“Hogy lehet bízni egy tagállamban, ami lehallgatja az unió embereit?”

Arról vitatkoztak a képviselők az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban, hogy a magyar állam lehallgathatta azokat az uniós hivatalnokokat, akik Budapestre utaztak, hogy az OLAF nevében vizsgálják az Elios Zrt. projektjeit. Az Elios Tiborcz István, a miniszterelnök vejének tulajdonába tartozott, és az OLAF végül megállapította, hogy szervezett bűnözésre hasonlító eljárásban nyertek tendereket közvilágításra. A Direkt36 nemrég arról írt, hogy a vizsgálódó EU-s diplomatákat az akkor Lázár János alá tartozó Információs Hivatal megfigyelte és feltörte az eszközeiket.

Az ügyészség nemrég utasította el, hogy vizsgálja az ügyet, de az EP napirendre vette azt. Az Európai Tanács nevében a soros elnökséget adó Lengyelország EU-ügyi minisztere, Adam Szlapka azt mondta, hogy elfogadhatatlan megsérteni a hivatalnokok alapvető jogait, az átláthatóság pedig kifejezetten fontos az Európai Unióban, minden olyan ügy, ami ezt az átláthatóságot megsérti, problémás. A lengyel miniszter ebben az esetben a tanács nevében beszélt, így csak olyan véleményt mondhatott, amelyben korábban a tanács tagállamai megegyeztek. Mivel ilyen nem volt, Szlapka beérte annyival, hogy addig nem kommentálják az ügyet, amíg a hatóságok nem vizsgálták ki.

Szlapka mellett Piotr Serafin, az Európai Bizottság szintén lengyel biztosa beszélt. Serafin az egyik legnagyobb hatalmú biztos a bizottságban, többek között ő felel a költségvetésért. Elmondta, hogy az OLAF ügyeit nem kommentálhatja, így, bár látta a cikkeket az ügyről, nem mond róluk semmit. Viszonylag sokat beszélt viszont az Elios konkrét ügyéről, amelyben az OLAF véleményt is adott ki, és amelyben a magyar kormány inkább költségvetési forrásból fizette ki a támogatásokat, mert nem akarta, hogy az unió tovább vizsgálja az ügyeket.

Serafin támogatásáról biztosította az OLAF munkatársait és megköszönte nekik a kemény munkájukat. A bizottság nevében elmondta azt is, hogy határozottan megvédik az információs rendszereiket, és vannak olyan szolgálataik, amelyek ilyen támadások ellen védenek.

Hogyan tudunk megbízni egy olyan tagállami kormányban, amely lehallgatja az unió embereit, tette fel a kérdést Michal Waerykiewicz az Európai Néppárttól. Ráadásul szerinte azt is lehetett tudni, hogy Budapest korábban átjáról volt az orosz kémeknek. Szerinte Budapest ellenségként kezeli az EU-t, és nem tudni, hány kém jutott át rajtuk keresztül az unióba.

Putyin szövetségesével, az EU és a nyugati világ ellenségével van dolgunk.

– zárta.

A szocialistáktól a DK-s Molnár Csaba szólalt fel, aki felemlegette a Pegazus-ügyet, és azt kérte, fontolják meg a jogállami mechanizmus kiegészítését az üggyel. A patrióta frakcióból Dömötör Csaba szólalt fel, aki azt mondta, erről vitatkoznak, miközben Európa számos problémával küzd. Dömötör szerint a Direkt36-ot az amerikai demokraták környékéről támogatják, és nem támasztja alá semmi.

Az ECR frakcióból Georgina Teodorescu szólalt fel, aki az ártatlanság vélelmének fenntartása mellett azt kérdezte, hogy pontosan mi is az az ország, ahol az OLAF munkatársai korrupciót vizsgálni mennek ki, de őket figyelik meg. Szerinte korrupt és álságos. Arról is beszélt, hogy a magyarok már Romániába járnak át vásárolni, mert olcsóbb. Orbánnak pedig szerinte inkább a saját állampolgáraira kellene figyelnie.

A liberálisoktól Sophie Wilmes beszélt, aki szerint elfogadhatatlan, ami történt, és miközben külföldi beavatkozásokról vitatkoznak, egy uniós tagország hallgatja le az EU embereit. Azt kérte, ha a vádak igazak, szavazzanak a hetes cikk szerinti eljárásról. Tineke Strik, a Zöldek képviselője szerint Orbán ezzel a húzással pont Putyin kottájából játszik, és a bizottságnak vizsgálatot kellene indítania.

Arno Bausemer, a szuverenisták AFD-s képviselője szerint úgynevezett újságírók mindenféle dolgokkal vádaskodnak, ezt látták Németországban is. Ezek a cikkek szerinte annyit nem érnek, mint a papír, amire rányomják őket. Mario Furore, a Baloldal képviselője aggasztónak nevezte az ügyet, és azt kérte, hogy a bizottság vizsgálja azt ki.

The post “Hogy lehet bízni egy tagállamban, ami lehallgatja az unió embereit?” first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed