Gyógynövények és illóolajaik, amelyek antibakteriális hatással rendelkeznek – antibakteriális fokhagymás salátarecepttel

Az antibakteriális szerek és az antibiotikumok sajnos nemcsak a fertőzést okozó baktériumokat pusztítják el, hanem a jó baktériumokat is, ezért majd szedhetünk erre is gyógyszert, hiszen az antibiotikumok többek között az emésztőrendszerre vannak negatív hatással.

A másik probléma az, hogy ha túl sok antibiotikumot használunk, akkor a baktériumok rezisztenssé válnak, azaz egy idő után már nem használnak semmit sem. Nagyon sok illóolaj is hatékony lehet a baktériumok elpusztításában, még akkor is, ha ezeknek az illóolajoknak csakis az aromaterápiás hatásait használhatjuk ki, és belsőleg nem fogyaszthatjuk azokat.

Az egyik ilyen remek, antibakteriális hatással rendelkező illóolaj nem más, mint a fahéjolaj, amelyet természetes antibiotikumnak is neveznek, hiszen számos baktériumtörzs ellen nagyon hatékony. A rozmaring-, eukaliptusz- és fahéjolaj aromáinak a keveréke antibakteriális és vírusellenes hatásokkal rendelkezik. Ez a kombináció enyhítheti az influenza és a bakteriális tüdőgyulladás tüneteit.

Vannak olyan illóolajok, amelyek az MRSA baktériumok ellen nagyon hatékonyak, miközben még bőrirritációt sem okoznak. Ilyen hatása van például a citromfű- és a kakukkfű-illóolajnak.

Az oregánóolaj tekinthető az egyik leghatékonyabb és legtermészetesebb antibakteriális illóolajnak, ugyanis nagyon sokféle baktériumnak a sejtfalába képes behatolni, és ezzel ezek pusztulását idézi elő.

Az E. coli és az MRSA baktériumtörzsek ellen nagyon hatékony a teafa-illóolaj és az eukaliptusz-illóolaj, amelyek a sebgyógyulást is felgyorsítják, illetve egyes gombatörzsek ellen is nagyon eredményesek.

A szegfűszeg-illóolaj szintén erős antibakteriális hatással rendelkezik, de a gombák és a paraziták ellen is nagyon hatékonynak bizonyult a klinikai vizsgálatok szerint.

A klinikai vizsgálatok során fókuszba került a bazsalikom-illóolaj is. Bebizonyosodott, hogy rendkívül hatékony az E. coli baktérium elpusztításában. A rozmaring-illóolajjal is kísérleteztek, de a vizsgálatok azt mutatták, hogy a bazsalikom-illóolaj sokkal hatékonyabb ezzel a baktériumtörzzsel szemben.

A citromillóolaj nemcsak a MRSA baktériummal bánik el nagyon hatékonyan, hanem más baktériumtörzsekkel is, illetve a vizsgálatok szerint a gombás fertőzések ellen is nagyon hatékony.

A borsmentaolajnak nemcsak az antibakteriális hatása, hanem a gomba elleni hatása is kiemelkedő, például nagyon hatékonynak bizonyult a körömfertőzés leküzdésében. A borsmenta mentolt tartalmaz; talán nem véletlen hogy sok torokcukorka és köhögéscsepp fő összetevője. A borsmentaolaj belélegzése csökkenti a gyulladást, és a torokfájást is enyhíti.

A levendulaolaj nyugtató hatásokkal rendelkezik, ezen kívül az antibakteriális és gyulladásgátló hatásai is kiemelkedőek.

A teafaolaj erős antibakteriális, gyulladáscsökkentő, és gyakran használják antiszeptikumként fogíny- és egyéb szájüregi fertőzések esetén.

A fokhagyma allicint tartalmaz, amely vírusellenes és gombaellenes hatásokkal rendelkezik, éppen emiatt segíthet a torokfájdalom enyhítésében is. Egy tanulmány szerint a fokhagymaolaj számos terápiás hatással rendelkezik.

Nemcsak az illóolajok, de a gyógynövények is rendelkeznek antibakteriális hatással. Most egy antibakteriális salátareceptet közlünk a kedves olvasókkal.

Antibakteriális fokhagymás saláta hozzávalói:

• 1 nagyobb zeller,
• 1 közepes alma,
• 2 evőkanál olívaolaj,
• 5-6 bazsalikom- vagy borsmentalevél,
• 2 gerezd fokhagyma,
• 1 biocitrom.

Elkészítése:

Mossuk és hámozzuk meg a zellert és az almát. Reszeljük le, vagy szeleteljük fel mindkettőt nagyon vékonyan. Keverjük el egy salátástálban, majd nyomjuk rá a fél citrom levét. Keverjük el az olívaolajban a lereszelt fokhagymát és adjuk a salátához. A citrom másik felét facsarjuk ki, és aprítsuk hozzá a bazsalikom- vagy borsmentaleveleket. Ezt is keverjük a salátához.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed