Hazai növényritkaságot láthatunk a Margit-szigeten

Egy napsütéses, nyári reggelen a Margit-sziget frissen nyírt és öntözött gyepén feküdtem, nem napozási szándékkal, hanem egy hazánkban ritka növényt, a kúszó zellert (Apium repens) próbáltam lefotózni. Már annak is nagyon örültem, hogy barátom telefonos segítségével azért nehezen, de ráakadtam.

Utána következett a nagy feladat: valami használható felvételt készíteni róla. Régóta terveztem, hogy meglátogatom őrjegi élőhelyén, de mivel az messze van hozzánk, így kapóra jött egy pesti hazaruccanás alkalmával. Növényünk éppen virágzott.

A nagy kiterjedésű állományok idehaza a tőzeges, láposodó, időszakos vízállású legelőkön, mocsár- és lépréteken vannak, ahol a csapadéktól függően az állomány jelentősen ingadozik. A nedvesség mellett fontos a termőhely nyitottsága, a nyílt talajfelszínek jelenléte, valamint a kifejezetten alacsony, csak néhány centiméter magas gyep, amelyben a tövek megfelelő fényt kapnak.

A Margit-szigeten lévő állománynál ez nem kérdéses, hiszen állandóan nyírják a gyepet a parkban. Minden bizonnyal a Duna közvetítésével jutott ide e ritkaság, a gyep kezelésének köszönhetően megtalálta életfeltételeit.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

 

Megtelepedik ott, ahol a mocsárrétek és a magassásosok határzónájában a legelő állatok a taposásuk révén nyílt felszínt hoznak létre, emellett jelen van a zsombéksásosok, zsombékok szárazra kerülő, lepusztuló oldaliban. A hazai állománya három- és nyolcszázezer tőre tehető, a Szigetközből és Vértesaljáról napjainkra eltűnt, legalábbis nem találják, a legnagyobb hazai populációja Sükösd határban tenyészik.

A talaj felszínén elterülő növény a nevét a harminc centiméterre is elkúszó indáiról kapta.

Az indák végén újabb és újabb leveleket, virágzatokat fejleszt. Egyenesen szárnyaltak levelei, világoszöldek.

Az ernyősök családjába tartozik, rokona a kertünkben is megtalálható zöldségnövénynek. A fent említett élőhelyen a fotózás akkor ért véget, mikor bekapcsolták az öntözőberendezést, a növény is jól járt, én pedig elégedetten tértem haza a gépemen lévő felvételekkel.

Hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 ezer forint.

The post Hazai növényritkaságot láthatunk a Margit-szigeten first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed