Hatalmas madarak lepték el az Alföldet

Nagy számban láthatók nagy kócsagok a Körös-Maros Nemzeti Park területén, a park igazgatóságának közleménye szerint. Ezek a madarak a magyar természetvédelem címerállatai, az 5 forintos érme hátulján is ez a faj látható.

A nagy kócsag (Egretta alba) alapvetően vízimadár, a vizes élőhelyekhez kötődik és a nemzeti park területén is több helyen költ, kisebb csoportokban. Általában bányatavak, kubikgödrök nádasaiban fészkel. A régió legjelentősebb állománya az országhatár túloldalán, a Nagylaki-halastavak területén fészkel.

Méretes madárról van szó, testhossza meghaladhatja az 1 métert, tömege pedig az 1 kilogrammot is.

A XIX. században egész Európában divat volt a kócsagtollas viselet. Nászruhájának dísztollai miatt szinte teljesen kipusztították a fajt Magyarországról. Hogy megóvják a kipusztulástól, 1924-ben alkalmazták az első kócsagőrt a Kis-Balatonon, ami igen jelentős állomása volt a magyar természetvédelem történetének. A hetvenes évek után állománya folyamatosan növekedni kezdett.

A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint nem fenyegetett. Állománya akár a 2 millió példányt is meghaladhatja, a hideg északi vidékek kivételével szinte az egész világon lehet vele találkozni, noha bizonyos helyeken csak kóborlóként van jelen. Magyarországon ugyanakkor fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 ezer forint.

Bár a nagy kócsagok vízimadarak és alapvetően halakat, egyéb vízben élő állatokat zsákmányolnak, mégis viszonylag gyakran láthatjuk őket a szántóföldeken, vagy a gyepeken álldogálni.

Ilyenkor vadásznak: akár órákig egyhelyben, szinte mozdulatlanul állnak és várják, hogy a potenciális zsákmány nagyon közel kerüljön hozzájuk, aztán egy villámgyors mozdulattal, hegyes csőrükkel lecsapnak rá.

A száraz területeken főleg rágcsálókra lesnek, ugyanis a halak mellett a mezei pockok és egyéb apró rágcsálók is kiváló táplálékot nyújtanak számukra. Általában olyankor használják zsákmányszerzésre ezeket a vizektől távol eső területeket, ha ott nagyon jelentős táplálékforrás áll rendelkezésére, illetve ha az egyébként megszokott vizes élőhelyük nem nyújt elegendő élelmet.

Jelenleg is ez a helyzet áll fenn, hiszen az elmúlt néhány napban még a nappali órákban is kitartóan nulla Celsius-fok alatt volt a hőmérséklet, ezért a nagy kiterjedésű sekély vizek többnyire befagytak, így ott nem tudnak halászni a kócsagok. Ezért jönnek át tehát a határ innenső oldalán elterülő, nagy kiterjedésű gyepterületekre vadászni.

Mostanában a nemzeti park területén könnyűszerrel megfigyelhetünk akár 15-20 nagy kócsagot is viszonylag kis területen. Reggelente 2-3 példányos, kis csapatokban érkeznek, éjszakára azonban visszahúzódnak a nagylaki tavak nádasaiba.

The post Hatalmas madarak lepték el az Alföldet first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed