
Balázs szerint a poszt óriásit ment a LinkedInen, képernyőmentéssel bizonyította nekem, hogy 8,5 milliószor jelent meg a platform júzereinek. Emellett kilencvenezer feletti reakciót hozott több ezer kommenttel, megosztással.
A rengeteg támogató hozzászólás mellett vitát is szült a bejegyzés, hogy van-e helye a témának egy szakmai platformon.
„Nem volt se túl erős, se túl politikai, semmi. Emberi volt, és mivel én toborzással foglalkozom, és sokat adtam elő D&I-ról (diverzitási és befogadási stratégiákról – a szerk.) itthon, az Egyesült Államokban és Párizsban is, így gondoltam, a dolog fontos és belefér”
– magyarázta el nekem Balázs. Négy éve költözött el Magyarországról, most Párizsban él.
Balázs szerint ezután korlátozta őt háromszor, majd végül tiltotta le végérvényesen a platform, így a szóban forgó poszttal együtt a profilja is odalett. Állítása szerint egyik alkalommal sem kapott konkrét indoklást, de szerinte az történhetett, hogy sok ezren jelentették a posztját a platform felé, a LinkedIn algoritmusa pedig automatikusan megölte a profilját. „Annyit mondtak, hogy megszegtem a szabályt. Csakhogy ezen a poszton túl semmit nem csináltam.”

„A mezei júzer valószínűleg sose kapná vissza”
Miután le lett tiltva az eredeti, Balázs új profilt regisztrált. A LinkedInen cikk formátumban is lehet írni, Balázs meg is írta a vele történteket minden júzer számára. Így bukkant rá Balázs cikkére és problémájára a LinkedIn globális executive escalations igazgatója, de ő is csak a platform egyik befolyásos júzere, Steve Levy révén.
Executive escalations?
Az a csapat, akiket pont az ehhez hasonló, súlyosbodó helyzetek, magasabb szintű problémák felderítésére, megválaszolására és kezelésére alkalmaz a LinkedIn. Kommentben vagy cseten kommunikálnak veled, nem pedig hivatalos emberi vagy gépi ügyfélszolgáltatokon keresztül, ahonnan Balázs is hiába várt segítséget, indoklást.
Balázs végül az eszkalációs szakember segítségével szerezte vissza a hozzáférést az eredeti profiljához. A mizéria utáni hétfőn leveleztünk újra, akkorra már arra jutott:
„Brutál, milyen kapcsolatokat kell megfuttatni egy ilyenhez, ergó a »mezei« júzer valószínűleg sose kapná vissza a profilját.”
A poszt, ami Balázs szerint az egész ügyet elindította, most már újra elérhető, ahogyan a LinkedIn-listánkon szerepeltetett profilja is. A poszt alatt lezárta a hozzászólás lehetőségét, szerinte „minden el lett mondva” a témában. „A továbbiakban sokkal stresszmentesebb életre törekszem a LinkedInen” – zárta utolsó kommentjét virális bejegyzése alatt.
Azóta sem tudok róla, hogy Balázs kapott volna részletes indoklást a LinkedIntől a történtekre, vagy hogy mivel érdemelte ki profilja rövid, de abszurd letiltását. Az említett tartalékprofil, amit az ominózus hétvégén regisztrált Balázs, már nem elérhető, ahogy Balázs ott közzétett cikke sem.
The post Forbes-listára került, több millió emberhez eljutott a Pride-ügyben kitett posztja, majd megtörtént a rémálom appeared first on Forbes.hu.

