Házi horgászmúzeum rejtőzik egy oroszlányi padlásszobában

Nagy Attila az oroszlányi ökölvívó szakosztály munkáját immár húsz éve segíti, mellette a Facebookon kutatja a régi horgászeszközökről szóló megosztásokat. Attila közel ötven éve horgászik, így cseppet sem meglepő, hogy magához vonzotta a patinás horgászbotok világa.

A családi ház tetőterének szobájában egy sokszínű „házi horgászmúzeumot” rendezett be, melyben száznál több horgászbot mellett számos más kincs lapul. Mivel mára már kinőtte a padlásszobát, Attila azt tervezi, hogy hamarosan az udvarban egy kisebb házat épít a nem mindennapi gyűjteménynek.

Emberméretű harcsa

A 70-es évek végén kezdtem a horgászattal ismerkedni, akkoriban még nem volt ilyen hatalmas horgászcikk kínálat. Örültem, ha volt egy zsebpecám vagy egy tekercs zsinórom. De előfordult az is, hogy cérnával, gombostűvel, parafa dugóval kergettük a halakat

– mesélt a gyűjtő a Sokszínű vidéknek.

Attila szerint akkoriban jószerével még minden pocsolyában, kubikgödörben, patakban lehetett halat fogni, és még engedély sem kellett hozzá. Többek között ezért is érzi azt, hogy gyönyörű gyermekkora volt a hetvenes-nyolcvanas években.

A horgászat szeretete így indult, és azóta is tart. A legnagyobb kifogott halam egyébként egy 207 centiméteres 56 kilós harcsa volt.

Régi tárgyak szeretete

Nagy Attila gyűjtő szenvedélye két éve kezdett igazán intenzívvé válni. A Facebookon rátalált az Öreg horgászeszközök szerelmesei elnevezésű csoportra. Azonnal belépett a csoportba, ahol a bejegyzéseket olvasgatva előtörtek belőle a gyerekkori emlékek. Ekkor döntötte el, hogy szeretne egy saját gyűjteményt régi eszközökből. Főleg a magyar horgászeszközökre specializálódott, de akad jó néhány szovjet, Csehszlovák, “NDK-s” darab is a gyűjteményben.

A kezdéshez a csoportban lévő tagoktól minden segítséget megkaptam, és ez így van a mai napig. Évente több alkalommal Sáray Gergely, az oldal egyik alapítója szervez horgászbörzét Bugyi településen. Itt adott a lehetőség adni-venni, cserélgetni, és persze személyesen találkozni az öreg horgászeszközök szerelmeseivel.

Különleges horgászbotok

A kis házi múzeumban számos különleges darab található. Attila kedvencei a bambuszbotok, de az utóbbi napokban egy ritka üvegbot hozta lázba a horgászt. A speciális horgászbot az 1950-es évek végén készült, egy barátja örökölte az édesapjától, ő volt, aki megkérte, hogy tegye rendbe.

Ennek az üvegbotnak az az érdekessége, hogy lépcsőzetesen vékonyodik. Ez abból ered, hogy különböző pontokon befogták, meghúzták. Nyújtva érték el a kellő méretet. Hungaroglass néven ismerhetik a horgászok

– magyarázta Attila.

Az 50-es évek végétől kezdték sorozatban gyártani a többféle méretben és színben kínált üvegbotokat, többnyire fehér és átlátszó opálos árnyalatokban. Az oroszlányi gyűjtőnek mindegyikből sikerült beszerezni néhányat 200-as és 240-es méretben.

Tonkinnád és acélbot

A falak mentén különböző méretű, anyagú és színárnyalatú horgászbotok sorakoznak. Nagy Attilát különös büszkeséggel töltik el a hatvanas évekből származó két- és háromrészes bambuszbotok, és egy Tonkinnád bot. A különleges botokat az 1800-as évek végétől gyártották, és a két világháború között keresett árucikknek számítottak a magyarországi horgászok körében.

A Tonkinnád bot érdekessége, hogy hat darab, háromszög alakúra gyalult szál összeragasztásával készült. Ugyancsak különlegességnek számítanak a régebbi időkből származó úgynevezett tőrpenge és acélból készült botjaim is

– sorolta a tulajdonos, akinek a legtöbb horgászbotja a 70 évek végéről és a 80-as évekből származik. Ezek a készségek különböző színekben, sokféle méretben és változatos típusnevekkel ellátva kerültek forgalomba.

Bár Nagy Attila pontos számot nem tudott mondani, azt elárulta, hogy eddig már több mint 100 botot sikerült begyűjtenie. A színes gyűjtemény felidézi a hetvenes-nyolcvanas évek hangulatát. A falak mentén elhelyezett polcokon több régi orsók, damilok, „klasszikus zsebpecák”, parafa és tollúszók, horgászmérlegek és dvd-k sorakoznak, tovább gazdagítva a tenyérnyi múzeumot.

Szívesen fogadja az érdeklődőket

Az oroszlányi gyűjtő idén szeretné megépíteni azt a kisebb házikót, melyben méltó helyükre kerülhetnek a jelenleg dobozban őrzött darabok is. Az érdeklődőknek akkor szívesen megmutatja majd a gyűjteményt.

Nem múzeum jelleggel csinálom ezt az egészet. Adományok eddig nem érkeztek, de ha valaki úgy gondolja, akkor szívesen fogadom a feleslegessé vált darabokat. Sajnos sok embertől hallottam már, hogy kidobálta a régi dolgokat. Szerencsére egyre többen vagyunk, akik gyűjtjük, felújítjuk a régi horgászfelszereléseket.

Nem először ír a Sokszínű vidék különleges gyűjteményekről. Egy budapesti építész otthonában értékes kerámiák sorakoznak. Egy békési szobafestő bicskákat gyűjt. Sándor szerint nagyon fontos, hogy a tulajdonos megtanulja a helyes „bicskagondozás” alapjait. Egy kunsági postás újjávarázsolt egy évszázados parasztházat, melynek hófehér falai között százéves sublót, festett bútorok, patinás konyhai relikviák találtak otthonra.

Kapcsolódó
5300 panda varázsol különleges hangulatot egy kaposhomoki házba
A kiállítás Pandasarok néven akár házhoz is megy.

The post Házi horgászmúzeum rejtőzik egy oroszlányi padlásszobában first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed