Génszerkesztéssel hoztak létre gyapjas egereket

Komoly mérföldkőhöz ért el a Colossal Biosciences a kihalt állatok rekonstrukciójában, a cégnek a közelmúltban génszerkesztéssel sikerült gyapjas egereket létrehoznia – írja a The Independent. A vállalat azt a célt tűzte ki maga elé, hogy genetikai beavatkozásokkal élő állatokból alakítsanak ki olyan élőlényeket, amelyek kihalt rokonaikra hasonlítanak.

A csapat többek között a gyapjas mamutot „támasztaná fel”, a jégkorszak ikonikus óriásának utolsó populációja mintegy 4000 évvel ezelőtt pusztult ki a ma Oroszországhoz tartozó Vrangel-szigeten.

A Colossal Biosciences 2021-ben jelentette be a mamuttal kapcsolatos terveit, majd a dodó és a tasman tigris esetében is hasonlót fogalmazott meg. A cég szakemberei azon dolgoznak, hogy azonosítsák az érintett állatok kulcsfontosságú tulajdonságaiért felelős géneket, és ezeket átvigyék közeli, élő rokonaikba.

A megközelítésnek állítólag lenne természetvédelmi haszna, a rekonstruált gyapjas mamut tundrára való visszatelepítésével például olyan állat jelenhetne meg a térségben, amely ökoszisztéma-mérnökként formálhatná a tájat. Az elképzelésnek ugyanakkor rengeteg kritikusa van, gyakori ellenérv, hogy nem valódi feltámasztásról van szó, a génszerkesztett állatok pedig nem biztos, hogy elboldogulnának.

A Colossalt mindez nem tántorítja el: a vállalat március 4-én bejelentette, hogy úgy hajtottak végre génszerkesztést hét egérembrióban, hogy vastag bundával bíró állatok fejlődjenek ki. A kísérletről tanulmányban egyelőre nem számoltak be.

Vincent Lynch, a Buffalói Egyetem biológusa, aki nem vett részt a projektben, technológiailag lenyűgözőnek látja az eredményt. A kutatók az 1970-es évek óta foglalkoznak egerek géntechnológiával, de az új módszerek, így a CRISPR, sokkal hatékonyabbá és egyszerűbbé teszik a beavatkozásokat.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Colossal (@itiscolossal) által megosztott bejegyzés

A Colossal munkatársai az egerek DNS-adatbázisát elemezve azonosították a szőrszerkezettel és a zsíranyagcserével kapcsolatos géneket. Azért esett a választás erre a két vonásra, mert ezek feltételezhetően a hidegtűréssel hozhatók összefüggésbe, ez a tulajdonság pedig rendkívül fontos volt a mamutoknak.

A csapat egyelőre egerekre fókuszált, hogy megerősítsék a technológia megbízhatóságát. A végső cél az, hogy a gyapjas mamutok legközelebbi mai rokonainál, ázsiai elefántoknál hajtsanak végre hasonló génszerkesztést.

Kapcsolódó
Sci-fiből valósággá válhat a kihalt állatok feltámasztása
A Colossal Biosciences szerint már néhány éven belül elérhetik az áttörést.

The post Génszerkesztéssel hoztak létre gyapjas egereket first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed