Gyönyörű falfestményekkel díszített sírt találtak Kínában

Több száz éves, pazar, a Tang-dinasztia mindennapjait bemutató falfestményekkel díszített sírt találtak Észak-Kínában – számol be a Live Science.

Az ábrákon többek között gabonát cséplő és tésztát készítő férfiak, illetve lisztet őrlő és vizet hordó nők szerepelnek, az egyik képen pedig egy szőke hajú, szakállas alak látható.

A férfi valószínűleg nem európai, hanem közép-ázsiai lehetett.

A nyughelyet még 2018-ban tárták fel Sanhszi tartomány fővárosának, Tajjüannak a külső részén egy útépítés során, de az eredményekről csak a közelmúltban számoltak be – a Xinhua további fotókat is közölt a helyszínről. A sírfeliratok alapján a nyughely egy 736-ban, 63 éves korában elhunyt férfi számára készült.

A struktúra téglakamrából, egy ajtóból és egy folyosóból áll, a koporsót egy emelvényre helyezték. A kamra kupolás mennyezetére egy sárkányt és egy főnixet ábrázoló alkotást festettek.

Az ajtó közelében olyan alakokat örökítettek meg, akik a sírt őrzik, néhányuknak kard van a derekán. A korabeli művészek természeti tájakat, hegyeket, fákat és tevéket is lefestettek.

Az alakok közül több látszólag ugyanaz a férfi és nő lehet, elképzelhető, hogy őket temették el a sírban. Az egyik jelenetben az asszony színes ruhát visel, és négy lovat vezet, mellette egy szakállas férfi áll ostorral a kezében. A koporsó körüli sorozaton a sír tulajdonosa lehet élete különböző szakaszaiban.

Több festményen fa alatt tevékenykedő alakokat ábrázoltak, ez a jelenet már az időszámítás előtt 206-tól időszámítás szerint 220-ig uralkodó Han-dinasztia idején felbukkant a kínai művészetben. A szakemberek több lelőhelyről is ismernek hasonló festményeket.

A szőke, tevéket viselő nem han férfi jól megkülönböztető ruházatot visel. Lehetséges, hogy az alak egy közép-ázsiai szogd volt, ezen iráni nép a korszakban főként a mai Tádzsikisztán és Üzbegisztán területén élt, és fontos szerepet töltött be a selyemúton zajló kereskedelemben.

The post Gyönyörű falfestményekkel díszített sírt találtak Kínában first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed