Gyógynövények és kiegészítők, amelyek segíthetnek koffeinmegvonás esetén

Előfordulhat, hogy olyan betegségben szenvedünk, amikor is az orvos azt javasolja, hogy ne fogyasszunk többet koffeint tartalmazó kávét, vagy legalábbis csökkentsük a napi adagunkat. Olyan is előfordulhat, hogy túl sok kávét iszunk a nap folyamán, és mi magunk elégeljük meg ezt a sok koffeinbevitelt. Azonban a hirtelen és drasztikus koffeinmegvonás nem mindig bizonyul jó ötletnek, hiszen számtalan tünettel kell szembenézni, ilyen például a hangulatingadozás, az ingerlékenység és a fejfájás.

A koffein ugyanis úgy működik, hogy elnyomja az adenozint, azaz a központi idegrendszerben lévő vegyi anyagot, amely az álmosság kialakulásáért felelős. Tehát ha nem iszunk kávét, a megvonási időszakban, amely több hétig is eltarthat, elképzelhető, hogy folyton álmosnak érezzük magunkat. Megjelenhet még a fejfájás, a fáradtság, a depressziós hangulat, a koncentrációs nehézség, az ingerlékenység, az álmatlanság, az alvási nehézség, a csökkent éberség és az agyi köd.

A tünetek lehetnek enyhék, de súlyosak is. A tünetek a kávémegvonástól számítva 12-24 óra múlva jelennek meg, és a legnehezebb időszak az első hét alatt tapasztalható. Ilyenkor azonban jól jönnek azok a gyógynövények és kiegészítők, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a tünetek csökkentéséhez.

A koffein megvonásának egyik leggyakoribb tünete a fejfájás. A koffein egyik mellékhatása az agyi erek szűkülete. Azonban ha nem fogyasztunk kávét, akkor az agyi erek ismét kitágulnak, és a véráramlás fokozódása fejfájást okozhat. A legjobb természetes módszer ilyenkor a borsmentaolaj. Csepegtessünk egy vattakorongra pár csepp borsmentaolajat és simítsuk végig a homlokunkon. Ily módon a borsmentaolaj nagyon hatékony lehet a fej fájdalmának csillapításában. A borsmentaolajnak nemcsak fájdalomcsillapító, hanem hűsítő hatásai is vannak. Fokozza az energiát, a koncentrálóképességet, és csökkenti a fáradtságérzetet.

Egy másik remek gyógynövény, amely sokat segíthet a koffeinmegvonás időszakában, nem más, mint az ashwagandha. Ez a gyógynövény fokozza az energiaszintet, és csökkenti a stresszválaszt. A hagyományos indiai orvoslás egyik kiemelkedő gyógynövénye, amely növeli az állóképességet. Nem is csoda, hiszen Indiában és szerte a világon adaptogén gyógynövénynek számít. Az ashwagandha – tea formájában is fogyaszthatjuk – fokozza a fókuszt, csökkenti az agyi ködöt, és segíthet jobban koncentrálni a koffeinmegvonás időszakában.

A B-vitaminok is segíthetnek az elvonási tünetek kezelésében, mivel növelik az energiaszintet, és fokozzák az agyi működést. Ez azért fontos, mivel mindkettőre negatívan hat a koffein megvonása. Ebben az időszakban is kulcsfontosságú a B12-vitamin, mivel a hiánya csökkent agyi és idegi működéshez vezethet. A B3-vitamin segít az energiatermelésben, a B6-vitamin közrejátszik az agy energiafelhasználásának szabályozásában, a B7-vitamin pedig segít az elfogyasztott táplálék energiává alakításában.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed