Gyönyörű aranykincset találtak Kazahsztánban

Arany ékszereket, nyílhegyeket és egy nagyméretű bronztükröt tártak fel a dél-kazahsztáni Türkisztan régiójának nagyjából 2000 éves sírhalmaiban – számol be a Live Science. A leletek feltehetően az időszámítás előtti 5. és az időszámítás szerinti 4. század között létezett, meglehetősen titokzatos kangar állam, Kangcsü idejéből származnak.

A szakértők szerint a tárgyak a korabeli régió fejlett kézművességéről tanúskodnak. Kangcsü egykor Rómával, Kínával és a Kusán Birodalommal kereskedett.

A feltárt három sírhalomból kettőt a jelek alapján az ókorban kifosztottak, de a harmadik még leletekkel volt tele. A bronztükör stílusából úgy tűnik, hogy Kínából, a Han-dinasztia (időszámítás előtt 206-tól időszámítás szerint 220) származik. Az ilyen tárgyakat Eurázsia-szerte nagy becsben tartották. Előkerült továbbá egy római stílusú, fibulának nevezett bross, gyöngyök, egy cserépkorsó, egy cipő, egy övcsat, egy madárvadászathoz tervezett nyílhegy, illetve két arany fülbevaló. Utóbbiak az időszámítás előtti 1. századra datálhatóak.

A fülbevalók különösen díszesek, színes ötvözetből készültek, és türkiz, illetve rubin berakásokat tartalmaznak. Az ékszerek holdat formálnak, alul pedig szőlőfürtöket ábrázolnak.

Alekszandr Poduskin, az Ozbekali Zsanibekov Egyetem régésze és az expedíció vezetője szerint Kangcsü különböző népek szövetsége volt, köztük nomád szarmatáké, hsziungnuké és szakiké. Az állam városai részben a selyemút menték feküdtek, így kereskedelmi szempontból meghatározó szerepet töltöttek be az ókori világban.

The post Gyönyörű aranykincset találtak Kazahsztánban first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed