Hatalmas lehetőségek rejlenek a bambuszban

Kína élen jár a bambusz, mint a műanyag fenntartható helyettesítője népszerűsítésében. 2023-ban a kínai kormány a Nemzetközi Bambusz és Rattan Szervezettel közösen kiadta a „Globális cselekvési tervet a bambuszra, mint a műanyag helyettesítésére (2023-2030)”. Ez az ambiciózus terv 6 kulcsfontosságú célt és 23 konkrét intézkedést vázol fel a műanyagról a bambuszra való globális átállás ösztönzésére – írja a CGTN.

Kína bőséges bambuszkészlettel büszkélkedhet, mely 837 fajból áll. Vang Ge, a Kínai Erdészeti és Gyepügyi Hivatal Nemzetközi Bambusz és Rattan Központjának (ICBR) kutatója szerint a bambuszerdők 7,56 millió hektáron terülnek el, és évente több mint 150 millió tonna bambuszt termelnek.

Az idei év elejéig több mint 20, a műanyag bambusz alapú alternatíváival foglalkozó ipari bázis építése vagy tervezése van folyamatban Kína 17 legnagyobb bambusztermelő tartományában

Ez az aktivitási hullám a bambuszban rejlő hatalmas lehetőségeket tükrözi.

Phyllostachys bambusz fiatal hajtásai.
Forrás: Lajtár Lili

Jelenleg több mint 10 000 féle bambusztermék létezik, amelyeket különféle területeken használnak, a napi használati cikkektől az ipari és mezőgazdasági felhasználásig. Hancsuan város a közép-kínai Hupej tartományban gazdag bambuszforrásokban, és a helyiek nagy hagyománya van a bambuszból háztartási eszközökké történő szövésnek, amelyet ma már szellemi kulturális örökségként ismernek el. Az önkormányzat támogatást nyújt e szellemi örökség örököseinek, arra ösztönzi a gazdálkodókat, hogy szabadidejükben bambuszszövésben vegyenek részt a mesterség megőrzése és a bevételek növelése érdekében.

Több mint 29 millió embernek ad munkát

„Termékeinket Kuangtung, Fucsienben és Kína más részein értékesítjük. A bambuszszövők évente további 20 ezer jüant (mintegy 1 millió forint) kereshetnek kizárólag ezzel a mesterséggel” – mondta Kai Csiaodong hancsuani farmer.

A kínai bambuszipar több mint 29 millió embert foglalkoztat, akik közül több mint 19 millió mezőgazdasági termelő, mely a teljes munkaerő több mint 65 százalékát teszi ki. Ezen kívül a bambuszipar több mint 10 ezer bambuszfeldolgozó vállalkozással rendelkezik. Kibocsátási értéke a 2010-es 82 milliárd jüanról (4048 milliárd forint) mára több mint 410 milliárd jüanra (20 242 milliárd forintra) nőtt, átlagosan 30 százalékot meghaladó éves növekedési ütem mellett.

A műanyagról a bambuszra való átállás előmozdítása érdekében Kína technológiai innováción is dolgozik. Idén egymás után jelentek meg az új technológiák és termékek, így a bambusz mára már a műanyag életképesebb helyettesítője.

Phyllostachys bambusz a fák fölé magasodva.
Forrás: Lajtár Lili

Az Anji National Bamboo Industry High-Tech Park egyik vállalata egy új bambuszlemez terméket fejlesztett ki, miután több mint egy éven keresztül kutatta az égésgátló készítményeket és végzett fröccsöntési kísérleteket. Az új termék a tűzveszélyes D szintről a nehezen gyúlékony B1 szintre javult, és átesett a nemzetközi tanúsítványon, így alkalmassá vált olyan alkalmazásokhoz, mint a repülőtéri mennyezetek, falpanelek. Az ilyen technológiai újítások arra késztetik a kínai bambuszipart, hogy munkaigényesből technológiaigényessé váljanak.

The post Hatalmas lehetőségek rejlenek a bambuszban first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed